Jak zadbać o trawnik?

Podczas budowy naszego domu, remontu lub po prostu, gdy pragniemy zmiany, nie zapominajmy o zaplanowaniu odpowiedniego trawnika. Piękna i zielona trawa może stać się wielką ozdobą naszej działki. Jednak, aby... Czytaj dalej

Podczas budowy naszego domu, remontu lub po prostu, gdy pragniemy zmiany, nie zapominajmy o zaplanowaniu odpowiedniego trawnika. Piękna i zielona trawa może stać się wielką ozdobą naszej działki. Jednak, aby długo cieszyć się pięknym trawnikiem, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio o niego dbać!

Kiedy zadbać o trawnik?

Aby nasza murawa była gęsta, zielona i zdrowa, potrzebuje bardzo wiele uwagi. Jeśli myślałeś, że wystarczy jedynie wiosną i jesienią zgrabić martwe rośliny, to jesteś w błędzie! Odpowiednia pielęgnacja trawnika trwa cały rok! Warto więc już przed stworzeniem trawnika zastanowić się nad tym, czy mamy tyle czasu i chęci, by o każdej porze roku zadbać o nasz trawnik.

Dbając o trawnik cały rok wykonujemy takie prace, jak:

W których porach roku najlepiej wykonywać powyższe czynności?

Zabiegi na trawnik wiosną

Po zimie nasz trawnik wymaga wiele pielęgnacji. Przede wszystkim musimy pamiętać, że po mrozach i odwilżach, nasza murawa straciła swój kształt. Kępy trawy się podnoszą, tworząc wiele nieestetycznych nierówności. Rozwałkujmy więc powierzchnię trawnika, gdy ziemia nieco wyschnie po zimowym śnie. Jeśli nie wykonamy tego zabiegu po obsuszeniu gleby, wałek stworzy wiele nowych dziur, a struktura trawnika ulegnie zniszczeniu.

Następnie musimy wygrabić martwe rośliny, pozostałości po zimie, by otworzyć przestrzeń dla nowej trawy, a także zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i dostęp do światła. Warto wtedy także przyciąć darń, czyli przeprowadzić wertykulację trawnika, a dopiero potem zgrabić martwą warstwę filcu.

Kiedy już nasza gleba jest oczyszczona, warto sprawdzić jej pH. Jeśli odczyn wynosi 5, 5 pH lub mniej, nasza ziemia jest zbyt kwaśna, a to negatywnie wpłynie na jakość naszego trawnika. Warto wtedy dokonać wapnowania trawnika, by przywrócić odpowiednie, czyli lekko kwaśne pH gleby.

Kiedy pierwsza trawa wyrośnie na długość około 8 cm, możemy dokonać pierwszego w roku koszenia trawy. Najczęściej przypada to na drugą część marca.

Wiosną oczywiście również siejemy nową trawę. Najlepiej ten zabieg wykonać w kwietniu i w maju. Jeśli o tym zapomnieliśmy, możemy również zasiać ją we wrześniu czy październiku.

Jak pielęgnować trawnik latem?

Wiosna to pracowita pora roku w ogrodzie. Natomiast latem, gdy mówimy o pielęgnacji trawnika, możemy ograniczyć się do kilku podstawowych zabiegów, które korzystnie wpłyną na naszą murawę.

Przede wszystkim musimy zapewnić naszej trawie odpowiednie nawodnienie. Dlatego w ciepłe dni należy co najmniej 2 razy w tygodniu podlewać trawnik. Kiedy panują upały, nie zapomnijmy o codziennym nawodnieniu murawy. Najlepiej, kiedy podlewamy trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem. Wtedy nie skazujemy naszej trawy na nagłe skoki temperatury.

Latem dbajmy o właściwy wzrost trawy: kośmy ją regularnie, ale także chrońmy przed insektami czy pędrakami. Wyrywajmy chwasty, by nadmiernie nie rozrosły się po naszym trawniku. Możemy również punktowo dosiać trawę, gdy zauważymy w naszej murawie ubytki.

Trawnik na jesień – jak dbać?

Zabiegi pielęgnacyjne jesienią to w dużej mierze powtórka z wiosennych porządków. Musimy odpowiednio oczyścić glebę, przygotować ją na zimowe mrozy i zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych. Dlatego znów dokonajmy wertykulacji, zgrabmy filc, dokonajmy nawożenia gleby. Jeśli nasz trawnik zbyt mocno doświadczył słońca, odpowiednio go nawodnijmy. Z tak przygotowanym trawnikiem masz pewność, że po zimie wyrośnie z niego piękna trawa!

Piękny trawnik to chluba gospodarzy. Może również stać się częścią twojego własnego przydomowego boiska do piłki nożnej. Więcej o tym przeczytasz tutaj: https://polskiebudowlane.pl/portal/budowa-boiska-pilkarskiego-krok-po-kroku/. Zadbana murawa jest także wyznacznikiem naszej pracowitości, ale także kunsztu ogrodniczego. Zadbajmy więc o ten element naszej posiadłości, by cieszyć się piękną trawą każdego dnia!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zadbać o trawnik?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz