Jak zamaskować rurę gazową?

Rury stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania. Poza funkcjonalnością cechują się także niezbyt atrakcyjnym wyglądem – mogą psuć design całego pomieszczenia. Powoduje to pokusę, aby w jakiś sposób ukryć ten... Czytaj dalej

12 kwietnia 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Instalacje grzewcze, Prawo budowlane, Wnętrza

Rury stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania. Poza funkcjonalnością cechują się także niezbyt atrakcyjnym wyglądem – mogą psuć design całego pomieszczenia. Powoduje to pokusę, aby w jakiś sposób ukryć ten rzucający się w oczy element przed wzrokiem naszych gości. Czy ukrycie rury gazowej jest prawnie zabronione? W jaki sposób zamaskować rurę gazową? Czy potrzebujemy do tego pomocy fachowca? Zaciekawiony? Zapraszamy do lektury!

Jak ukryć rurę od gazu w kuchni?

Współczesny rynek oferuje wiele sprawdzonych rozwiązań. Każde z nich cechuje się odmiennymi właściwościami. Do wyboru masz:

  • płyty kartonowo-gipsowe,
  • zasłony,
  • listwy maskujące rury centralnego ogrzewania.

Najbardziej popularne jest zastosowanie ostatniej pozycji – listew maskujących. W porównaniu do płyt k-g listwy są o wiele tańszym rozwiązaniem. Również montaż nie zajmie Ci tak dużo czasu. A co z zasłonami do rur? Wszystko zależy od umiejscowienia rur: najczęściej znajdują się na ścianie lub przy jej podstawie, ponieważ rur nie można prowadzić przez fundamenty mieszkania, a tym bardziej pod nimi. O poradę zapytano eksperta z zakresu designu – Akre to sklep, gdzie znajdziesz listwy każdego rodzaju!

Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiednią listwę do Twojego wnętrza. Ze względu na łatwość w montażu, bezproblemowo możesz pokombinować z wyglądem pomieszczenia – dopóki nie uzyskasz pożądanego efektu. Listwy do maskowania rur nie tylko są praktyczne – przede wszystkim pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Ponadto wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Są odporne na wodę, odkształcenia oraz pleśń, więc posłużą Ci na długie lata!

Do zamontowania listwy maskującej rury nie potrzebujesz pomocy drogiego fachowca – wszystko możesz zrobić sam. Wcale nie musisz być złotą rączką. Listwy są przyklejane za pomocą kleju montażowego każdego rodzaju.

Czy można zabudować rurę gazową?

Prawnie sytuacja wygląda dosyć dziwnie – nie można znaleźć na to jednoznacznej odpowiedzi. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury możesz znaleźć informacje, że:

§ 165. Przewody instalacji gazowych

„2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych – po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji – łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.”

Możesz z tego zinterpretować, że w wyższych kondygnacjach sprawa jest nieco trudna. Rur miedzianych nie wolno zabudowywać w żaden sposób. Czym są nieuszczelnione ekrany oraz łatwo usuwalna masa tynkarska? Z drugiej strony – w razie kontroli – fachowcy muszą mieć łatwy dostęp do rur. W praktyce nie zawsze jest to przestrzegane – zezwolenie na zamaskowanie, jest okazem dobrej woli kontrolera.

[1] Zgodnie ze źródłem na dzień publikacji tego materiału (12.04.2021: www.arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/k218/s3070/)

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zamaskować rurę gazową?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
  1. Miki pisze:

    Ej no ja nie wiem czy to wszystko jest ok. Ja mam wszystkie rury na wierzchu, bo mi budowlaniec powiedział, że tego nie można zabudować. To jak to jest do końca?

Dodaj komentarz