Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Chcąc oszczędzić na wydatkach remontowych bardzo często decydujemy się na wykonanie niektórych czynności samodzielnie. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że na niektórych fachowców trzeba bardzo długo czekać, a bez drzwi... Czytaj dalej

13 stycznia 2022
Artykuł z kategorii: Remont domu

Chcąc oszczędzić na wydatkach remontowych bardzo często decydujemy się na wykonanie niektórych czynności samodzielnie. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że na niektórych fachowców trzeba bardzo długo czekać, a bez drzwi niestety trudno jest funkcjonować w przestrzeni domowej. Jak je wstawić, aby przebiegło to prosto i szybko?

Jak wstawić drzwi zewnętrzne?

  • Pierwszym krokiem, jaki będziesz musiał wykonać, jest zebranie niezbędnych narzędzi, aby w trakcie procesu montowania drzwi nie okazało się, że któregoś z nich Ci brakuje. Koniecznie zaopatrz się w kątownik, wiertarkę, klucze imbusowe, młotek wkrętarkę, śrubokręt i poziomicę. Dodatkowo koniecznie musisz zakupić w sklepie budowlanym: listwy rozporowe, klej montażowy, silikon, kotwy montażowe, kliny drewniane, piankę montażową i taśmę malarską. Sprawdź także, czy są w zestawie, który zakupiłeś z drzwiami, wszystkie niezbędne elementy.
  • Jeśli posiadasz już wszystko, to możesz zabierać się do pracy. Mając wiedzę na temat ścian oraz odpowiedniego sposobu osadzania zakupionego modeli drzwi, następnym krokiem, który będziesz musiał wykonać to dokładne sprawdzenie i spisanie wymiarów otworu przygotowanego do montażu ościeżnicy z zewnętrznym skrzydłem. Każda ze stron Twojego otworu powinna mieć większy wymiar o około 1-1,5 centymetra. Tak więc powinieneś przygotować jeszcze sam otwór – otynkować, oczyścić i dokładnie zagruntować. Pamiętaj, że musi być suchy oraz mieć równą powierzchnię.
  • Teraz możesz przystąpić do osadzenia ościeżnicy. Wsadź i unieruchom ją, stosując zakupione wcześniej kliny drewniane. Użyj poziomicy do sprawdzenia położenia futryny – reguluj pion i poziom do czasu uzyskania pożądanego efektu. Sprawdź, czy prawidłowo otwiera się i zamyka całe skrzydło, a dodatkowo zweryfikuj czy dobrze pracują wszystkie zamki i rygle.
  • Kolejnym krokiem będzie wywiercenie dziur w ścianie przez otwory w ościeżnicy. Następnie wsadź w nie kotwy montażowe i dokręć przy użyciu odpowiedniego klucza. Minimum trzy należy umieścić w bocznych krawędziach futryny, a także jedną w górnej krawędzi. Głębokość, na jaką powinny wchodzić to 10-20 centymetrów.
  • Następnie należy odpowiednio usztywnić całą konstrukcję. Umieść listwy rozporowe między wewnętrznymi bokami futryny i zamocuj je w tej samej linii, najlepiej podkładając pod nie filc lub grubą tekturę. Zgodnie z ustalonym poziomem Twojej podłogi we wnętrzu mieszkania, zamocuj próg skrzydła, używając do tego specjalnego montażowego kleju. Pamiętaj, że wysokość nadproża powinna wynosić nie mniej niż 2,22 m.
  • Na koniec zabezpiecz ościeżnicę taśmą malarską i wypełnij pianką montażową całą przestrzeń znajdującą się między ościeżnicą a murkiem. Zwróć uwagę czy dokładnie zabezpieczyłeś futrynę, a szczelinę spryskałeś delikatnie wodą. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zwiększysz jej przyczepność. Aplikuj jedynie do połowy, ponieważ i tak zwiększy ona swoją objętość, idealnie uzupełniając całość.

Reszta prac jest czysto wykończeniowa, ponieważ wchodzą w nie takie czynności, jak: osadzenie na zawiasach ościeżnicy, montaż klamki i szyldów, usunięcie nadmiaru pianki, a także usunięcie klinów i taśmy malarskiej.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Możesz przystąpić do ich montażu wówczas, gdy są skończone ściany oraz podłogi. Przy wylewkach lub szpachlowaniu ścian nie ma mowy o wstawianiu drzwi zewnętrznych, ponieważ, aby wszystko zdążyło stężeć, woda musi odparować wszystkimi możliwymi drogami – a więc poprzez ściany i wszystkie otwory. Dzięki wstrzymaniu się z montowaniem drzwi będziesz miał pewność, że nie ubrudzą się i nie zawilgotnieją.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz