Jak zamontować schody na poddasze – praktyczny poradnik

Co warto wziąć pod uwagę na etapie planowania? W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru schodów, które będą prowadzić na nieużytkowe poddasze. Dostępne są modele wysuwane, składane oraz nożycowe. Mimo wszystko... Czytaj dalej

4 lipca 2024
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Co warto wziąć pod uwagę na etapie planowania?

W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru schodów, które będą prowadzić na nieużytkowe poddasze. Dostępne są modele wysuwane, składane oraz nożycowe. Mimo wszystko powinny być one wygodne i praktyczne. Kolejny punkt to właściwy wybór miejsca. Tu już trzeba uwzględnić planowane zagospodarowanie danego wnętrza, wysokość pomieszczenia, a także przestrzeń zajmowaną przez schody po ich rozłożeniu. Niemniej istotna jest wielkość otworu w stropie prowadzącego na poddasze. Nawet, jeśli schody będą używane rzadko, muszą być bezpieczne i zapewniać komfort korzystania. W niektórych przypadkach warto wziąć więc pod uwagę wyposażenie zestawu w dodatkową poręcz albo zakupić ją oddzielnie. Dla wielu osób znaczenie może mieć również materiał wykonania składanych schodów – najczęściej spotykane są drewno i metal lub ich połączenie. Tego typu produkty można znaleźć passahouse.com.

W jakim momencie najlepiej zamontować składane schody? 

Schody prowadzące na rzadko używany lub nieużytkowy strych można zamontować nawet, kiedy dom jest już użytkowany. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się jednak ich umieszczenie w przeznaczonym do tego miejscu na końcowym etapie budowy domu, ale jeszcze przed wykończeniem oraz ociepleniem stropu. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych komplikacji. Sam montaż nie jest szczególnie skomplikowany i można przeprowadzić go samodzielnie. Osoby, które nie czują się pewnie w tego typu pracach, powinny jednak zatrudnić do wykonania zadania wyspecjalizowanego montera. 

Jak zamontować schody strychowe – najważniejsze czynności

Kupując wybrany zestaw schodów składanych otrzymujemy także instrukcję montażu. Ważne jest więc, aby przy wszelkich pracach postępować zgodnie z jej zapisami. Właściwe osadzenie tzw. wyłazu zapewni odpowiednią termoizolację. Na początek konieczne jest zamontowanie skrzyni z drabinką. Właściwe przenoszenie obciążenia zapewnią przekładki montażowe. Wypoziomowanie konstrukcji następuje przy użyciu kątowników. Kolejne etapy to uszczelnienie wolnych przestrzeni oraz wyregulowanie schodów. Następnie należy przytwierdzić dodatkowe akcesoria, np. uszczelki, zamki, stopki drabinki. Dla podniesienia bezpieczeństwa można też na strychu umiejscowić barierkę. Przed pierwszym użyciem trzeba oczywiście sprawdzić, czy wszystko zostało właściwie zamontowane. 

Na zakończenie

Właściwie zamontowany właz schodów składanych powinien zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Niemniej ważne jest jednak wykończenie estetyczne oraz ukrycie samego wyjścia na poddasze. Jak zatem zamaskować schody strychowe? Właz powinien znajdować się na równi z sufitem. Szczeliny występujące na spodzie konstrukcji między skrzynką a otworem stropowym skutecznie zakryją listwy wykończeniowe wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Dobrze, kiedy klapa ma identyczny kolor, co sufit. Znaczenie ma też samo umiejscowienie wyjścia na poddaszu w obrębie pomieszczenia. Sugeruje się, aby robić to bliżej ścian.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zamontować schody na poddasze – praktyczny poradnik

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz