Jak zbudować cichy dom z betonu, czyli kilka słów o akustyce ścian

Izolacyjność termiczna to jedno z głównych zagadnień, którymi powinieneś zainteresować się już na etapie planowania budowy. Dlaczego? Bo to właśnie od poziomu akustyki będzie zależeć komfort Twojego mieszkania. Nie da... Czytaj dalej

28 lutego 2019
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Sektor budowlany

Izolacyjność termiczna to jedno z głównych zagadnień, którymi powinieneś zainteresować się już na etapie planowania budowy. Dlaczego? Bo to właśnie od poziomu akustyki będzie zależeć komfort Twojego mieszkania.

Nie da się ukryć, nawet najmniejszy hałas występujący przez wiele godzin w ciągu dnia potrafi doprowadzić jeśli nie do wściekłości to na pewno do podenerwowania. Szanujesz swoje nerwy? W takim razie zwróć uwagę na izolacyjność termiczną i jako główny materiał wybierz beton komórkowy, bo to właśnie on od dawna ma opinię ciepłego, lekkiego i wygodnego w obróbce.

Zanim jednak przejdziesz do samego murowania, warto, byś poznał kilka zagadnień, dzięki którym budowa cichego domu nie będzie już czarną magią, a procesem, którego każdy etap będzie przez Ciebie w całości kontrolowany.

Zacznijmy od izolacyjności akustycznej przegród

To podstawowe zagadnienie. Tego typu izolacyjność polega na tłumieniu dźwięków powietrznych, do których zaliczyć możesz wszelkie rozmowy czy choćby muzykę, które przenikają przez przegrody rozdzielające od siebie poszczególne pokoje. I jak możesz się domyślić, największa rola leży w materiale, z którego te ściany zostaną wykonane. Zasada mówi, że im materiał cięższy, tym przenikanie dźwięków jest słabsze, a więc akustyka domu lepsza.

O mostkach akustycznych

Jeśli mowa o budownictwie, z łatwością natkniesz się na dwa pojęcia – mostki termiczne i akustyczne. Te drugie są miejscem, przez które dźwięki przechodzą nawet jeśli przegrody i całe mieszkanie cechuje się dobrym poziomem izolacyjności akustycznej, bo musisz wiedzieć, że transmisja dźwięków ma miejsce również w kilku podstawowych punktach, głównie na styku ściany i stropu, ściany i podłogi, ściany i schodów.

To właśnie w tych miejscach zachodzi przenoszenie boczne, które oczywiście można zminimalizować lub nawet usunąć, ale wyłącznie na etapie samego projektowania, kiedy przychodzi moment wyboru materiałów.

Beton komórkowy. Poznaj kilka jego parametrów

Kiedy spojrzysz na beton komórkowy, ciężko uwierzyć, że jest to materiał, z którego można wykonać ciche mieszkanie, co? Jasne. Materiał ten jest lekki i porowaty, ale na jego akustyczną korzyść przemawia przede wszystkim gęstość i grubość bloczków. To dzięki niej beton radzi sobie nawet w zetknięciu z rozbudowanymi projektami domów wielorodzinnych.

Dużo zależy od architekta

To osoba, która wykonuje projekt Twojego przyszłego domu bierze na siebie odpowiedzialność również za poziom izolacyjności akustycznej. Architekt powinien znać wszystkie zasady i normy budowlane, które Twoja przyszła posiadłość powinna spełniać, dlatego zanim zatrudnisz taką osobę, dokładnie przemyśl i sprawdź konkretne ogłoszenie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zbudować cichy dom z betonu, czyli kilka słów o akustyce ścian

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz