Jak zbudować wiatę na maszyny rolnicze?
Wiata rolnicza jest konstrukcją o prostej budowie, ale też ma wiele praktycznych zastosowań, która będzie przydatna w nie jednym gospodarstwie rolnym. Najbardziej znanym rodzajem są hale stalowe. Nasz artykuł podpowie... Czytaj dalej
Wiata rolnicza jest konstrukcją o prostej budowie, ale też ma wiele praktycznych zastosowań, która będzie przydatna w nie jednym gospodarstwie rolnym. Najbardziej znanym rodzajem są hale stalowe. Nasz artykuł podpowie Wam, jak wybudować wiatę oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Co to jest wiata?
Mając w zamiarze wybudowanie wiaty, trzeba wiedzieć jakimi cechami się charakteryzuje. Czytając przepisy, znajdziemy zapis, że nie jest to budynek. W prawie budowlanym nie ma adnotacji o wiacie. W jednym z rozporządzeń sądowych można przeczytać, że wiata nie jest budynkiem. Jest natomiast obiektem budowlanym, który nie jest trwale związany z gruntem, lub niewydzielonym z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych ani też nie posiada dachu czy fundamentów.
Obudowanie wiaty nie może znajdować się z każdej jej strony. W związku z powyższym zapisem wiata każdorazowo musi być oceniona pod względem rodzaju, czy jest to budynek, czy wiata. Jeśli nie jest to budynek, wtedy zalicza się do określenia ,,budowli”. Budowla to miejsce, które nie jest ani budynkiem, ani obiektem architektury.
Jaka wiata bez zezwolenia?
Na wiatę, która ma powierzchnię nieprzekraczającą 35 metrów kwadratowych na wsi, a 25 metrów kwadratowych w mieście, nie trzeba mieć pozwolenia. Budując czy stawiając wiatę, należy pamiętać o kilku kwestiach. Na jednej działce mogą stać dwie wiaty, na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki oraz każdą z nich należy zgłosić do właściwego urzędu.
Hala drewniana czy stalowa?
Drewno jest materiałem łatwiejszym w pracy i zaraz niższym cenowo. Lżej je obrobić, dzięki czemu potrzebne jest niewiele sprzętów, wystarczy czasem piła. Stal natomiast będzie dłużej służyła i będzie odporna na zmiany atmosferyczne. Aby wykonać z niej wiatę, należy zaopatrzyć się w sprzęty, narzędzia oraz włożyć mnóstwo swoich sił i energii. Drewno jest wybierane częściej, ponieważ jest tańsze, ale mniej trwałe. Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj drewna, możemy mieć większą pewność, że nasza wiata będzie dobrze zabezpieczona przed warunkami, jakie panują. Stal, sama w sobie, nie jest odporna na warunki klimatyczne. Najbardziej narażona jest na korozję, co po dłuższym czasie, może być powodem do osłabienia wiaty. Każdy z elementów należy dobrze przygotować, zanim się go zamontuje. Czynności, związane z obróbką stali, powinni wykonać fachowcy.
W takiej wiacie możemy trzymać maszyny rolnicze, aby nie uległy uszkodzeniom, spowodowanym przez pogodę. Jeśli jeszcze nie mamy takiej wiaty, a dojdzie do uszkodzeń, to z łatwością możemy w sieci znaleźć sklep z częściami zamiennymi do ciągników, jak np. https://sklep.edmasz.pl/4180-zetor-czesci. Brak wiaty sprawia, że części traktora są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wiata nie jest tylko ochroną i przedłużeniem okresu używalności maszyn, ale także usprawnienie w funkcjonowaniu gospodarstwa.
Czy wiata może mieć ściany?
Przyjmuje się, że wiata jest niezabudowanym obiektem na słupach. Jeśli mamy potrzebę obudowania jej z jednej czy dwóch stron, to nie zmieni się charakter zabudowy, bo konstrukcja pozostanie dalej taka sama. Ściany mogą zostać wykonane z desek czy cegły. Jeśli zabudujemy całą wiatę, a wstawimy okna to i tak już będzie ona wymagała zezwolenia, ponieważ zostanie zakwalifikowana do kategorii budynków.
Każdy właściciel sprzętów i maszyn zdaje sobie sprawę, że istotną rolę ma przechowywanie ich. Kiedyś codziennością było trzymanie ich pod tzw. ,,chmurką”. Właściwym pomysłem będzie na pewno wybudowanie wiaty, która będzie miała solidną konstrukcję i ochroni maszyny przed warunkami atmosferycznymi.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Budowa domu27 lutego 2025Kompleksowa oferta Transcem-Serwis – od dystrybucji i transportu cementu po serwis samochodów ciężarowych
Budowa domu18 lutego 2025Montaż pompy ciepła typu monoblok – na co zwrócić uwagę?
Wnętrza17 lutego 2025Jak urządzić siłownię w domu?
Budowa domu22 stycznia 2025Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu w stylu nowoczesnym?
Jak zbudować wiatę na maszyny rolnicze?