Jak znaleźć tani dom?

Znalezienie w obecnych czasach taniego mieszkania może okazać się to bardzo trudnym dla nas wyzwaniem. Dowiedz się, jak znaleźć tani dom? Dlaczego mieszkania są tak drogie? Czy warto budować dom?... Czytaj dalej

Znalezienie w obecnych czasach taniego mieszkania może okazać się to bardzo trudnym dla nas wyzwaniem. Dowiedz się, jak znaleźć tani dom? Dlaczego mieszkania są tak drogie? Czy warto budować dom? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego mieszkania są takie drogie?

Jak powszechnie wiadomo, na cenę mieszkań składa się wiele czynników. Obecnie, ceny mieszkań, w szczególności w tych większych miastach, z roku na rok są coraz wyższe. Co powoduje, że mieszkania są takie drogie? Mianowicie, rosnące ceny materiałów oraz usług budowlanych także nie pozostają nam dłużne. Powodem jest także niewielka ilość profesjonalnych fachowców, a z tym wiąże się także poprawy warunków pracy. Również bardzo ważnym powodem może być fakt, że istnieje także ryzyko o wiele wyższych kosztów niż zakładamy – przez to ludzie boją się ryzykować stawiania nowych mieszkań, nawet tych tańszych.

Znaczenie ma także ograniczona liczba gruntów, które można kupić. Rosnąca liczba mieszkańców lub chęć poszerzenia swojej przestrzeni zachęca deweloperów do poszukiwania wolnej przestrzeni do zagospodarowania pod budownictwo kolejnych mieszkań lub działek. A jak wiadomo, im lokalizacja jest atrakcyjniejsza, tym cena ziemi jest wyższa. A te czynniki bezpośrednio przekładają się nie tylko na cenę mieszkania, ale i jakość oraz atrakcyjność danego gruntu i przestrzeni.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie mieszkania jest jego lokalizacja. Te domy, które ulokowane są w centrum miasta, zawsze będą droższe w porównaniu do tych poza miastem, więc musimy swoją decyzję dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na kupno bądź budowę domu.

Czy warto wybudować dom?

W obecnych czasach nie jest to takie pewne. Tak jak było napisane wcześniej, podaż fachowców maleje, a cena materiałów również pozostawia wiele do życzenia. Bo przecież nie chcesz mieć mieszkania z najtańszych materiałów? No właśnie, zależy Ci pewnie na pięknym oraz solidnym mieszkaniu, a jak wiadomo, o taki teraz jest niezwykle trudno.

Istotne jest także zmieniające się prawo budowlane na rok 2021. Znowelizowane rozporządzenie dotyczy przede wszystkim zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Dzięki temu nowe budynki będą bardziej energooszczędne, a tym samym będzie potrzeba mniej energii i paliw do ogrzania domu – co równa się z mniejszymi kosztami, jakie poniesiesz. Brzmi ciekawie, co? Tutaj wiele ludzi się sprzecza, ponieważ większość Polskich mieszkań ogrzewa za pomocą pieców węglowych. Jednak już obowiązkowa jest wymiana starego pieca i zamontowanie nowego, niskoemisyjnego. A jak wiadomo, są to koszta ogromne.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak znaleźć tani dom?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz