Jak znaleźć wodę na działce?

Własne ujęcie wody na działce to często bardzo ważna i ekonomiczna kwestia. Posiadanie własnej studni zapewni niezależność od sieci wodociągowych, co nierzadko może nieść za sobą spore oszczędności. Znalezienie źródła... Czytaj dalej

Własne ujęcie wody na działce to często bardzo ważna i ekonomiczna kwestia. Posiadanie własnej studni zapewni niezależność od sieci wodociągowych, co nierzadko może nieść za sobą spore oszczędności. Znalezienie źródła wód gruntowych na działce może stanowić nie lada wyzywanie, lecz nie jest jednak niemożliwe. Jeżeli chcesz poznać sprawdzone, domowe sposoby na znalezienie wód gruntowych pod powierzchnią swojego terenu, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego poradnika.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Woda na działce

Wybudowanie własnego ujęcia wody może okazać się przydatne zarówno w przypadku posiadania dostępu do wodociągu, jak i jego braku. Gdy z jakiegoś powodu działka nie jest w stanie korzystać z wodociągowych sieci miejskich, to konieczne będzie szukanie wody na własną rękę domowymi metodami. Właściciele terenów nierzadko decydują się również na budowę studni na swojej działce, nawet gdy jest ona podłączona do wodociągów. Dodatkowe ujęcie wody może przydać się na przykład do nawadniania zwierząt lub do podlewania roślin na działce. Posiadanie własnego ujęcia wody to nie tylko wygoda, ale często także spora korzyść finansowa. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwanie wody, to uprzednio warto jest zwrócić uwagę na warunki występujące na danym obszarze, a następnie obliczyć opłacalność takiej inwestycji.

Poszukiwanie wody na działce

Koszty budowy własnego ujęcia wody będą zależeć przede wszystkim od głębokości odwiertu studni, wielkości zapotrzebowania na wodę oraz skomplikowania instalacji. Rozważając pobór wody z głębin w danym miejscu, warto jest porównać koszty inwestycji i eksploatacji własnego ujęcia, w porównaniu z kosztem poprowadzenia dodatkowego odcinka z głównego rurociągu. Często okazuje się, że koszt doprowadzenia wody miejskiej będzie niższy niż koszt wywiercenia własnej studni. Należy także pamiętać, że woda gruntowa może występować na różnych głębokościach. Często wiąże się to ze stosunkowo wysokimi kosztami, szczególnie jeżeli nie występuje u nas wysoki poziom wód gruntowych. Niekorzystny układ warstw wodonośnych nierzadko sprawia, że budowa studni może okazać się zbyt kosztowna lub wręcz niemożliwa. Działki ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych natomiast nierzadko wymagają dodatkowych kontroli i działań, bez których sąsiednie zabudowania znajdujące się zbyt blisko mogłyby napotkać problemy związane ze zbyt dużym nawodnieniem.

Jak znaleźć wodę na działce domowym sposobem?

Znalezienie wody pod powierzchnią swojej działki stanowić może nie lada wyzywanie. Nic w tym dziwnego, ponieważ warstwy wodonośne zawierające wodę nierzadko są położone w bardzo trudny do przewidzenia sposób. Poniżej przedstawiamy szereg sposobów na wykrycie wody na działce, które z pewnością ułatwią Ci budowę studni.

  1. Identyfikacja terenu

Najprostsza, domowa metoda poszukiwania wody na naszej działce to dokładne zidentyfikowanie terenu, na którym rośnie wilgotna roślinność. Rośliny, takie jak wierzba, topola czy trzcina bardzo często rosną w miejscach, w których znajdują się wody podziemne.

  1. Badania geologiczne

Kolejnym chałupniczym sposobem jest wykorzystanie map geologicznych, które często pomagają określić położenie wody pod ziemią. Na podstawie informacji zawartych w tych mapach można sprecyzować, w których miejscach warto jest przeprowadzić tzw. badania geologiczne. Ten rodzaj badań jest jedną z najbardziej skutecznych metod na szukanie wody na danym terenie. Umożliwia on poznanie warunków geologicznych i wyznaczenie odpowiedniego miejsca na budowę studni. Najważniejszym elementem badań geologicznych jest ocena głębokości, na której występują wody gruntowe. W zależności od typu gleby i głębokości występowania warstw wodonośnych będziemy w stanie określić, jak głęboki powinien być wywiert naszej studni.

  1. Metoda elektrooporowa

Metoda elektrooporowa polega na elektrycznym sondowaniu dostępności wody na działce. Przy tej metodzie elektrody umieszczane są na powierzchni ziemi w wybranym miejscu, a następnie wprowadzają one prąd elektryczny do gruntu, który tworzy specjalne pola elektromagnetyczne. Woda gruntowa, która będzie znajdowała się w zasięgu elektrod, ulegnie jonizacji i zacznie przewodzić prąd elektryczny. Za pomocą woltomierza lub amperomierza będziemy wtedy w stanie sprawdzić wartość napięcia prądu elektrycznego przepływającego przez elektrody. Na podstawie informacji otrzymanych metodą elektrooporową ocenimy to, czy budowa studni w danym miejscu jest możliwa i opłacalna. Szukanie wody elektrodami jest metodą stosunkowo szybką i tanią. Wyniki sondy otrzymamy niemal od razu po przeprowadzeniu elektrycznych pomiarów, co może znacznie przyspieszyć poszukiwanie wody na działce. Warto wspomnieć, że ta metoda szukania będzie zawodna w pobliżu podziemnych instalacji oraz metalowych ogrodzeń.

  1. Metoda potencjałowa

Metoda potencjałowa polega na pomiarze naturalnego pola elektromagnetycznego, które jest wytwarzane przez różnicę elektrycznych potencjałów między specjalnymi elektrodami. Mierząc krzywą potencjałów elektrycznych między elektrodami uzyskujemy tzw. profil potencjału elektrody. Jest to różnica, która bezpośrednio przedstawia różnice potencjałów w zależności od ich odległości. Na podstawie analizy profilu sondy elektrody określimy prawidłowe położenie warstw wodonośnych oraz ich wydajność.

  1. Próbne wiercenia

Metoda poszukiwania wody na działce próbnymi wierceniami jest zazwyczaj bardzo kosztowna i stosuje się ją przeważnie dla ujęć o bardzo dużej wydajności. Próbne wiercenia przeprowadza się zwykle przy użyciu wiertła udarowego lub wiertnicy mechanicznej, które mają na celu pobranie odpowiedniej próbki gleby, określającej ilość i jakość wody. Jest to stosunkowo droga oraz inwazyjna metoda, która może negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne i roślinność wokół. Wymaga ona również specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, które będą niezbędne w celu uzyskania dokładnych wyników.

Przy budowie studni należy pamiętać także o zachowaniu odpowiednich odległości od:

  • stopy wału nadrzecznego
  • drenażu rozsączającego ścieki
  • nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych
  • zbiorników na nieczystości
  • przydrożnych rowów
  • granicy działki.

Dokładne wymagania zostały zapisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury (DzU nr 75, poz. 690)

Powyżej przedstawiliśmy szereg skutecznych metod na szukanie wody na działce, również domowymi sposobami. Posiadanie własnego ujęcia wody może wiązać się ze sporym wyzwaniem, lecz nierzadko przynosi również wiele korzyści. Przed rozpoczęciem poszukiwań konieczne jest pamiętanie o możliwych trudnościach oraz dokładne zaplanowanie inwestycji. Każdy zainteresowany własnym wywiertem właściciel działki powinien wiedzieć, czy posiadanie własnego ujęcia wody będzie dla niego opłacalne i przyszłościowe.

Oceń ten artykuł

Jak znaleźć wodę na działce?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz