Jak zorganizować wywóz odpadów budowlanych – od bezpiecznego gromadzenia do wywozu przez specjalistyczną firmę

Masz zamiar przeprowadzić generalny remont w swoim mieszkaniu? Prace remontowo-budowlane zawsze generują dużą ilość śmieci, których nie można po prostu wyrzucić do kosza. Jak zatem zorganizować wywóz odpadów budowlanych, żeby... Czytaj dalej

28 września 2017
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Prawo budowlane

Masz zamiar przeprowadzić generalny remont w swoim mieszkaniu? Prace remontowo-budowlane zawsze generują dużą ilość śmieci, których nie można po prostu wyrzucić do kosza. Jak zatem zorganizować wywóz odpadów budowlanych, żeby wszystko poszło zgodnie z planem?

Wywóz odpadów budowlanych – dwie możliwości

Remont generuje nie tylko wszechobecny pył i gruz powstający przy wyburzaniu lub szlifowaniu ścian, ale również pozostałości po skuwaniu płytek, resztki sanitariatów, tapet, oklein, tworzywa sztucznego, starą stolarkę okienną i drzwiową oraz wiele innych odpadów. Jak poradzić sobie z takimi śmieciami?

odpady budowlane

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Savannah River Site

Skutecznym sposobem na pozbycie się pozostałości po remoncie jest przewiezienie ich do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Funkcjonują one na terenie praktycznie każdej polskim gminy. PSZOK-i zostały stworzone w celu bezpłatnego odbierania od mieszkańców szerokiej gamy surowców, również odpadów budowlanych. Należy jednak pamiętać o tym, że lokalne punkty zbiórki przyjmują jedynie określoną ilość odpadów. W przypadku generalnych remontów uwzględniających np. demontaż instalacji, burzenie ścian czy modernizację obiektów mieszkalnych warto zdecydować się na wywóz odpadów budowlanych przez profesjonalną firmę.

Jak bezpiecznie gromadzić odpady budowlane?

Zanim jednak odpady zostaną wywiezione do miejsca ich utylizacji, trzeba je przechować w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu innych osób. Pierwszym krokiem jest segregacja pozostałości po remoncie na odpady przydatne do odzysku i nadające się do składowania – powinna ona nastąpić bezpośrednio na terenie plac budowlanych. Do momentu przewiezienia śmieci powinny być czasowo magazynowane w kontenerach, np. zamówionych u specjalistycznych firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu do usuwania odpadów.

Wywóz odpadów budowlanych – postaw na firmę zewnętrzną

Podmioty zajmujące się wywozem odpadów oferują wypożyczenie specjalnych kontenerów o różnej pojemności, wyposażonych w pokrywy lub nieposiadające ich, a także zapewniają worki typu big-bag na mniejsze ilości odpadów. Firmy te gwarantują również transport kontenera – posiadają flotę pojazdów dostosowanych do przewożenia odpadów. Dzięki takiej usłudze nie trzeba martwić się o przewiezienie śmieci do punktu utylizacji – firma zajmie się wszystkim za nas.

Do kontenerów możemy zapakować resztki glazury i terakoty, płyty gipsowo-kartonowe, gruz ceglany lub betonowy pochodzący z rozbiórki obiektów, resztki styropianu pochodzącego z ocieplania budynków, a także drewno czy szkło.

Ile kosztuje taka usługa? Firmy zajmujące się wywozem odpadów budowlanych – jak DPR z Krakowa – uzależniają cennik od wielkości kontenera oraz liczby dni, na które klient wypożycza pojemnik. Wiele podmiotów oferuje również usługi sprzątania pomieszczeń po remontach, które uwzględniają nie tylko wypożyczenie pojemników i wywóz odpadów, ale również profesjonalne usuwanie gruzu i śmieci z lokalu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zorganizować wywóz odpadów budowlanych – od bezpiecznego gromadzenia do wywozu przez specjalistyczną firmę

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz