Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie?

Niemal każdy ogrodnik zna to uczucie, kiedy na rajskie przestrzenie, tak starannie pielęgnowane i okupione wielką pracą, pada cień. Niewielki, ale jednak groźny. Szkodniki, bo to o nich mowa, każdego... Czytaj dalej

24 sierpnia 2022
Artykuł z kategorii: Choroby roślin, Ogród, Porady ogrodowe

Niemal każdy ogrodnik zna to uczucie, kiedy na rajskie przestrzenie, tak starannie pielęgnowane i okupione wielką pracą, pada cień. Niewielki, ale jednak groźny. Szkodniki, bo to o nich mowa, każdego roku nie tylko niszczą dobry humor miłośników roślin, ale mogą zniweczyć cały trud włożony w prace ogrodnicze. W dzisiejszym artykule doradzimy, w jaki sposób można pozbyć się tych intruzów z naszych grządek oraz jak w ekologiczny sposób walczyć ze szkodnikami.

Domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie

Zanim rozpoczniemy heroiczną walkę z malutkimi najeźdźcami w naszych ogrodach, warto wiedzieć, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Na polskich działkach znajdziemy przede wszystkim:

  • mszyce – szkodniki, które atakują wiele rodzajów roślin: drzewa, krzewy, warzywa oraz rośliny ozdobne.

  • ćma bukszpanowa – jej larwy w kilka chwil mogą pogrążyć nasze bukszpany,

  • ślimaki – to łakomczuchy naszych warzywnych grządek,

  • przędziorki – niemile widziane wśród kwiatów, które są ich przysmakiem,

  • ziemiórki – ich ulubionym pożywieniem są kwiaty doniczkowe.

Zazwyczaj ogrodnicy sięgają po zdobycze najnowszej techniki z dziedziny botaniki, chemii, wybierając specjalistyczne metody walki z tymi stworzeniami. Zanim jednak sięgniemy po popularne chemiczne środki na szkodniki, warto zastosować stare i sprawdzone domowe sposoby na szkodniki, które nie będą ingerowały tak silnie chemicznie w naszą glebę, jak czynią to środki dostępne w sklepach ogrodniczych.

  1. Woda pomoże pozbyć się szkodników z doniczki.

Silny strumień wody, który skierujemy na szkodniki, może sprawić, że szybko znikną z naszych roślin. Warto powtarzać tę czynność kilka razy w ciągu tygodnia, by uniemożliwić intruzom wejście na roślinę. Tę metodę proponujemy przede wszystkim stosować u roślin doniczkowych.

  1. Wywar z cebuli na mszyce.

Cebula znana jest z tego, że potrafi swoimi właściwościami odstraszyć szkodniki. Wywar z tego warzywa stosowano już wieki temu. Na około 1/4 kg posiekanej cebuli zagotować w 10 l wody. Następnie ostudzić przygotowany ekstrakt. Na koniec wystarczy rozpylić wywar na roślinę. Jest to znany sposób zwalczania mszyc.

  • Fusy z kawy – naturalny pomocnik ogrodu.

Mało osób wie, że fusy od kawy, które zazwyczaj często wyrzucamy do kosza, mogą odstraszyć takie szkodniki jak ślimaki. Ci skorupiaści intruzi uwielbiają pochłaniać nasze warzywa. Zazwyczaj takich grządek w sezonie nie podlejemy chemicznym środkiem, więc naturalna kawa będzie tu wybawieniem. Wystarczy, że po zaparzeniu dobrej jakościowo kawy ziarnistej, np. takiej jak ta: https://mokate.com.pl/kawa-ziarnista-arabica, jeszcze mokre fusy wysypiemy pod krzakiem czy na grządce. Kawa odstrasza nie tylko ślimaki, ale również przędziorki czy mszyce. Do tego jej wartości odżywcze użyźniają glebę i wpływają na rozrost roślin. Warto więc połączyć pyszną filiżankę kawy z pracą w ogrodzie.

To oczywiście jedynie najpopularniejsze rozwiązania, które możemy znaleźć w naszym domu, kuchni. Ważne jest to, że są to ekonomiczne sposoby, które nie zaszkodzą naszym roślinom. Niekiedy sięganie do wiedzy naszych matek i babć może stanowić doskonałe źródło wiadomości o pielęgnacji ogrodu.

Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie

Na koniec przedstawiamy kilka roślin i ziół, mogących nie tylko zwalczyć niechcianych gości w naszym ogrodzie, ale jednocześnie je uzupełnić i upiększyć. Które rośliny pomogą nam w walce ze szkodnikami, jakie warto zasadzić na działce?

  • Szałwia – pięknie pachnie, a do tego pomaga walczyć ze szkodnikami zjadającymi m.in. kapustę, np. mszyce.
  • Wrotycz – zaradzi inwazji mrówek, tak uciążliwych w sezonie letnim.
  • Lawenda – pachnąca, piękna i pomagająca zwalczyć mszyce.
  • Mięta – tej nie lubią pędraki.
  • Czosnek bulwiasty – chroni marchewkę przed połyśnicą marchwianką.

To, co zauważamy, to fakt, iż są to przede wszystkim rośliny bogate w olejki eteryczne, czy wydzielające silny zapach. Dlatego zachęcamy do uprawy ziół na ogrodowych grządkach, w zagajnikach i doniczkach.

Praca w ogrodzie to całe spectrum umiejętności. Jedną z nich jest rozsądna i zrównoważona walka ze szkodnikami. Na całe szczęście natura wciąż podpowiada nam ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, tak potrzebne w dobie zanieczyszczonych upraw i chemizacji rolnictwa.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz