Jaka balustrada na schody zewnętrzne?

Balustrada jest elementem schodów, bez której trudno się obejść. Jest nieodzowna ze względu na zachowanie równowagi i wsparcie, szczególnie dla osób starszych, ale spełnia również funkcję estetyczną. Ponadto trzeba brać... Czytaj dalej

25 stycznia 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Balustrada jest elementem schodów, bez której trudno się obejść. Jest nieodzowna ze względu na zachowanie równowagi i wsparcie, szczególnie dla osób starszych, ale spełnia również funkcję estetyczną. Ponadto trzeba brać pod uwagę także aspekt finansowy i dlatego wybór nie zawsze jest łatwy.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Jakie są spotykane rodzaje balustrad na schody zewnętrzne i czym się kierować podczas wyboru?

Rodzaje balustrad

Balustrady definiowane są zazwyczaj jako pełne lub ażurowe, natomiast większe zróżnicowanie występuje ze względu na rodzaje materiałów użytych do wykonania balustrad. Jakie można spotkać rodzaje balustrad na schodach zewnętrzych?

Zwiększone bezpieczeństwo – balustrada pełna

Balustrada pełna, czyli w formie ścianki, która przesłania schody na na całym ich biegu, jest świetną opcją zwiększającą bezpieczeństwo. Jest to rozwiązanie korzystne w miejscach narażonych na nawiewanie śniegu i oblodzenie, a także w wypadku dużego natężenia ruchu młodszego pokolenia.

Na prywatnych posesjach z bawiącymi się dziećmi jest to rozwiązanie zapobiegające wspinaniu się dzieci na szczyt balustrad, ale jeszcze bardziej pożądane jest takie rozwiązanie w obiektach publicznych z dużą ilością dzieci. Mowa tu o szkołach, przedszkolach, czy różnorakich obiektach rozrywkowych, a szczególnie w sytuacjach, kiedy schody są wysokie i strome.

Ten typ balustrad pozwala również na pewne udogodnienia, jak przykładowo możliwość poprowadzenia przewodów instalacyjnych, a mogą być również dodatkową dekoracją, podobnie do balustrad ażurowych.
Balustrada pełna może być wykonana z betonu lub bloczków, czy cegieł i otynkowana lub nie, a można ją również pokryć podobnie do schodów ceramiką lub gresem. Oprócz tego na schodach zewnętrznych stosowane są również pełne balustrady z paneli ze zbrojonego szkła albo tworzyw sztucznych.

Klasyka i szyk – balustrada ażurowa

Innym rozwiązaniem będzie balustrada ażurowa, czyli taka, która nie przesłania schodów i nie chroni np. przed nawiewaniem śniegu. Balustrady ażurowe opierają się o stabilne słupki, a cała reszta stanowi ozdobne wykończenie. Najczęściej są to balustrady kute ze stali, znacznie rzadziej na schody zewnętrzne stosowane jest natomiast drewno.

Balustrady ażurowe najczęściej stosowane są w domach jednorodzinnych i odnoszą się nie tylko do schodów, lecz również do balkonów oraz tarasów skomponowanych w jedną całość i nierzadko bardzo kunsztownie wykonanych.

Rozwiązanie pośrednie – balustrady kurtynowe

Ostatnio zdobywające coraz większą popularność balustrady kurtynowe nieco przypominają balustrady pełne, ale pozostawiają nieco prześwitu. Szklane albo plastikowe panele umieszczane są kilka centymetrów ponad poziomem schodów. Mocowane są do uchwytów pomiędzy stabilnymi słupkami. Tego typu rozwiązanie pasuje do stylów minimalistycznych oraz industrialnych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaka balustrada na schody zewnętrzne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz