Jaką energią ogrzewać mieszkanie?

Junkers, piecyk gazowy, przepływowy gazowy podgrzewacz wody, kocioł gazowy, piec elektryczny... Nazw jest naprawdę wiele, ale czym tak naprawdę ogrzać mieszkanie w bloku? Jaką energią ogrzewać mieszkanie? Zacznijmy od tego,... Czytaj dalej

Junkers, piecyk gazowy, przepływowy gazowy podgrzewacz wody, kocioł gazowy, piec elektryczny… Nazw jest naprawdę wiele, ale czym tak naprawdę ogrzać mieszkanie w bloku?

Jaką energią ogrzewać mieszkanie?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle można ogrzewać pomieszczenia. Wybór jest naprawdę duży – zaczynając od ogrzewania zapewnianego przez spółdzielnie mieszkaniowe, poprzez ogrzewanie gazowe czy też elektryczne. Wszystkie mają swoje plusy i minusy, dlatego pokrótce je omówimy.

Ogrzewanie sieciowe – ciepło zapewniane przez spółdzielnie

To najprostsze rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się niczym przejmować. Spółdzielnia zapewnia zarówno ogrzewanie mieszkania, jak i ciepłą wodę w kranie. Brzmi świetnie? Może i tak, o ile ma się wyrozumiałego prezesa spółdzielni, który zadba o Twoje potrzeby indywidualnie. W innym przypadku może się zdarzyć, że przez oszczędności spółdzielni, grzejniki nie ogrzewają się w pełni i bywają ledwo ciepłe – albo wręcz przeciwnie, grzejniki są wiecznie gorące nawet przy zakręceniu ich na zero. Znacie to?

Ogrzewanie elektryczne

Jedni, uważają, że ogrzewanie elektryczne jest strasznie drogie, inni nie wymieniliby go na żadne inne. Ogrzewanie elektryczne, jak każde ma swoich zwolenników. Kurtyny powietrzne, energooszczędne grzejniki elektryczne czy panele grzewcze – rodzajów ogrzewania elektrycznego jest naprawdę wiele. Jeśli obawiasz się gazu oraz zaczadzenia, warto zdecydować się właśnie na tę opcję. W przypadku ogrzewanie elektrycznego koszt urządzeń grzewczych jest niski – wysoki natomiast jest koszt eksploatacji. Często mamy tu jednak do czynienia z ogrzewaniem taryfowym.

Ogrzewanie gazowe

Junkers, piec dwufunkcyjny, piec gazowy, kocioł gazowy, piec kondensacyjny. Osoba, która szuka dla siebie pieca do łazienki, może mieć nie lada kłopot z wybraniem odpowiedniego urządzenia. A jak już doczyta o aluminiowo-krzemionowym wymienniku ciepła i pracy kaskadowej – woli oddać wybór ogrzewania w ręce specjalisty. Nie ma takiej potrzeby! Przeprowadzimy Was przez trudny wybór ogrzewania do bloku.

Ogrzewanie gazowe w bloku sprawdza się szczególnie w starszych kamienicach, gdzie instalacja nie była zaplanowana od dnia budowy.

Jaki junkers do mieszkania w bloku?

Zastanawiasz się, jaki junkers wybrać do swojego mieszkania. Wszystko zależy od tego, jak duże gabarytowo jest Twoje mieszkanie, jak wysokie ma sufity oraz w jakim miejscu bloku jest usytuowane. Zdziwiony? Mieszkania narożne są mieszkaniami zimnymi – należy brać to pod uwagę przy zakupie swojego pierwszego M, jak i junkersu, który miałby ogrzać atmosferę.

Jakie informacje do wyboru ogrzewania są niezbędne?

W przypadku doboru ogrzewania gazowego, należy zebrać kilka najważniejszych informacji:

 • rok budowy mieszkania,
 • rodzaj materiału wykonania (cegła, płyta żelbetonowa),
 • wymiary mieszkania,
 • wysokość piętra (standardowo to 2,6m),
 • ilość poziomów mieszkania,
 • grubość ścian zewnętrznych,
 • czy ściany są izolowane z zewnątrz i od środka,
 • czy i jakim materiałem budynek jest ocieplony,
 • rodzaj i liczba okien,
 • liczba dużych przeszkleń raz drzwi balkonowych,
 • rodzaj i liczba drzwi zewnętrznych,
 • czy nad i pod Twoim mieszkaniem oraz za ścianami lokale są ogrzewane,
 • temperatura w mieszkaniu zimą,
 • rodzaj wentylacji,
 • główne źródło ciepła.

Sporo tego, prawda? Warto jednak odpowiedzieć na wszystkie te pytania przed zakupem niż zdecydować się na piec, który nie spełni oczekiwań. Odpowiedz na to pytanie pozwoli obliczyć m.in.:

 • wskaźnik zapotrzebowania na energię,
 • wskaźnik zapotrzebowania na moc,
 • całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie,
 • przeciętną moc grzewczą,
 • maksymalną potrzebną moc grzewczą.

Jaką moc kotła wybrać?

W Twoich obliczeniach wyszło 8 kW, a specjalista zaproponował ogrzewanie minimum 25 kW? To może się zdarzyć! Specjaliści często wybierają piec w ciemno, a wybór nie ma nic wspólnego z oszczędnością. Piece o większej mocy nie dość, że są droższe, to jeszcze mniej energooszczędne. Mitem jest również to, że stare instalacje wymagają większego pieca – nie zawsze. Większego pieca wymagają na pewno mieszkania w budynkach nieocieplonych. Musisz pamiętać jednak, że czymkolwiek nie zamierzasz ogrzewać mieszkania, czy to kocioł czy piec – musi mieć moc nominalną najmniej 7kW. W przypadku kotła automatycznego na ekogroszek lub pellet wartość ta wzrasta od 7 do 10 kW, a w przypadku kotłów gazowych ok. 8kW.

Wybór pieca nadal brzmi dla Ciebie tajemniczo? Spokojnie! Poszukaj kalkulatorów, które pomogą Ci obliczyć najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Niezależnie czy chcesz ogrzewać prądem czy gazem.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaką energią ogrzewać mieszkanie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 7 ocen
 1. Kamil pisze:

  Bardzo fajny wpis 🙂 Nie wiedziałem, że trzeba zwrócić uwagę aż na tyle rzeczy. Chyba nie dam rady zrobić tego sam!

Dodaj komentarz