Jaka kostka brukowa?

Betonowa kostka z założenia miała imitować bruk kamienny, ale jej asortyment tak się rozszerzył, że jest to aktualnie zupełnie autonomiczny materiał, bogaty we wzory, faktury i kolory. Należy wiedzieć, że... Czytaj dalej

9 grudnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Betonowa kostka z założenia miała imitować bruk kamienny, ale jej asortyment tak się rozszerzył, że jest to aktualnie zupełnie autonomiczny materiał, bogaty we wzory, faktury i kolory.

Należy wiedzieć, że kostka jest w miarę niedroga, bowiem powstaje z dość taniego surowca – mieszanki betonowej szarej lub barwionej w masie. Dzięki jej zagęszczeniu metodą wibrowania i prasowaniu kostka jest bardzo twarda.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Wyróżnia ją duża grubość. Pod koła auta nadaje się ta o grubości 6-7 cm, cieńsza zaś lepiej sprawdzi się jako materiał na nawierzchnię ścieżek. Na przydomowe ciągi komunikacyjne wystarczy kostka o klasie wytrzymałości na ściskanie 35 MPa. Klasa 50 MPa jest rekomendowana na nawierzchnie poddawane intensywniejszemu ruchowi kołowemu. Musimy pamiętać, że na tym podział kostek się nie kończy. Chodząc po sklepach, szybko zorientujemy się, że są kostki jednorodne i dwuwarstwowe. Warstwa wierzchnia ma około 8 mm grubości i wykonana jest ze starannie wyselekcjonowanego kruszywa, na przykład bazaltowego.

Należy wiedzieć, ze betonowy bruk ma wiele kształtów: od sześcianów przez prostokąty aż do elementów o przekroju wielokątnym lub owalnym. Wiele z kostek zaprojektowano, aby wiernie odwzorowywały charakter innych materiałów – drewna, cegły klinkierowej lub kamienia. Wierzch kostki bywa płukany, a to sprawia, że odsłonięte zostaje kruszywo, co jeszcze bardziej upodabnia ją do kamienia, a przy okazji poprawia właściwości antypoślizgowe. Kostki poddaje się też uszorstkowianiu przez śrutowanie lub nawet sztucznemu postarzaniu. Krawędzie kostki mogą być ścięte prosto, sfazowane – czyli ścięte pod kątem albo zaoblone.

Oprócz jednolitych, oferowane obecnie są kostki dwubarwne lub cieniowane.

W miejscach, gdzie jest szczególnie ważne sprawne odprowadzanie wody z nawierzchni, możemy ułożyć kostki z betonu porowatego. Pory powstają w wyniku dodania do betonu kruszywa o dużym uziarnieniu. Takie kostki działają więc jak filtr. Na bocznych krawędziach kostki miewają pionowe karby, zwane odbojnikami, mające ułatwiać zachowanie równych odstępów w trakcie układania nawierzchni oraz usprawniać odpływ wody.

Należy wiedzieć, że kostka oferowana do sprzedaży jest grupowana w kolekcje. Oprócz elementów podstawowych możemy więc dobrać elementy o mniejszych wymiarach, kostki do tworzenia łuków, obrzeża – i wszystkie one będą utrzymane w spójnej stylistyce. Warto dodać, że betonowa kostka jest materiałem uniwersalnym. Pasuje do domów o różnych stylach architektonicznych. Dość łatwo się ją układa, a w razie potrzeby demontaż takiej nawierzchni także nie sprawi większych problemów.

Dodatkowa uwaga – obecnie za najmodniejszą uchodzi kostka w odcieniach szarości.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaka kostka brukowa?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz