Jaka podłoga w kojcu dla psa?

Kojec jest miejscem, w którym nasz czworonogi przyjaciel powinien czuć się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. "Domek" dla psiaka musi być wystarczająco duży, przestrzenny i bezpieczny. Do budowy kojca należy użyć... Czytaj dalej

10 maja 2023
Artykuł z kategorii: Materiały budowlane, Sektor budowlany

Kojec jest miejscem, w którym nasz czworonogi przyjaciel powinien czuć się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. „Domek” dla psiaka musi być wystarczająco duży, przestrzenny i bezpieczny. Do budowy kojca należy użyć odpowiednich materiałów, ponieważ to, z czego będzie on wykonany wcale nie jest bez znaczenia. Szczególnie ważny element kojca stanowi podłoże, przez co w poniższym artykule przedstawiamy szereg porad na jego temat. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakich materiałów powinieneś użyć przy budowie kojca dla swojego psiaka, to koniecznie zapoznaj się z treścią tekstu poniżej.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Czym wyłożyć kojec dla psa?

Zacznijmy od tego, że każdy pies powinien czuć się maksymalnie wygodnie i bezpiecznie w swojej przestrzeni. Budując kojec, powinniśmy postarać się, aby był on na tyle duży, by psiak miał odpowiednią swobodę swoich ruchów, lecz na tyle mały by nie czuł się on zagubiony lub osamotniony. Nieodpowiednia wielkość kojca może prowadzić do problemów psychicznych i emocjonalnych naszego psiaka, szczególnie gdy przebywa on w nim przez dużą ilość czasu. Pamiętaj, że kojec nie powinien być jedynym miejscem, w którym Twój czworonóg spędza wszystkie swoje dni. Każdy pies zasługuje na regularny dostęp do zewnątrz, aby mógł się odpowiednio wybiegać i zrelaksować.

Jednym z najważniejszych elementów kojca jest dobre wykonane podłoże. To, jaką podłogę wybierzemy, będzie miało duży wpływ nie tylko na estetykę, czystość i schludność całej konstrukcji, lecz także na komfort i bezpieczeństwo naszego psiaka. Na początku znajdź kawałek terenu o równym, płaskim podłożu i wyznacz w nim miejsce na kojec. Gdy wytyczysz już odpowiednio odmierzone granice, musisz wybrać materiał, z którego wykonana będzie podłoga. Pamiętaj, że materiał powinien być na tyle trwały, aby pies nie był w stanie go zniszczyć i zrobić sobie podkopu.

Dobrym pomysłem będzie wykonanie podłogi z wykorzystaniem drewnianych desek, które niosą za sobą szereg zalet. Drewniana podłoga jest miękka, ciepła, schludna i w dodatku można wyłożyć ją np. sianem. Innymi propozycjami są: zwykły beton, płyty betonowe czy kostka brukowa. Przy tych trzech opcjach zdecydowanie łatwiej jest zadbać o czystość kojca, niż w przypadku zwykłych desek. Beton ma jednak to do siebie, że niestety jest dosyć chłodny i może być niewygodny dla psiaka, zwłaszcza podczas mroźnych miesięcy. Rodzaj materiału można zatem dobrać patrząc na umiejscowienie kojca, zwracając uwagę na takie czynniki, jak dostęp do słońca i cienia.

Dobrym pomysłem może być także umieszczenie np. drewnianej budy w kojcu zalanym betonem. Wtedy, podczas dużych upałów pies będzie mógł wylegiwać się na betonie, a w czasie mrozów będzie w stanie ocieplić się w drewnianej budzie wyłożonej np. kocykami lub sianem.

Z czego zrobić kojec dla psa?

Po zrobieniu podłogi czas przyszedł czas na ogrodzenie. Możemy wykonać je z metalowych kratek, paneli, drewnianych desek lub np. stalowej siatki. Pamiętaj, że ściany kojca powinny być odsłonięte, aby Twój czworonogi przyjaciel miał stały dostęp do światła. Na przedniej ścianie umieścić powinniśmy umieścić furtkę do wpuszczania i wypuszczania psa. Najlepiej, gdy drzwiczki furtki będą otwierały się do wewnątrz, aby powstrzymać zwierzaka przed niepożądaną ucieczką. Przydatne mogą okazać się także dodatkowe furtki z miskami obrotowymi, które pozwolą na karmienie i nawadnianie psa bez konieczności otwierania głównej furtki.

W powyższym poradniku podaliśmy szereg porad, wskazówek i cennych informacji, które z całą pewnością pomogą Ci zbudować najbardziej odpowiedni kojec dla Twojego czworonogiego przyjaciela. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się przydatne!

Oceń ten artykuł

Jaka podłoga w kojcu dla psa?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz