Jaką umywalkę łazienkową wybrać?
Podczas urządzania łazienki wielokrotnie będziemy zastanawiać się nad wyborem sprzętów sanitarnych. Mnogość umywalek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, jednak dzięki kilku prostym zasadom łatwo znajdziemy najlepszy model.... Czytaj dalej
Podczas urządzania łazienki wielokrotnie będziemy zastanawiać się nad wyborem sprzętów sanitarnych. Mnogość umywalek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, jednak dzięki kilku prostym zasadom łatwo znajdziemy najlepszy model. Umywalkę musimy dopasować nie tylko do stylu i rozmiaru łazienki, ale przede wszystkim – do naszych potrzeb i oczekiwań. Podpowiadamy, jaką umywalkę wybrać do łazienki.
Od czego zacząć? Aby zawęzić wybór do jednego z wielu segmentów, zastanówmy się najpierw nad sposobem montażu naszej wymarzonej ceramiki. Do wyboru mamy umywalki łazienkowe wiszące na ścianie, stawiane na blacie, ceramikę wpuszczaną lub podblatową, w zestawie z szafkami oraz wolnostojące, montowane na posadzce. Równie ważny jest też rozmiar pomieszczenia – jaka umywalka do małej, a jaka do dużej łazienki? Nieduża łazienka czy toaleta wymaga stosowania kompaktowych modeli lub rozwiązań 2w1. Na rynku dostępne są modele o długościach od 30 do nawet 120 cm.
Rodzaje umywalek łazienkowych
- Umywalki ścienne – przykręcane bezpośrednio do ściany na śrubach, lub na podtynkowym stelażu, nie zajmują wiele miejsca, a dzięki wolnej przestrzeni pod spodem dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie. Łatwo sprzątniemy posadzkę i utrzymamy ceramikę w czystości. Umywalki ścienne mają widoczny syfon, który dla poprawy estetyki wnętrza możemy ukryć pod postumentem lub półpostumentem. Tanie umywalki ścienne świetnie sprawdzają się w małych toaletach czy pomieszczeniach gospodarczych, takich jak w pralnia czy garaż. Umywalki ścienne najczęściej parujemy z niskimi bateriami stojącymi – większość posiada otwory montażowe na armaturę.
- Umywalki nablatowe – występują w bogatej gamie rozmiarów i kształtów, np. okrągłe, owalne, prostokątne czy popularne designerskie modele asymetryczne. Umywalki stawiane na blat są wykonywane z ceramiki lub nowoczesnego kompozytu, np. lanego marmuru, co pozwala uzyskać niespotykane kształty i cienkie, nowoczesne ranty. Możemy zestawić je z blatami drewnianymi, kamiennymi, ze spieków kwarcowych i tworzyw typu solid surface lub z meblem łazienkowym. W dużych łazienkach możemy wykorzystać dwa jednakowe modele obok siebie. Rozładujemy kolejki w godzinach porannego i wieczornego szczytu, ponieważ mogą w łazience przebywać jednocześnie dwie osoby. Umywalki stawiane na blat komponujemy z różnymi rodzajami baterii – jeśli nie posiadają otworu montażowego, możemy dobrać do nich baterie ścienne, zarówno podtynkowe, jak i natynkowe.
- Umywalki podblatowe – górna krawędź umywalki jest ukryta pod blatem lub znajduje się na tej samej wysokości, dlatego są estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Misy umywalek mają najczęściej owalne lub prostokątne kształty, rzadziej okrągłe. Dzięki temu zyskujemy wolną przestrzeń na blacie na akcesoria i ulubione kosmetyki. Jaki blat do umywalki podblatowej wybrać? Najlepiej sprawdzą się materiały wysokoodporne na wilgoć i bezpośrednie działanie wody, takie jak kamień, tworzywa kompozytowe (np. spieki kwarcowe, Corian, Staron) lub egzotyczne drewno. Gatunki takie jak teak czy merbau, z wysoką zawartością naturalnych olejów, najlepiej znoszą panujące w łazience warunki. Umywalki podblatowe często spotkamy w łazienkach publicznych – doskonale spisują się w wymagających sanitarnie przestrzeniach.
- Umywalki półblatowe – rozwiązanie do podłużnych, ciasnych i nieustawnych przestrzeni – front umywalki wystaje przed wąski blat. Takie nietypowe rozwiązanie łączy zalety umywalki wiszącej z praktycznym miejscem odstawczym na łazienkowe niezbędniki. Daje również ciekawe efekty dekoracyjne: umywalki dostępne są w bogatej gamie rozmiarów i kształtów. Front umywalki jest podcięty lub wyprofilowany, co pozwala estetycznie połączyć ją z blatem. Małe umywalki półblatowe to ciekawy pomysł do wykorzystania w toalecie lub gościnnej łazience. Przestrzeń pod spodem możemy wykorzystać na wąskie półki lub płytką szafkę.
- Umywalki meblowe – modele przeznaczone do parowania z łazienkowymi szafkami. Występują w szerokiej gamie rozmiarów, od 30 do nawet 120 cm szerokości! Najmniejsze, wąskie zestawy typu unik to doskonałe rozwiązania do ciasnych toalet i łazienek dla gości. W ofercie producentów znajdziemy najczęściej umywalki meblowe prostokątne i kwadratowe, oraz z owalnie wykończonym frontem. Wiele z tych produktów jest dostępnych jako gotowe komplety 2w1. Do wyboru jest kilka rodzajów mebli pod umywalkę: z klasycznymi, otwieranymi półkami lub szufladami oraz wielofunkcyjne komody. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość wybranej szafki pod umywalkę – powinna być wykonana z trwałej płyty meblowej, odpornej na działanie wilgoci i obciążenie misą ceramiczną.
- Umywalki wolnostojące – jedne z najbardziej designerskich rodzajów ceramiki łazienkowej. Monolityczna forma może być doskonałą ozdobą prosto urządzonego wnętrza – pasują zarówno do stylu nowoczesnego, glamour, jak i minimalistycznego. Wolnostojąca umywalka do łazienki nadaje aranżacji eleganckiego i luksusowego charakteru. Do wyboru są umywalki ceramiczne lub z konglomeratu – bryły najczęściej wylewa się w specjalnie przygotowanych formach w całości. Doskonale wyglądają zestawione z podtynkowymi bateriami oraz wysoką armaturą podłogową. Wybór tego rodzaju umywalki wiąże się z poświeceniem miejsca do przechowywania w okolicy umywalki – nie znajdziemy tu dodatkowego blatu ani szafki pod spodem, dlatego najlepiej stosować je w większych łazienkach.
W nowoczesnym wnętrzu nie musimy wybierać między formą a funkcją – umywalki wolnostojące coraz chętniej pojawiają się w aranżacjach łazienek w bloku. Fot. Domni.pl
Mała i duża łazienka – którą umywalkę wybrać?
Każdy z modeli umywalek ma swoje zalety, które pomogą nam zdecydować o najlepszym dopasowaniu do naszej przestrzeni. Umywalki ścienne i meblowe lepiej sprawdzą się w ciasnych i mniej ustawnych pomieszczeniach. Dzięki wolnej przestrzeni pod spodem lepiej zorganizujemy małą łazienkę. Umywalki wolnostojące wykorzystajmy tam, gdzie mamy możliwość stworzenia dodatkowej przestrzeni do przechowywania kosmetyków i chemii w innym miejscu. Umywalki podblatowe i nablatowe potrzebują solidnego blatu, odpornego na wilgoć i wodę. Niezależnie od wybranego modelu, nie możemy zapomnieć też o syfonie do umywalki oraz odpowiedniej baterii.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
- Przemysł23 października 2024Mobilność w branży budowlanej – jak winiety online usprawniają transport materiałów i ekip budowlanych?
- Bezpieczeństwo17 października 2024Jak chronić oczy na budowie?
- Przemysł16 października 2024Jak wyposażyć mały zakład blacharski?
Jaką umywalkę łazienkową wybrać?
Z perspektywy czasu wiem, że w przypadku dłuższego blatu warto od razu decydować się na umywalkę podwójną. Nie sądziliśmy, że dwie osoby jednocześnie bedą mogły korzystać z łazienki i to był błąd. Z rana robi się niepotrzebna kolejka (np. przy myciu zębów).
U siebie w domu mam dwie umywalki mocowane do ściany + niewielką pułeczkę nad każdą na wszelakie graty łazienkowe 😀 sprawdza się bardzo dobrze 🙂