Jaka wanna do łazienki jest najlepsza? Przeczytaj to zanim kupisz

Kabina prysznicowa czy wanna to częsty dylemat osób aranżujących swoją łazienkę. Jeżeli lubimy po ciężkim dniu zrelaksować się w gorącej wodzie to niewątpliwie wybierzemy tę drugą opcję. Pozostaje jeszcze tylko... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Kabina prysznicowa czy wanna to częsty dylemat osób aranżujących swoją łazienkę. Jeżeli lubimy po ciężkim dniu zrelaksować się w gorącej wodzie to niewątpliwie wybierzemy tę drugą opcję. Pozostaje jeszcze tylko kwestia wyboru wanny, a tutaj opcji jest naprawdę sporo. Specjalnie dla osób niezorientowanych w temacie przygotowaliśmy ten oto krótki poradnik.

Kształt wanny ma znaczenie

margines

wanna

Fot. Flickr.com CC 2.0 Handtrade By FG, SL.

Wanny o prostokątnym kształcie to chyba najczęściej spotykany typ zarówno w dużych jak i małych łazienkach. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiej aranżacji, gdyż wystarczy tylko dobrać odpowiedni wymiar do długości ściany. Najmniejsze dostępne na rynku wanny mają wymiary 90 na 60 cm lub 100 cm na 70 cm. Natomiast największe mają wymiary sięgające nawet 195 albo i 200 cm na 120 czy 150. Najbardziej popularne firmy oferują zwykle określony model wanny w wymiarach różniących się między sobą.

Nowoczesne wanny prostokątne mogą mieć wyprofilowane wnętrze, a także zagłówki oraz dodatkowe podłokietniki. Wiele z nich zawiera również specjalne wgłębienia, w których można umieścić gąbkę, żel pod prysznic czy inne kosmetyki.

Wanny narożne to również propozycja do dużej jak i małej łazienki. Wyróżniamy tutaj wanny symetryczne – obie długości są takie same, oraz asymetryczne – o różnych bokach. Wybierając wannę asymetryczną należy się upewnić przed zakupem czy jest ona lewo czy prawostronna. Od tego zależy bowiem typ montażu oraz dopasowanie do odpowiedniego miejsca w łazience. Najmniejsze wanny narożne mogą mieć wymiary około 100 na 100 cm. Jednak najczęściej spotykane to 120 na 120, 140 na 75 czy 150 na 100. Oczywiście można również kupić wanny o wymiarach 175 na 175 cm, ale to już propozycja do bardzo dużych łazienek.

Wanny owalne to wanny wolno-stojące, które przeznaczone są wyłącznie do dużych łazienek lub pokoi kąpielowych. Można je zamontować w dowolnym miejscu, pod warunkiem że doprowadzimy tam instalacje wodnokanalizacyjną. Alternatywą dla wanien okrągłych są wanny o nieregularnych kształtach czyli pięcio, szczęscio, a nie kiedy ośmio i dziesięciokątne. To typ również przeznaczony raczej do dużych łazienek, ale z możliwością ustawienia ich zarówno przy ścianie jak i na środku łazienki.

Żeliwo, stal a może akryl?

margines

Dylematem osób zadających sobie pytanie jaką wannę do łazienki powinienem wybrać? Jest również kwestia materiału z jakiego została wytworzona. Tutaj można wybrać pomiędzy żeliwem, stalą, a akrylem.

  • Wanny żeliwne – najbardziej komponują się z pomieszczeniami w stylu retro. Można je znaleźć w dowolnym kształcie i formie. Ich główną zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne takie jak nadpęknięcia czy zarysowania. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo ciężkie przez to trudne w montażu. Bardzo długo się nagrzewają, ale dzięki temu długo utrzymują temperaturę wody.
  • Wanny stalowe – mogą mieć dowolny kształt i formę, a do tego są wyjątkowo lekkie, więc łatwo można je przenieść z miejsca na miejsca. Natomiast stal łatwo przewodzi ciepło, w związku z tym nie są one przeznaczone do długiego wylegiwania, o ile nie zabezpieczymy naszej wanny obudową styropianową.
  • Wanny akrylowe – to najczęściej spotykany materiał, niezależnie od kształtu wanien. Jest on dźwiękochłonny, a także długo utrzymują temperaturą. Wadą akrylu jest jego miękkość, więc bardzo łatwo go uszkodzić i zarysować.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaka wanna do łazienki jest najlepsza? Przeczytaj to zanim kupisz

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz