Jaką wiertarkę udarową wybrać?
Wiertarka to stosunkowo niewielkie elektronarzędzie, które przydaje się podczas budowy lub remontu. Dzięki niej zawieszenie obrazu czy półki staje się niezwykle proste. Wbrew pozorom jej wybór wcale nie jest taki... Czytaj dalej
Wiertarka to stosunkowo niewielkie elektronarzędzie, które przydaje się podczas budowy lub remontu. Dzięki niej zawieszenie obrazu czy półki staje się niezwykle proste. Wbrew pozorom jej wybór wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli na co dzień nie mamy do czynienia urządzeniami tego typu. W poniższym tekście postaramy się przekazać wskazówki pomocne podczas zakupu.
Czym jest wiertarka udarowa?
Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli odpowiedzenia na pytanie, czym wiertarka udarowa różni się od uniwersalnej? Odpowiedź brzmi – tym, że posiada dodatkowy mechanizm, który odpowiada za udar. Mówiąc precyzyjniej, udar sprawia, że wiertło podczas wiercenia uderza w powierzchnię, dzięki czemu dużo łatwiej jest wywiercić otwór w twardym materiale z betonem czy cegle włącznie.
Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając wiertarkę udarową?
Wymieńmy 5 kluczowych:
Moc wiertarki
Bez wątpienia najważniejszy parametr decydujący w dużym stopniu o komforcie pracy z wiertarką. Im większa jest moc, tym większy otwór będziemy w stanie wywiercić. Dlatego, zamiast wybierać najprostsze i najsłabsze urządzenie o mocy 400-650 W, lepiej zapłacić nieco więcej i wybrać model o mocy 800 W i więcej. Wówczas będziemy mogli wiercić bez problemu nie tylko w drewnie czy metalu, ale i najtwardszej ścianie.
Maksymalna średnica wiercenia
To parametr bardziej szczegółowy aniżeli moc, dlatego należy też podejść do nieco w nieco odmienny sposób. W zależności od tego, jak duże otwory potrzebujesz wiercić, należy sprawdzać dane podane w instrukcji urządzenia, przy czym do podanych informacji dobrze jest podchodzić z rezerwą. Dla pewności i komfortu pracy lepiej wybierać zawsze o jeden rozmiar więcej.
Rodzaj uchwytu wiertarki
Niby drobiazg, ale ułatwiający wymianę i montaż wiertła. Na rynku spotkamy wiertarki z tzw. kluczykiem lub bezkluczykowe – samozaciskowe.
Rodzaj zasilania
Każde urządzenie elektryczne potrzebuje zasilania. Większość jest standardowo wyposażona w przewody zasilające. Do domowego użytku, gdzie mamy dostęp do prądu jest to rozwiązanie optymalne. Co innego, gdy chcemy użyć naszej wiertarki na działce czy w garażu z dala od źródła prądu. Wówczas idealnie sprawdzi się model zasilany akumulatorem podczepionym do samej wiertarki.
Wygląd również nie pozostaje bez znaczenia
Wiertarka jest wprawdzie narzędziem budowlano-remontowym, co nie oznacza, że jej wygląd, a zwłaszcza ergonomia nie mają znaczenia. Dlatego, zanim wrzucimy ją do sklepowego koszyka, sprawdźmy dwie rzeczy. Po pierwsze wagę. Ciężkie urządzenie sprawi, że wywiercenie kilku otworów może być niemałym wysiłkiem. Po drugie uchwyt. Powinien być ergonomiczny, dobrze leżeć w dłoni oraz być pokryty gumą tłumiącą wibracje.
A co jeśli nie wiercimy w twardych materiałach?
Wówczas doskonale sprawdzi się wiertarko wkrętarka bez udaru. Tam, gdzie liczy się precyzja i możliwość regulacji obrotów sama moc urządzenia schodzi na dalszy plan. Chcąc wiercić w delikatnych materiałach, np. płytkach ceramicznych wiertarka bez udaru będzie jedyną opcją. W przeciwnym razie moglibyśmy uszkodzić terakotę i narobić sobie mnóstwo kłopotu.
Podsumowując, jeśli zdecydujemy się na zakup wiertarki na własność lub na prezent pamiętajmy, że kluczowe jest to, do czego będzie ona miała służyć. Zbyt potężna jej moc nie znajdzie zastosowania w drobnych pracach remontowych, z kolei model bez udaru nie poradzi sobie przy poważniejszych remontach. Dodajmy do tego rodzaj zasilania oraz ergonomię i dopiero wówczas zyskamy pewien obraz. Samo wiercenie w ścianach wygląda na proste jedynie na filmach instruktażowych producentów sprzętu. Nam jako klientom, którzy planują zakup pierwszej własnej wiertarki, przyda się nieco więcej informacji. W przeciwnym razie wiertarce grozi to, że po pierwszym użyciu wyląduje na dnie szafy, albo w komórce, a nie o to przecież chodzi.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Jaką wiertarkę udarową wybrać?