Jaki impregnat do drewna?
Biobójczy, ogniochronny, a może owadobójczy? Czym różnią się impregnaty do drewna i który z nich wybrać? O tym w dzisiejszym materiale. fot. unsplash zgodnie z licencją Oto rodzaje impregnatów technicznych... Czytaj dalej
Biobójczy, ogniochronny, a może owadobójczy? Czym różnią się impregnaty do drewna i który z nich wybrać? O tym w dzisiejszym materiale.
Oto rodzaje impregnatów technicznych do drewna:
Impregnaty ogniochronne
Są to preparaty zawierające sole nieorganiczne, związki boru, siarki, fosforu, cynku. Mają postać proszku do przygotowania roztworu albo płynnego koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą w proporcjach wskazanych przez producenta. Są przeznaczone do stosowania przede wszystkim we wnętrzach. Jeśli w ten sposób zabezpiecza się drewno na zewnątrz, nie powinno mieć ono kontaktu z gruntem. A ponieważ preparaty ogniochronne są podatne na wymaganie przez wodę opadową, dobrze, żeby konstrukcja była osłonięta przed deszczem.
Należy wiedzieć, że w testach ogniowych drewno, z reguły sosnowe, dobrze zabezpieczone preparatem ogniochronnym może uzyskać klasę reakcji na ogień B-s1, d0 lub B-s2, d0. Oznacza to, że stanie się ono niezapalne, czyli będzie miało bardzo ograniczony udział w pożarze. Nie ulegnie rozgorzeniu oraz wydzieli niewielką ilość dymu.
Impregnaty biobójcze
Są to preparaty chroniące drewno przed korozją biologiczną. Wśród nich znajdziemy takie, które chronią tylko przed sinizną wywoływaną głównie przez grzyby z rodzaju Ophiostoma, czyli przebarwieniami drewna, które obniżają jego estetykę.
Sama sinizna z reguły nie osłabia wytrzymałości mechanicznej materiału. Do rozkładu biologicznego drewna przyczyniają się grzyby domowe i pleśniowe różnego rodzaju. Producenci nierzadko podają nazwy gatunków grzybów, na które działa ich preparat. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że na drewnie mogą żerować setki ich gatunków.
Impregnaty owadobójcze
Podobnie jak w przypadku środków owadobójczych – producenci wymieniają konkretne gatunki owadów, przed którymi chroni dany impregnat. W Polsce w drewnie przeważnie żerują miazgowce, spuszczele, kołatki, wyschliki i zmorszniki. Do zabezpieczenia elementów ze zdrowego drewna najlepiej wybrać preparat o dużym zakresie działania. Jeśli drewno jest już zainfekowane i chcemy zniszczyć owady oraz ich larwy, powinniśmy rozpoznać gatunek szkodnika, aby wybrać odpowiedni (właściwy) preparat.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Instalacje wodne10 lipca 2023Jak prawidłowo dobrać moc pompy głębinowej – praktyczne wskazówki
Ogród29 maja 2023Podkaszarki i części zamienne – dbaj o swoją trawnikową maszynę
Instalacje2 maja 20235 rzeczy, które musisz wiedzieć przed montażem instalacji fotowoltaicznej
Budowa domu26 kwietnia 2023Czy praca na budowie jest ciężka?
Jaki impregnat do drewna?
Myślę, że impregnaty ogólnie mają dobry stosunek jakości do ceny. Podoba mi się, że są dostępne w różnych kolorach, są łatwe w aplikacji, głeboko wnikają w drewno i do tego nie zostawiają na powierzchni drewna sztucznej powłoki. Drewno wygląda naturalnie