Jaki impregnat do drewna?

Biobójczy, ogniochronny, a może owadobójczy? Czym różnią się impregnaty do drewna i który z nich wybrać? O tym w dzisiejszym materiale. fot. unsplash zgodnie z licencją Oto rodzaje impregnatów technicznych... Czytaj dalej

7 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Biobójczy, ogniochronny, a może owadobójczy? Czym różnią się impregnaty do drewna i który z nich wybrać? O tym w dzisiejszym materiale.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Oto rodzaje impregnatów technicznych do drewna:

Impregnaty ogniochronne

Są to preparaty zawierające sole nieorganiczne, związki boru, siarki, fosforu, cynku. Mają postać proszku do przygotowania roztworu albo płynnego koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą w proporcjach wskazanych przez producenta. Są przeznaczone do stosowania przede wszystkim we wnętrzach. Jeśli w ten sposób zabezpiecza się drewno na zewnątrz, nie powinno mieć ono kontaktu z gruntem. A ponieważ preparaty ogniochronne są podatne na wymaganie przez wodę opadową, dobrze, żeby konstrukcja była osłonięta przed deszczem.

Należy wiedzieć, że w testach ogniowych drewno, z reguły sosnowe, dobrze zabezpieczone preparatem ogniochronnym może uzyskać klasę reakcji na ogień B-s1, d0 lub B-s2, d0. Oznacza to, że stanie się ono niezapalne, czyli będzie miało bardzo ograniczony udział w pożarze. Nie ulegnie rozgorzeniu oraz wydzieli niewielką ilość dymu.

Impregnaty biobójcze

Są to preparaty chroniące drewno przed korozją biologiczną. Wśród nich znajdziemy takie, które chronią tylko przed sinizną wywoływaną głównie przez grzyby z rodzaju Ophiostoma, czyli przebarwieniami drewna, które obniżają jego estetykę.

Sama sinizna z reguły nie osłabia wytrzymałości mechanicznej materiału. Do rozkładu biologicznego drewna przyczyniają się grzyby domowe i pleśniowe różnego rodzaju. Producenci nierzadko podają nazwy gatunków grzybów, na które działa ich preparat. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że na drewnie mogą żerować setki ich gatunków.

Impregnaty owadobójcze

Podobnie jak w przypadku środków owadobójczych – producenci wymieniają konkretne gatunki owadów, przed którymi chroni dany impregnat. W Polsce w drewnie przeważnie żerują miazgowce, spuszczele, kołatki, wyschliki i zmorszniki. Do zabezpieczenia elementów ze zdrowego drewna najlepiej wybrać preparat o dużym zakresie działania. Jeśli drewno jest już zainfekowane i chcemy zniszczyć owady oraz ich larwy, powinniśmy rozpoznać gatunek szkodnika, aby wybrać odpowiedni (właściwy) preparat.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaki impregnat do drewna?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
  1. Sona pisze:

    Myślę, że impregnaty ogólnie mają dobry stosunek jakości do ceny. Podoba mi się, że są dostępne w różnych kolorach, są łatwe w aplikacji, głeboko wnikają w drewno i do tego nie zostawiają na powierzchni drewna sztucznej powłoki. Drewno wygląda naturalnie

Dodaj komentarz