Jaki impregnat do kostki brukowej?

Kostka brukowa jest popularnym materiałem wykorzystywanym do utwardzania nawierzchni. Wygląda estetycznie oraz jest wytrzymała. Dostępna w wielu kolorach i kształtach. Posiada wiele zalet, ale nie zaimpregnowana szybko traci swoje walory... Czytaj dalej

21 czerwca 2021
Artykuł z kategorii: Przemysł, Sektor budowlany

Kostka brukowa jest popularnym materiałem wykorzystywanym do utwardzania nawierzchni. Wygląda estetycznie oraz jest wytrzymała. Dostępna w wielu kolorach i kształtach. Posiada wiele zalet, ale nie zaimpregnowana szybko traci swoje walory wizualne. Jaki impregnat wybrać, aby długo cieszyć się nawierzchnią z kostki brukowej?

Dlaczego impregnacja jest ważna?

Impregnacja daje Ci pewność, że kostka pozostanie w świetnym stanie przez długie lata. Główne zalety impregnacji:

  • odporność przed wsiąkaniem olejów, smarów i wody,
  • dodatkowo ułatwione czyszczenie,
  • ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • zabezpieczenie betonu przed korozją,
  • utrudnienie rozwój grzybów i mchów.

Z pewnością chciałbyś, aby raz użyty preparat chronił kostkę przez wiele lat, dlatego wybierz odpowiedni impregnat do kostki brukowej, który zapewni długie działanie.

Który impregnat do kostki brukowej wybrać?

W sprzedaży możesz znaleźć wiele rodzajów impregnatów, które znacząco różnią się właściwościami. Można je podzielić ze względu na funkcję:

  • naturalny – pomoże w utrzymaniu naturalnego koloru kostki brukowej,
  • barwiący – przywróci wyblakłej od słońca kostce dawny głęboki kolor.

Impregnaty możemy również podzielić ze względu na zastosowany rozpuszczalnik:

  • wodne – rozpuszczalnikiem jest woda,
  • rozpuszczalnikowe – rozpuszczalnikiem są związki organiczne na przykład aceton czy toluen.

Który z nich wybrać? Używanie impregnatu rozpuszczalnikowego wymaga odpowiedniego przeszkolenia, ponieważ kontakt środka ze skórą lub oczami w czasie aplikacji jest niebezpieczny. Podczas stosowania produktu zawsze zakładaj ochronne rękawice i nie wdychaj oparów!

Impregnaty wodne są bardziej przyjazne człowiekowi i środowisku. Dostępne środki wodno – akrylowe nadają efekt mokrej kostki, czyli efektownie uwydatniają głębie koloru. Kolejnym atutem jest fakt, że szybko schną, dzięki temu możesz szybciej nałożyć kolejną warstwę impregnatu.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem impregnatu powierzchnia była przygotowana we właściwy sposób. Nie mogą się na niej znajdować tłuste plamy. Po impregnacji będziesz mógł cieszyć się świetnie wyglądającą kostką brukową przez wiele czasu!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaki impregnat do kostki brukowej?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz