Jaki kabel ziemny do domofonu?
Domofon jest bardzo użytecznym urządzeniem, które pozwala na bezpośrednią komunikację domowników z osobami stojącymi na zewnątrz posesji. Do podłączenia domofonu zazwyczaj wykorzystuje się kabel ziemny, który służy do błyskawicznego przesyłana... Czytaj dalej
Domofon jest bardzo użytecznym urządzeniem, które pozwala na bezpośrednią komunikację domowników z osobami stojącymi na zewnątrz posesji. Do podłączenia domofonu zazwyczaj wykorzystuje się kabel ziemny, który służy do błyskawicznego przesyłana sygnałów audio i wideo z zewnątrz do wewnątrz i vice versa. Aby nasz domofon zawsze działał niezawodnie, wybrany przez nas kabel ziemny musi być trwały i bezpieczny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki przewód ziemny wybrać do instalacji swojego systemu domofonu lub wideodomofonu oraz jak zapewnić sobie jego prawidłowe działanie, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika.
Kabel ziemny do domofonu
Większość instalacji domofonowych instalowanych w budynkach jest podłączonych przez przewody domofonowe. To, jaki kabel ziemny wybierzemy do instalacji naszego domofonu będzie niezwykle ważne z kilku różnych powodów. Przede wszystkim koniecznie należy wiedzieć, że przewód ziemny zapewnia stabilne połączenie między jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną domofonów, co zapewnia bezpieczną komunikację między domownikami, a ludźmi z zewnątrz na sporej odległości. Domofon będzie służył także do otwierania bramy lub furtki z odległości. Kable domofonowe są swojego rodzaju zasilaczem, bez którego domofon nie będzie w stanie działać prawidłowo. Wybór kabla o odpowiedniej długości, grubości i właściwościach elektrycznych stanowi kluczowy punkt, który zapewni bezawaryjną pracę urządzenia nawet na duże odległości. Przewody domofonowe będą służyły także jako sterownik bramy lub furtki, zapewniając dodatkową ochronę. Nieodpowiednio dobrany typ przewodu może prowadzić do różnego rodzaju szumów, zakłóceń czy zniekształceń, które są zupełnie niepożądane przy komunikacji z osobami z zewnątrz.
Jaki kabel do domofonu?
Po pierwsze warto zauważyć, że kabel powinien zostać odpowiednio dostosowany do domofonu oraz konkretnych instalacji i wymagań. Jeżeli system domofonu będzie wymagał przejścia kabla przez np. wilgotne miejsca, to konieczne będzie wykorzystanie takich przewodów, które będą w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wilgocią. Z kolei, gdy odległość od jednej jednostki domofonu do drugiej będzie duża, to konieczne będzie wykorzystanie przewodu o zwiększonej grubości, który pozwoli na przesyłanie sygnału na większe odległości. Czynników, które warto wziąć pod uwagę jest sporo, lecz warto pamiętać, że odpowiednio dobrany kabel będzie przez długie lata minimalizował ryzyko awarii, zapewniał stabilne zasilanie oraz minimalizował przerywania elektromagnetyczne. Pytanie jest jasne. Jaki kabel do domofonu wybrać? Czynniki, na które przede wszystkim należy zwrócić uwagę to:
- Typ kabla – do domofonów najczęściej stosuje się kable ziemne typu YTKSY lub YTKSYekw, które charakteryzują się dobrą odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne i niską impedancją. Kable YTKSY są kablami wielożyłowymi, skręconymi wokół siebie. Składają się one z trzech lub czterech żył miedzianych z izolacją z tworzywa sztucznego. Do połączenia kabli z domofonem analogowym potrzebne będą nam co najmniej kable z czterema żyłami, które będą odpowiadały za zasilanie, mikrofon, słuchawkę itd. Przewodów potrzebnych będzie kilka, ponieważ do zasilenia jest kilka elementów. Na rynku dostępnych jest wiele kabli telekomunikacyjnych YTKSY, które dostępne są w różnych wariantach w zależności od potrzeb dotyczących grubości i długości. Przewód domofonowy YTKSY cechuje się niską impedancją, co w praktyce oznacza, że przesyłany przez niego sygnał jesz szybki i niezakłócony. Ten rodzaj przewodu jest także odporny na wilgoć, przez co bez problemu przejdzie on przez np. chłodną piwnicę. W Polsce ten rodzaj kabli jest standardem jeśli chodzi o branżę telekomunikacyjną.
- Długość i grubość przewodu – odpowiedni wybór kabla zależeć będzie od długości linii kablowej. Im dłuższa linia, tym dłuższego kabla trzeba będzie użyć. Dla linii kablowych o długości do 20 metrów zwykle stosuje się przewody o przekroju 0,5 mm², natomiast dla linii powyżej 20 metrów 0,75mm² w górę. Przykładowo, do linii kablowej, która ma długość 20 metrów można zastosować kabel YTKSY 2x 0,5mm², a dla linii powyżej 20 metrów 2x 1,0mm². Jak sam widzisz, odległość ma tutaj spore znaczenie. Warto pamiętać, że przewód powinien zostać dobrany ze zwróceniem uwagi na poszczególne elementy systemu. W przypadku skomplikowanych instalacji, wymagających specjalistycznych umiejętności lub większych odległości warto jest skonsultować się z fachowcem. Specjalista doradzi Ci z doborem przewodu oraz pomoże zamontować instalację, chroniąc ją przed uszkodzeniem w przyszłości.
Właściwie dobrany kabel powinien być pociągnięty od systemu wideodomofonu lub domofonu przy furtce lub bramie do rozdzielni elektrycznej, a dopiero następnie do instalacji domofonowej w domu. Sam proces instalacji domofonu jest dosyć skomplikowany i wymaga dokładnego planowania. Przede wszystkim należy zdecydować, gdzie dokładnie zamontujemy domofon i rozdzielnice. Następnie, należy wykonać otwory w ścianie, w których umieszczona zostanie skrzynka z rozdzielnicą, a także otwory na same przewody, które będą prowadzić z podwórka do środka budynku. Po wykonaniu otworów i przeprowadzeniu przewodów należy podłączyć przewody wewnątrz domofonu do kolorowych wtyczek, które wskazują na poszczególne funkcje urządzenia. Następnie, kable należy podłączyć do rozdzielnicy elektrycznej i voilà.
Wybór odpowiedniego okablowania jest niesamowicie istotny przy instalacji domofonu, ponieważ przyczynia się ono do niezakłóconego i szybkiego przesyłania sygnałów. Mamy nadzieję, że dzięki treści powyższego poradnika bez problemu dobierzesz odpowiednie kable domofonowe do swoich potrzeb.
Autor
- Biuro prasowe Polskie Budowlane
Latest entries
- Aranżacja salonu23 kwietnia 2024Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać
- Budowa domu18 kwietnia 2024Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?
- Instalacje4 kwietnia 2024Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki
- Budowa domu3 kwietnia 2024Domy modułowe – jakie mają zalety?
Jaki kabel ziemny do domofonu?