Jaki klej do płytek wybrać? To zależy od rodzaju podłoża, z którego korzystasz

Podczas budowy czy remontu problem z zamocowanie płytek ceramicznych to ostatnie czego nam potrzeba. Jaki klej do płytek wybrać? To zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża, którego używasz. Poznaj nasze... Czytaj dalej

11 lutego 2019
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Kuchnia, Łazienka, Wnętrza

Podczas budowy czy remontu problem z zamocowanie płytek ceramicznych to ostatnie czego nam potrzeba. Jaki klej do płytek wybrać? To zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża, którego używasz. Poznaj nasze podpowiedzi i uniknij remontowej wtopy.

Coraz częściej w budownictwie i wykończeniówce jako ceramiczne materiały ścienne i podłogowe stosuje się gres, marmur, szkło lub spieki kwarcowe. Trzeba pamiętać, że struktura każdego z tych materiałów determinuje to, jaki klej do płytek należy wybrać. Istnieją oczywiście miejsca, w których przyklejenie jakichkolwiek płytek graniczy z cudem, na przykład drewniane tarasy. W takim przypadku sprawdza się wyłącznie klej od najlepszych producentów, o zwiększonych właściwościach. Jaki klej do płytek wybrać? Decyzja ta zależy od kilku czynników, które poznasz dzięki temu artykułowi.

jaki klej do płytek

Jaki klej do płytek gresowych?

Płytki gresowe to najczęściej spotykany materiał ceramiczny, do którego stosuje się powszechnie znane zaprawy klejowe. Problemem w tym przypadku nie jest sama zaprawa, a struktura i wielkość płytek – kiedy osiągają one małe rozmiary, nie ma w zasadzie żadnego kłopotu, ale nie jest tajemnicą, że płytki gresowe przeznaczone są do wielkoformatowych wyłożeń i do ich mocowania należy wybrać klej o zwiększonych parametrach przyczepności, przynajmniej klasy C2.

Jaki klej do płytek i spieków kwarcowych?

Ten rodzaj materiału ze względu na swoją strukturę zbliżony jest do gresu, bo płytki cechują się niewielką grubością, osiągającą tylko 3 mm, ale ich format bardzo często jest tak samo duży. Jest to tworzywo, które ze względu na dość kruchą strukturę wzmacnia się włóknem szklanym, a przy jego montowaniu trzeba zwrócić uwagę na jakość podłoża, na jakim zamierzamy je wyłożyć.

Klej należy nakładać jednolitymi, cienkimi warstwami zarówno na samo podłożę, jak i na płytę. Kiedy już materiał klejący zostanie naniesiony, należy płytkę bardzo dokładnie i mocno docisnąć do podłoża. Zaprawa, tak, jak w poprzednim przypadku, musi cechować się wysoką przyczepnością i o zdolnościach wytwarzania połączeń z włóknem, o którym przed chwilą wspomnieliśmy. Jaki klej do płytek kwarcowych? Przede wszystkim te elastyczne z klasy C2 S1 oraz C2 S2.

Jaki klej do szklanych płytek i mozaiki?

Nie da się ukryć, że szkło, mimo że jest jednym z najbardziej efektywnych materiałów okładzinowych, jest bardzo trudne w montażu. Nie ma w sobie ani grama nasiąkliwości, jest bardzo kruche, a choćby najmniejszy, nieumiejętny ruch jest w stanie zniszczyć całą, wielogodzinną pracę. W tym przypadku klej musi charakteryzować się wysokim parametrem przylegania, i to z prostego względu – wszystko to nie mogąc opierać się w sposób mechaniczny musi polegać na sile przylegania. Zaprawą klejącą, która sobie z tym poradzi jest na pewno klej klasy C2 S2.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaki klej do płytek wybrać? To zależy od rodzaju podłoża, z którego korzystasz

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz