Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Bramy garażowe o automatycznym sterowaniu to olbrzymia wygoda. Dzięki nim oszczędzasz czas, a także zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo. Żeby korzystać z nich w pełni, musisz najpierw wybrać odpowiedni napęd... Czytaj dalej

7 marca 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Bramy garażowe o automatycznym sterowaniu to olbrzymia wygoda. Dzięki nim oszczędzasz czas, a także zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo. Żeby korzystać z nich w pełni, musisz najpierw wybrać odpowiedni napęd do swojej bramy. Na czym się skupić? Co wybrać? Odpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego warto zautomatyzować bramę garażową?

Nim przejdziemy do konkretnych przykładów, pokrótce opowiemy o tym, dlaczego warto zamontować napęd do swojej bramy garażowej. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że wiąże się ona z poważnym wydatkiem. Czy aby na pewno jest on opłacalny?

brama garażowa
fot. Unsplash

Automatyzacja bramy garażowej to właściwy krok. Trzeba przyznać, że każdorazowe wychodzenie z samochodu przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu potrafi dać się we znaki, szczególnie jeśli aura nie jest sprzyjająca. Naszym zdaniem warto więc taką inwestycję poczynić.

Plusem jest z całą pewnością to, że automatyzacja bramy nie wymaga jej kompletnej wymiany. Wystarczy tylko zakupić odpowiedni sprzęt sterujący i zamontować go na bramie. W tym miejscu musimy jednak wspomnieć o tym, że nie każdy napęd pasuje do każdej bramy, więc przy wyborze warto mieć się na baczności. Na co zwrócić uwagę? Opisujemy poniżej!

Co jest najważniejsze w napędzie garażowym?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie automatycznej bramy garażowej już na etapie budowy domu. Wiemy jednak doskonale, że nie każdy myśli o tym właśnie wtedy. Zamocowanie napędu na istniejącej już bramie nie jest skomplikowane pod warunkiem, że jest ona w dobrym stanie.

No dobrze, ale jaki napęd do bramy wybrać? Zacznijmy od kilku słów na temat działania takiego mechanizmu. Większość napędów funkcjonuje podobnie: siłownik wprawia ramiona w ruch, a te pchają lub ciągną bramę, opuszczając ja lub unosząc. Różnice pojawiają się na etapie budowy napędu: może on mieć różną budowę, odmienne parametry czy funkcje. W procesie wyboru najlepiej oprzeć się na kilku kryteriach, które opisujemy poniżej.

Typ napędu

Najbardziej znane są napędy łańcuchowe i paskowe. Oznacza to, że ramiona napędu poruszającego bramę są napędzane albo za pomocą łańcucha, albo z użyciem pasa zębatego. Napęd paskowy jest nowocześniejszy i bardziej wygodny, a sprzęt dzięki niemu pracuje ciszej. Łańcuch z kolei jest bezpiecznym i trwałym rozwiązaniem, ale co jakiś czas należy go nasmarować. Jego praca jest też dość głośna.

Moc napędu

To bardzo ważna kwestia, która musi zostać dopasowana do modelu bramy. Siła napędu do bramy garażowej musi być dostosowana do wymiarów oraz ciężaru bramy i oscyluje pomiędzy 400 N, a nawet 1200 N. Do niewielkich bram zazwyczaj wystarczy 500 N, ale duże, dwustanowiskowe bramy muszą być unoszone urządzeniem o sile nawet 100 N.

Prędkość napędu

Kolejnym punktem jest prędkość urządzenia, która ma istotny wpływ na czas zamykania i otwierania bramy. Ten parametr wyraża się w centymetrach na sekundę i w większość napędów wynosi on od 15 do 30 sekund. Wśród takich modeli warto wybierać – są też napędy szybsze, ale to znów przyczynia się do wyższych rachunków.

Dodatkowe funkcje

Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcjonalności napędów do bram garażowych. Awaryjny system otwierania, regulacja tempa otwierania, spowalnianie biegu bramy przy domykaniu… Funkcji można wskazać co najmniej kilka, a każda z nich jest bardzo cenna.

Jak widzisz, jest trochę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli się do nich zastosujesz, wybierzesz dobry model. A jeśli masz wątpliwości, zgłoś się do nas. W Oknoplast potrafimy doradzić!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz