Jaki VAT na materiały budowlane?

W pierwszym dniu nowego roku wejdzie w życie nowy rządowy "Mieszkania dla Młodych", w związku z tym zmienią się przepisy dotyczące zwrotu VAT za materiały budowlane. Teraz nie będzie można... Czytaj dalej

Jaki VAT na materiały budowlane?

W pierwszym dniu nowego roku wejdzie w życie nowy rządowy “Mieszkania dla Młodych”, w związku z tym zmienią się przepisy dotyczące zwrotu VAT za materiały budowlane. Teraz nie będzie można odliczyć VATu nie tylko przy budowie, ale też przy remoncie.

VAT na materiały budowlane

Ulga podatkowa, która obowiązywała od 2006 roku pozwalała obniżyć koszty związane z nabyciem materiałów budowlanych. Dzięki niej można było znacznie zmniejszyć koszty remontu lub budowy. W przypadku inwestycji nie wymagających pozwolenia na budowę było to nawet około 14 000 zł, natomiast przy budowie około 35 000 zł. Pomimo i tak ogromnych kosztów przedsięwzięcia ulga ta była znacząca dla inwestujących.

Zwrot vat na materiały budowlane

Jednak, rząd w związku z programem “Mieszkanie dla młodych” zaostrzył przepisy umożliwiające otrzymanie zwrotu VAT. Od nowego roku o zwrot VAT będą mogły ubiegać się wyłącznie osoby, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie ukończyła 36 lat, a w przypadku małżeństw warunek musi spełnić młodsze ze współmałżonków. Osoby które są właścicielami lub współwłaścicielami innego domu jednorodzinnego, mieszkania, czy spółdzielczego prawa do lokalu także nie będą mogły skorzystać z nowej ulgi. Możliwość odliczenia VAT nie będzie obowiązywało dla domów powyżej 100 mkw i mieszkań o powierzchni ponad 75 mkw. W przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci limity te zwiększono o 10mkw.

Oceń ten artykuł

Jaki VAT na materiały budowlane?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 5 ocen
 1. Mirosław Tkarowski pisze:

  Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Co tu więcej gadać…

 2. Joanna Bożarowska pisze:

  Czy to wszystko aktualne dane?

 3. Artur pisze:

  Bardzo ciekawy wpis 🙂 Warto mówić o takich rzeczach, bo trudno znaleźć takie informacje w jednym miejscu.

 4. Michał pisze:

  No to nas teraz rząd załatwił… Wszędzie szukają oszczędności nic dla ludzi tylko, aby napchać kieszenie.

 5. Arek pisze:

  Na pewno zabije to ożywienie na rynku nieruchomości, jak nic. Wielu ludzi a także deweloperów budując domy liczyło na tego typu ulgi.

Dodaj komentarz