Jakich prac remontowych nie trzeba zgłaszać?
Jak wszyscy wiemy – nieznajomość prawa szkodzi. Tyczy się to również znajomości prawa budowlanego. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zapoznaj się z nim dokładnie, aby uniknąć późniejszych konsekwencji. Prawo budowlane... Czytaj dalej
Jak wszyscy wiemy – nieznajomość prawa szkodzi. Tyczy się to również znajomości prawa budowlanego. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zapoznaj się z nim dokładnie, aby uniknąć późniejszych konsekwencji.
Prawo budowlane wyznacza czynności wymagające ich zgłoszenie i wymagane pozwolenia na budowę. Ustawodawca musi dbać o życie i zdrowie swoich obywateli, a nie może temu zagrozić żaden nieplanowany i w niewłaściwym miejscu obiekt.
Całe zgłoszenie i prośbę o pozwolenie na budowę powinniśmy przedstawić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, w urzędzie wojewódzkim i dzielnicowym. Jeśli rozpoczniemy działania przed uzyskaniem niezbędnych formalności, konsekwencją takiego postępowania jest nałożenie kary. Wnioskodawca jest zobowiązany do oczekiwania dostarczenia decyzji przed upływem 65 od dnia, kiedy wniosek został złożony.
Jeśli chodzi o opłatę dla skarbu państwa, za wydanie konkretnego wniosku i pozwolenia na budowę, której wysokość zależna jest od rodzaju każdej inwestycji. Opłata jest pobierana od obiektu budowlanego objętego tym pozwoleniem.
Jakie obiekty koniecznie wymagają pozwolenia?
Prawo budowlane nie zawiera dokładnie wyszczególnionych inwestycji, które są koniecznie zobowiązane posiadać pozwolenie na budowlę. Natomiast istnieje podział na inwestycje, które tego nie wymagają. Ustawa mówi, że istnieje bezwzględny wymóg uzyskania pozwolenia na budowę dla każdego przedsięwzięcia, które wymaga oceny oddziaływania na środowisko oraz przy obiekcie przypisanym do rejestru zabytków.
Pozwolenia na budowę nie wymagają budowy oraz roboty budowlane, jednak są nadal takie, co tego zgłoszenia wymagają. Ustawodawca nie wyznacza wprost czynności wymagających obowiązku zgłoszenia. Żeby móc zgłosić swoją pracę remontową, musisz mieć zgłoszenie budowy, opis techniczny instalacji, szkice i rysunki, które możesz wykonać samodzielnie oraz pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych. Niezgłoszenie czynności remontowo – budowlanych mogą zostać zgłoszone jako samowola budowlana.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu27 września 2024Czym zastąpić kit do okien?
- Łazienka27 września 2024Baterie natryskowe termostatyczne Delabie – komfort na niespotykanym poziomie
- Dyskusje25 września 2024Czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu?
- Budowa domu23 września 2024Czym pokryć dach najtaniej?
Jakich prac remontowych nie trzeba zgłaszać?
Warto zapoznać się z powyższym wpisem. Oczywiście jeżeli ktoś nie siedzi w prawie budowlanym. Dzięki za fajne porady!