Jakie budynki nie wymagają pozwolenia na budowę?

Chcąc wybudować jakiś obiekt na swojej posesji, często zastanawiamy się, czy wymaga on zezwolenia. Nie wszystkie budynki, jakie chcemy postawić koło swojego domu, muszą mieć zgodę na budowę. Nie jest... Czytaj dalej

25 lipca 2022
Artykuł z kategorii: Inwestycje budowlane, Nieruchomości

Chcąc wybudować jakiś obiekt na swojej posesji, często zastanawiamy się, czy wymaga on zezwolenia. Nie wszystkie budynki, jakie chcemy postawić koło swojego domu, muszą mieć zgodę na budowę. Nie jest to jednoznaczne, z tym że możemy robić wszystko, na swoim terenie, co nam się podoba. Chcąc wybudować jakiś budynek, musimy brać pod uwagę przepisy, a także dowiedzieć się, czy nie trzeba zawiadomić odpowiedniego urzędu, o naszych planach.

Jakie budynki bez pozwolenia?

Parterowe budynki gospodarcze, wolno stojące, takie jak np. altana, garaż, ganek, oranżeria czy wiata, o której szerzej możecie przeczytać tutaj: https://polskiebudowlane.pl/portal/jak-zbudowac-wiate-na-maszyny-rolnicze/, o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki, nie wymagają otrzymania zezwolenia, natomiast muszą być zgłoszone do odpowiedniego urzędu. Obiekty posiadające ściany, okna, dach, które w przeznaczeniu są do przechowywania narzędzi czy maszyn, są to budynki gospodarcze. Również domki letniskowe albo te znajdujące się na działkach, których powierzchnia mieści się do 35m2, mogą być wybudowane bez pozwolenia. Należy się zorientować, czy w niewielkiej odległości, nasza działka nie graniczy z innymi nieruchomościami.

Zgłoszenie budowy – co potrzebne?

Rozpoczęcie budowy, mimo że nie jest potrzebne pozwolenie, musi jednak zgłoszone, do odpowiedniego urzędu, wysyłając listownie bądź zanosząc dokumenty i projekt. W urzędzie pracownicy, po sprawdzeniu projektu, podejmą decyzję, czy wybudowanie obiektu, na danym terenie nie będzie miało wpływu na pożytek państwowy oraz czy nie będzie oddziaływać na środowisko naturalne. W ciągu 21 dni zapada decyzja. W sytuacji pozytywnej odpowiedzi można wybudować swój budynek. Jednak jeśli będzie ona odmowna, należy pójść do urzędu i wyjaśnić, jakie były powody odrzucenia naszego projektu. Zdarzają się sytuacje, że osoba składająca wniosek z projektem, nie otrzymuje odpowiedzi. W takim przypadku uznaje się, że jest zgoda i można rozpocząć budowanie. Chcąc mieć pewność ostateczną, najlepiej jest poczekać dodatkowe 7 dni. Mimo że prawo jest po stronie zainteresowanej osoby, to lepiej zaczekać aniżeli później w sądzie udowadniać swoje racje.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Mając już informację, że nasz projekt jest budynkiem gospodarczym, należy obliczyć czy powierzchnia, jaką chcemy zabudować, nie przekracza 35m2. Jeśli w naszym zamiarze występuje więcej budynków, trzeba pamiętać, że na każde 500m2 działka przynależą tylko dwa obiekty. Trzeba też uzyskać informację, czy na terenie, na którym chcemy wybudować nasz obiekt, dotyczą postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy się zapoznać z nim i zobaczyć jakie zapisy ma, w związku z planowaną przez nas inwestycją. Jeżeli taki dokument nie jest dostępny, trzeba zgłosić się do prezydenta miasta, czy też burmistrza albo wójta z prośbą o wydanie decyzji, które będzie miała, w swoim zapisie, warunki, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem budowy oraz informację o zagospodarowaniu przestrzeni.

Podsumowując, budynki, jakie można budować bez pozwolenia, na terenie swojej posiadłości, to parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, wiaty, altany, tarasy czy przydomowe ganki. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, należy sprawdzić, co uwzględnia plan zagospodarowania przestrzennego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie budynki nie wymagają pozwolenia na budowę?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Wojtek W pisze:

    Jak to się mówiło? U nas na wsi nie trzeba niczyjego pozwolenia, nawet sąsiada 😀 kiedyś było o wiele łatwiej, teraz to nawet przy posadzeniu drzewa trzeba się zastanawiać.

Dodaj komentarz