Jakie buty do pracy na dachu?

Remont domu wymaga zastosowania dużych środków bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy prace wykonywane są na zewnątrz. Wymiana dachu, remont balkonu czy malowanie elewacji mogą być bardzo niebezpieczne. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo... Czytaj dalej

25 kwietnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Remont domu wymaga zastosowania dużych środków bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy prace wykonywane są na zewnątrz. Wymiana dachu, remont balkonu czy malowanie elewacji mogą być bardzo niebezpieczne. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas prac na wysokości, należy wyposażyć się w odpowiednią odzież i obuwie. Do zasad bezpieczeństwa każdego dnia stosują się specjaliści, np. dekarze, ale o bezpieczeństwie powinny pamiętać także osoby, które nie mają doświadczenia przy pracach w niecodziennych warunkach.

Jakie buty dla dekarza?

Każdy, kto wykonuje prace na wysokościach, powinien postawić swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Podczas prac budowlanych oraz remontów dochodzi często do upadków z dużych wysokości. Aby temu zapobiec, należy kupić obuwie, najlepiej te sprawdzone przez dekarzy, którzy na co dzień zajmują się pokrywaniem i naprawianiem dachów. To właśnie oni każdego dnia swoją pracę wykonują kilkanaście metrów nad ziemią. Jeśli jesteś dekarzem lub chcesz wyremontować swój dom i będą to prace na wysokościach, zadbaj o odpowiednie buty. Odpowiednie buty na dach poprawią komfort pracy na wysokościach i mogą zapobiec tragedii. Niestety poślizgnięcia czy utraty równowagi nie da się przewidzieć. Bez odpowiednich butów z bieżnikiem nie powinno w ogóle wchodzić się na dach czy rusztowanie. Każda praca na wysokościach wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Praca na dachu wiąże się z dużym ryzykiem. Dekarze pracują w każdych warunkach atmosferycznych – w pełnym słońcu oraz w pochmurne dni. Często zdarza się, że nawierzchnia dachu jest śliska, a ryzyko nadepnięcia na obluzowany element jest dość duże. Odpowiednie buty na dach to podstawa. Buty powinny posiadać bieżnik, aby zapewnić jak największą przyczepność do podłoża. Powinny mieć także odpowiedni rozmiar – nie mogą być ani za małe, ani za duże, a także powinny być wykonane z solidnego materiału odpornego na rozdarcia i zniszczenia. Kupując buty do prac na wysokościach, należy postawić przede wszystkim na jakość, tak by był to zakup na lata.

Jakie szelki do pracy na dachu?

Bezpieczną pracę na dachu nie zapewnią tylko buty. Trzeba również zadbać o swój ubiór. Dekarze na co dzień używają kamizelek odblaskowych, kasków, solidnych spodni odpornych na przetarcia, rękawic oraz szelek. Szelki bezpieczeństwa to inaczej uprząż, która chroni przed upadkiem z wysokości. Na co dzień stosowane są przez pracowników pracujących na wysokościach. Osoby, które same postanawiają naprawić swój dach lub malować elewację, powinny tak samo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Upadki z wysokości kończą się złamaniami, a nawet utratą życia. Bez odpowiedniego obuwia, odzieży i szelek, które mogą uratować życie, nikt nie powinien rozpoczynać prac na wysokościach.

Szelki bezpieczeństwa mają na celu utrzymanie ciała człowieka w trakcie spadania. Szelki powinny być określone normą europejską PN-EN. Tylko takie szelki mogą uratować życie. Niektórzy próbują stosować tańsze zamienniki, np. pasy monterskie czy uprzęże alpinistyczne. Taki sprzęt może przynieść więcej szkody niż pożytku. Do upadku z dachu może dojść w każdej chwili. Wystarczy chwila nieuwagi, utrata równowagi lub poluzowany element dachu czy rusztowania. Życie uratować może odpowiednie obuwie, szelki i odzież. Niestety, nie każdy stosuje się do podstawowych zasad, dlatego tak często na placach budowy oraz podczas remontów, dochodzi do wypadków.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie buty do pracy na dachu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz