Jakie drzwi wewnętrzne?

To, jakie drzwi wewnętrzne wybierzesz do swojego domu, ma ogromny wpływ nie tylko na ogólną estetykę wnętrz, ale także na samopoczucie domowników. Do tego warto zwrócić uwagę na ich jakość... Czytaj dalej

26 kwietnia 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Technologie, Wnętrza

To, jakie drzwi wewnętrzne wybierzesz do swojego domu, ma ogromny wpływ nie tylko na ogólną estetykę wnętrz, ale także na samopoczucie domowników. Do tego warto zwrócić uwagę na ich jakość (aby nie musieć martwić się przykrymi niespodziankami), czy często bagatelizowany, profesjonalny montaż. O tym, jakich błędów przy wyborze unikać, opowiemy w kolejnym artykule.

Jakie drzwi wewnętrzne wyglądają najlepiej?

Wiele osób wybiera drzwi wewnętrzne głównie ze względu na ich wygląd – trudno się dziwić. Przecież każdy z nas chce urządzić mieszkanie swoich marzeń. Warto jednak myśleć o drzwiach w kontekście całej aranżacji mieszkania. Właśnie dlatego fachowcy doradzają kupno drzwi wewnętrznych na samym końcu – tak, aby dopasować je do zastanej aranżacji. Ważne jest również, aby nie popełniać jednego z najczęstszych błędów wnętrzarskich, czyli dopasowania drzwi tylko do jednego pomieszczenia. Pamiętaj: drzwi muszą pasować do obu przestrzeni, które oddzielają.

Jaki kolor sprawdzi się najlepiej? Tutaj ważne jest, aby odcień drzwi korespondował z podłogą. Kolor oczywiście nie musi się pokrywać! Możesz postawić na efektowny kontrast, np. zestawiając białe drzwi z orzechową podłogą. Najważniejsza zasada: nie przedobrzyć. Jeśli kolorów jest zbyt dużo, to przestrzeń może wydawać się przytłaczająca nie tylko dla gości, ale także dla domowników. Warto więc dopasować kolor drzwi również do koloru mebli w danym pomieszczeniu. Jak widzisz, naprawdę warto zostawić sobie wybór drzwi wewnętrznych na sam koniec. Uwierz nam, że łatwiej kolorystycznie dobrać jedną parę drzwi do wielu mebli!

Dwa razy zastanów się nad jakością drzwi wewnętrznych

Do najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest nieprzykładanie uwagi do ich jakości. Zdecydowanie więcej czasu poświęcamy wyborowi drzwi wejściowych. Z jednej strony można zrozumieć takie podejście: drzwi do domu muszą być trwałe, solidne, szczelne i odporne na włamania – to jasne. Jednak drzwi wewnętrzne niskiej jakości wiążą się z wieloma potencjalnymi problemami, które mogą się z czasem pojawić. O to zapytaliśmy eksperta marki Oknoplast, lidera stolarki okiennej i drzwiowej:

To prawda, wciąż przykładamy zbyt mało uwagi do wyboru drzwi wewnętrznych. Wielu osobom wydaje się, że przecież drzwi „schowane” wewnątrz domu są bezpieczne, tj. nie muszą opierać się negatywnemu wpływowi warunków atmosferycznych. Jednak drzwi wewnętrzne niskiej jakości szybko się zużywają. Do tego bardzo często ulegają uszkodzeniom mechanicznym – zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Czasem wystarczy jedno kopnięcie piłką, aby zbić przeszklenie, innym razem niewinna zabawa w berka, aby w drzwiach pojawiło się mało estetyczne pęknięcie. Warto więc nieco dopłacić, aby mieć spokój i pewność działania drzwi przez lata intensywnego użytkowania.

Na koniec kilka słów o prawidłowym montażu

To, jakie drzwi wewnętrzne będą najlepiej pasować do Twojego domu, czy mieszkania, zależy od wielu czynników. Pamiętaj jednak, że do wyboru masz nie tylko ich kolor, ale także szereg rozwiązań konstrukcyjnych. Nie musisz stawiać na drzwi klasyczne (jednoskrzydłowe). Do wyboru masz także drzwi dwuskrzydłowe (można je kojarzyć z wystrojem mieszkań w starych kamienicach), które przy dobrze przemyślanej aranżacji mogą prezentować się naprawdę efektownie. Do tego coraz większą popularność zyskują drzwi harmonijkowe, kojarzone z orientalnymi wnętrzami.

Przejdźmy jednak do niezwykle istotnej kwestii, jaką jest montaż. Nawet drzwi najwyższej jakości, o przepięknym kolorze i fakturze drewna, mogą się nie sprawdzić, jeśli montaż zostanie przeprowadzony niechlujnie, czy nieprofesjonalnie. W grę wchodzi zresztą nie tylko to, że mogą źle działać. Ważna jest również gwarancja – wielu producentów nie udziela przecież gwarancji na drzwi montowane samodzielnie. Najlepiej jest więc postawić na montaż ze strony producenta.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie drzwi wewnętrzne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz