Jakie drzwi zewnętrzne? Drewniane czy metalowe?

Ktoś mógłby pomyśleć, że takie rozmyślania zakończono kilka lat temu. Mimo to ludzie dalej nie są pewni tego, które drzwi zewnętrzne sprawdzą się w ich przypadku najlepiej. Cóż, nas to... Czytaj dalej

30 października 2020
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Projekt domu

Ktoś mógłby pomyśleć, że takie rozmyślania zakończono kilka lat temu. Mimo to ludzie dalej nie są pewni tego, które drzwi zewnętrzne sprawdzą się w ich przypadku najlepiej. Cóż, nas to nie dziwi – pewnie oczekiwałeś, że uznamy wyższość drzwi metalowych, ale prawda jest taka, że modele drewniane dalej zasługują na uznanie. Mało tego, drzwi drewniane przeżywają obecnie drugą młodość i to fakt.

Jakie drzwi zewnętrzne? Drewniane czy metalowe?

Drzwi drewniane to tradycja, swoisty majestat i kunszt, a z takich atutów nigdy się nie rezygnuje. Można oczywiście przyznać, że drewno źle znosi ekstremalne warunki atmosferyczne, ale taki argument był dobry kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat temu. Obecne preparaty zabezpieczające stoją na fenomenalnym poziomie. Są niezwykle zaawansowane i dają poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że konsumenci masowo wracają do drzwi drewnianych.

Inna sprawa, że modele drewniane nie są w całości wykonane z drewna. Producenci – chcąc wzmocnić drzwi – często decydują się na metalowe stabilizatory. Oczywiście głównym materiałem dalej jest drewno (głównie sosna lub dąb), więc same drzwi także są podpinane pod modele drewniane, a te najlepiej funkcjonują z zadaszeniem lub wiatrołapem. Oczywiście producenci zgodnie podtrzymują, że dzisiejsze drzwi dodatkowej pomocy (w postaci wspomnianych wiatrołapów i zadaszeń) nie potrzebują. Dlatego też, zamiast się z tym kłócić, po prostu podpowiemy, że dodatkowa pomoc i tak nie zaszkodzi.

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Jeszcze do niedawna drzwi metalowe były uznawane za jedyny słuszny wybór. Choć same drzwi drewniane nigdy nie zniknęły z obiegu, to metalowym nigdy nie robiło to szczególnej różnicy, bo i tak były na topie. Takie modele są niesamowicie odporne na warunki atmosferyczne. Pozostałe parametry także nie pozostawiają złudzeń. Izolacja termiczna, dźwiękoszczelność i poziom bezpieczeństwa stoją tutaj na niezwykle wysokim poziomie. Oczywiście mówimy o dobrze wykonanych drzwiach i pomijamy nieśmieszne żarty szerzej nieznanych producentów.

Drzwi stalowe są najlepsze pod względem bezpieczeństwa. Takie drzwi niezwykle trudno uszkodzić lub wyważyć. Nawet najlepsze spośród drzwi drewnianych nie mogą pochwalić się podobnymi parametrami. Z tego też powodu na drzwi metalowe często decydują się mieszkańcy domków jednorodzinnych. Co prawda niektórzy z nich narzekają, że drzwi metalowe nie są tak charakterystyczne i przyjemne dla oka, jak drzwi drewniane, ale to coraz szybciej się zmienia. Dzisiejsze drzwi metalowe często są po prostu piękne. Trudno odmówić im pewnej gracji i uroku, a to przecież bardzo ważne w przypadku drzwi dla domu jednorodzinnego.

Bloki także wolą drzwi metalowe/aluminiowe, bo takie rozwiązanie jest po prostu wygodniejsze. Drzwi kupuje się przecież na długie lata i warto wybrać coś, co przez ten czas będzie się odpowiednio prezentować, a metal jest pod tym względem dużo pewniejszy od drewna. Po prostu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie drzwi zewnętrzne? Drewniane czy metalowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz