Jakie ogrzewanie wybrać?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto decyduje się na modernizację ogrzewania we własnym domu. Ta czynność jest ostatnio popularna i powszechna – głównie dzięki programowi rządowemu, który zapewnia korzystne dofinansowania... Czytaj dalej

To pytanie zadaje sobie każdy, kto decyduje się na modernizację ogrzewania we własnym domu. Ta czynność jest ostatnio popularna i powszechna – głównie dzięki programowi rządowemu, który zapewnia korzystne dofinansowania na piece i kotły, które spełniają określone standardy. Jakie ogrzewanie powinno się więc wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę?

Jakie ogrzewanie wybrać?

Na sam początek musisz jasno określić, czego chcesz. Wybierając wysokokaloryczny węgiel, ekogroszek lub pellet, godzisz się ze świadomością zagospodarowania większej przestrzeni. Stawiając na gaz, często wybierasz rozwiązanie nieco droższe, ale za to wygodniejsze. Oczywiście w niektórych miejscach po prostu nie można się podłączyć do gazu i wtedy wyboru się już nie ma. Z drugiej strony, takie budynki są przystosowane do prowadzenia własnej kotłowni, więc wybór także jest oczywisty.

Mówi się, że gaz jest dużo droższy od węgla. W przypadku pelletu i węgla wysokokalorycznego, powinno się liczyć z ceną oscylującą w granicach 800-1000 zł za tonę, a przyjęło się zakładać, że statystyczne mieszkanie (ok. 100m²) zużyje w ciągu sezonu grzewczego mniej więcej 2 tony. Ogrzewanie w ciągu sezonu wyniesie więc 1600-2000 zł. Czy to mniej niż w przypadku gazu?

Wszystko zależy od samego pieca. Modele kondensacyjne są wydajniejsze, bo lepiej wykorzystują wytworzone ciepło. Takie modele osiągają sprawność na poziomie 105-109%, podczas gdy modele warianty niekondensacyjne mogą się pochwalić maksymalną sprawnością na poziomie 90%. Jak to się przekłada na wydatki za ogrzewanie? To samo mieszkanie, które było omówione wyżej (ok. 100m²), ogrzejesz za 1500-2000 zł rocznie. Jak widzisz, różnice się zacierają, a sam gaz jest przecież wygodniejszym rozwiązaniem.

Jak dobrać kocioł gazowy?

Jeśli już zdecydowałeś się na kocioł gazowy, to pora przyjrzeć się kilku podstawowym różnicom i szczegółom, bo – wbrew pozorom – wybór właściwego kotła wcale nie jest taki łatwy. Widać to chociażby przeglądając oferty topowych producentów – jest w czym wybierać. Szukasz czegoś odpowiedniego? Sprawdź kotły gazowe od SIB. Buderusa i Junkersa przedstawiać nikomu nie trzeba. Kotły tych producentów to wyznacznik najwyższych standardów i całej masy udogodnień.

Mówimy oczywiście o innowacyjnych sposobach sterowania takim kotłem. Nowoczesne modele nie tylko mogą pochwalić się intuicyjnym i sprawnym panelem, ale też szeregiem nowatorskich rozwiązań – z aplikacją mobilną na czele. Wszystko to sprawia, że kocioł gazowy jest bardziej intuicyjny w obsłudze, a pełne wykorzystanie jego możliwości nie jest już takie trudne.

Dla domów jednorodzinnych zazwyczaj poleca się kotły gazowe jednofunkcyjne z dodatkowym zasobnikiem c.w.u. Dzięki temu kocioł zapewnia ogrzewanie oraz ciepłą wodą użytkową. Dlaczego to lepsze rozwiązanie od tańszego kotła dwufunkcyjnego?

Kocioł gazowy dwufunkcyjny czasami zwyczajnie sobie nie radzi (zwłaszcza w przypadku większych mieszkań). Wszystko dlatego, że ciepła woda włącza się w momencie odkręcenia kranu w odpowiednim kierunku. W praktyce oznacza to, że zimna woda musi „zlecieć”, co jest nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim nieopłacalne. Dlatego też nie warto sugerować się niższą ceną – dwufunkcyjny tylko na papierze daje więcej i właśnie dlatego jest nieco tańszy. Z drugiej strony, małe mieszkanie nie będzie potrzebować zbyt wielkiej mocy, więc zwykły kocioł dwufunkcyjny może pracować bez zarzutu – to także należy wziąć pod uwagę.

Oceń ten artykuł

Jakie ogrzewanie wybrać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz