Jakie oświetlenie LED do domu wybrać?

Optymalne dobranie oświetlenia w domu to nie lada wyzwanie. Poszczególne pomieszczenia charakteryzują się odrębną charakterystyką i potrzebują indywidualnych rozwiązań. Jeżeli zastanawiasz się jakie oświetlenie zastosować do kuchni, łazienki i salonu... Czytaj dalej

22 kwietnia 2021
Artykuł z kategorii: Technologie, Wnętrza

Optymalne dobranie oświetlenia w domu to nie lada wyzwanie. Poszczególne pomieszczenia charakteryzują się odrębną charakterystyką i potrzebują indywidualnych rozwiązań. Jeżeli zastanawiasz się jakie oświetlenie zastosować do kuchni, łazienki i salonu to poniżej znajdziesz odpowiedź. Przedstawimy również podstawowe informacje na temat tego, jak dobierać barwy światła led do wnętrz mieszkań.

Oświetlenie w łazience

Jaka barwa led do łazienki? https://sklep.neonica.pl/jaka-barwe-led-dobrac-do-lazienki. To pytanie często zadają osoby, które stają przed wyzwaniem prawidłowego doboru światła do zastanych warunków. Stare, ciemne żarówki nie pozwolą wszak odpowiednio dostrzec czy nasz makijaż jest nieskazitelny, natomiast mocne żarówki o zimnej barwie będą przeszkadzały w wieczornym relaksie w wannie. Kluczem jest to, aby podzielić przestrzeń łazienkową na kilka stref, a następnie zastosowanie tam odpowiedniego oświetlenia.

Spośród podstawowych części oświetlania łazienki możemy wymienić:
• oświetlenie ogólne
oświetlenie lustra,
• oświetlenie kąpielowe.

Ogólne oświetlanie, które montowane jest na suficie, służy, jak sama nazwa wskazuje temu, aby oświetlić całą łazienkę. W tej roli dobrze sprawdzą się żarówki led w neutralnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Mogą być to lampy z panelem LED o temperaturze 3000 – 4000 K.

Jaka moc światła do łazienki?

Skoro wiemy jakie lampy led do ogólnego oświetlenia łazienki zastosować, to przyda nam się również informacja na temat tego, jaka ma być jego moc. Przyjmuje się, że na 1 m kwadratowy, przypada 5 W energii. Tak więc, jeżeli dysponujemy łazienką o powierzchni 15 m kwadratowych, to wszystkie lampy powinny mieć moc łączną w granicy 75 W. Do tej wartości należy jednak dodać jeszcze oświetlenie kolejnych stref.

Jakie światło nad wanną łazienkową?

Przejdźmy do oświetlenia kąpielowego. Jest to równie ważna kwestia podczas aranżacji łazienki. Jeżeli mamy do dyspozycji wannę, to znaczy, że lubimy relaksować się podczas długich kąpieli. Łatwo domyślić się, że taka czynność, w otoczeniu zimnego i mocnego światła to nic przyjemnego. Warto zastosować w tym celu światło, które jest delikatne i przyjemne. Ledy o temperaturze od 2200 do 2700 K świetnie zdadzą egzamin w tej roli. Takie oświetlenie będzie sprzyjało relaksowi i wypoczynkowi oraz nada odpowiedni klimat.

Co do lustra w łazience, to powinno być ono oświetlone barwą zimną w przedziale od 3500 K do 4500 K. Takie światło sprawia, że kolory są realne, a światło świetnie sprawdza się podczas makijażu. Ciepłe mogłoby zakłamywać obraz.
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się również listwy led. Montuje się je pod wanną, w podwieszanym suficie czy wokół lustra. W przypadku aranżacji łazienki w nowoczesnym stylu warto zastosować zimne światło. W przypadku łazienek skandynawskich, gdzie pojawiają się drewnopodobne elementy, można pomyśleć nad barwą ciepłą. Ciekawym rozwiązaniem dla odważnych są również listwy led RGB, które w zależności od preferencji właściciela mogą świecić różnymi kolorami.

Oświetlenie kuchni – jakie wybrać?

W przypadku kuchni bardzo popularnym trendem jest stosowanie taśm led. Barwę światła tych listew zazwyczaj dopasowuje się do wystroju wnętrza oraz mebli. Ciepłe światło sprawdzi się w tradycyjnych kuchniach, gdzie występuje sporo drewnianych elementów oraz tych w kolorze brązu i beżu. Nowoczesny oraz skandynawski styl potrzebują lamp led do kuchni o barwie zimnej.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie barwy dziennej, która przypomina naturalne oświetlenie światłem słonecznym. Jest przez to bardzo uniwersalna. Zimne i jasne kolory sprawdzą się najbardziej w przypadku oświetlania roboczych powierzchni.

Jakie oświetlenie do salonu?

Salon to niewątpliwie miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w domu. Elementem, który wprowadza niezwykłą atmosferę, jest przede wszystkim odpowiedni wystrój tego miejsca. Wszak powinno być ono oazą relaksu, spotkań i długich rozmów. Jak zatem ją odpowiednio oświetlić?

Bardzo dobrze w takim przypadku sprawdzają się lampy wiszące, które nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu. Montujemy ją nad kanapą lub małym stolikiem. Do tego możemy zastosować lampę podłogową lub stołową. Zaledwie jedną lampką możemy wydzielić np. strefę wypoczynku.

Miejsce relaksu powinno być rozświetlone przytulną, ciepłą barwą. Doskonale sprawdzi się barwa o temperaturze poniżej 3000 K.

Lampy ze ściemniaczem do salonu

W przypadku salonu doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy z możliwością ściemniana światła. Jest to wszak miejsce spotkań, podczas których potrzebujemy mocnego światła oraz strefa relaksu, gdzie w trakcie delektowania się ulubioną lekturą lub oglądania telewizji bardziej pożądane jest słabsze światło. Ściemniacz w takiej roli sprawdza się idealnie.

Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości zastosowania takiego rozwiązania, to dobrym wyborem jest również wariant, gdzie mamy możliwość włączenia np. połowy dostępnych żarówek.

Jakie oświetlenie do domowego biura?

Z uwagi na to, że coraz więcej osób pracuje zdalnie, salony i inne miejsca w domu zmieniają się na biura. I tutaj barwa światła nie pozostaje bez znaczenia. Aby takie miejsca były nie tylko eleganckie, ale i w pełni funkcjonalne, należy zastosować zimne światło, które pobudzi do działania, w przeciwieństwie do żółtej barwy, która może wprawiać nas w stan relaksu. Nad biurkiem możemy śmiało zastosować praktyczne kinkiety. Dobrym wyborem jest również klasyczna, robocza lampka led do biurka.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie oświetlenie LED do domu wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz