Jakie oświetlenie wybrać?

Aranżując pomieszczenia zwracasz uwagę na doborze mebli, kolorów czy dodatków, na drugi plan zrzucając dobranie odpowiedniego oświetlenia? To zły pomysł! Pamiętaj, że dobre oświetlenie pomieszczenia to podstawa lepszego samopoczucia, warto... Czytaj dalej

Aranżując pomieszczenia zwracasz uwagę na doborze mebli, kolorów czy dodatków, na drugi plan zrzucając dobranie odpowiedniego oświetlenia? To zły pomysł! Pamiętaj, że dobre oświetlenie pomieszczenia to podstawa lepszego samopoczucia, warto więc poświęcić temu kilka chwil.

W większości pomieszczeń umieszczane jest tzw. oświetlenie ogólne – najczęściej jest to lampa w centralnej części pokoju. Zaprzestanie na takim rozwiązaniu jest niepraktyczne. Taka lampa musiałaby być bardzo mocna, a intensywne światło nie jest dobre dla naszych oczu. Ponadto byłoby to nieekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest dodatnie oświetlenia miejscowego, które stosuje się w celu zwiększenia widoczności w miejscach, które tego wymagają, uwidaczniając w ten sposób potrzebne nam szczegóły.

Co należy wziąć pod uwagę, przy wyborze oświetlenia

Dobry „projekt oświetlenia” to taki, który uwzględnia wszystkie aspekty energetyczne związane z wykorzystaniem światła dziennego. Oświetlenie pomieszczenia powinno gwarantować optymalne natężenie światła przy wykorzystaniu rozwiązań energooszczędnych.

Wybierając oświetlenie trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, tj.: wielkość, przeznaczenie, umeblowanie i architektura pomieszczenia.

Rodzaje źródeł światła

Temperatura barwowa oświetlenia ma ogromny wpływ na nastrój i nastawienie do otaczającego świata. Nieodpowiednio dobrana barwa światła może Cię usypiać przy pracy lub pobudzać, kiedy chcesz się zrelaksować. Na dobry początek, przedstawię Ci 3 podstawowe źródła światła:

  1. Światło zimne: idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których musisz się skoncentrować bądź pobudzić do działania,
  2. Światło neutralne: idealnie sprawdzą się do pomieszczeń typu przedpokój, kuchnia czy łazienka, jak sama nazwa wskazuje, są neutralne, nie pomagają ani nie przesadzają,
  3. Światło ciepłe: sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, odpoczynku czy regeneracji.

Pamiętaj, że barwa światła ma również wpływ na to jak postrzegasz kolory w pomieszczeniu. Jeśli Twoje pomieszczenie utrzymane jest w zimnej tonacji, podobną barwę powinno mieć również światło.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie oświetlenie wybrać?

Oceń
Ocena 4.6/5 na podstawie 13 ocen

Dodaj komentarz