Jakie prace ogrodowe wykonuje się w okresie letnim?

Prace ogrodowe mają to do siebie, że o każdej porze roku konieczne jest wykonywanie czegoś innego. Robienie niektórych czynności o źle dobranych porach może przynieść niezamierzone skutki i zamiast pomóc,... Czytaj dalej

Prace ogrodowe mają to do siebie, że o każdej porze roku konieczne jest wykonywanie czegoś innego. Robienie niektórych czynności o źle dobranych porach może przynieść niezamierzone skutki i zamiast pomóc, tylko pogorszy sprawę. Zaczynając dopiero swoją przygodę z pracami w ogrodzie, warto jest założyć sobie kalendarz prac, w którym jasno opiszemy, w jakim okresie wykonujemy odpowiednie czynności.

Oczywiście, są również prace, które musimy wykonywać regularnie bez względu na porę roku. Nie oznacza to jednak, że technika wykonywania jest taka sama i w dalszym ciągu należy posiłkować się kalendarzem do momentu, aż wszystko wejdzie w nawyk.

Zabiegi wykonywane w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, który otwiera nam drogę do lata. To właśnie w tym okresie mamy kalendarzowy jego początek, a rośliny zaczynają nabierać wyglądu. Warto jednak dodać, że powoli zaczynają się pojawiać upały. Jest to oznaka, żeby już w tym okresie zacząć wszystko podlewać. Najważniejsze w tym okresie okazuje się być regularne nawadnianie trawnika oraz krzewów i kwiatów w doniczkach. Pamiętajmy, aby robić to głównie rano lub wieczorem.

Kolejną czynnością, w przypadku posiadania ogródka uprawnego jest wykopywanie roślin cebulowych. W tym okresie, warto zadbać również o przycięcie niektórych krzewów rosnących wiosną, np. żarnowiec. Podobna sytuacja tyczy się też żywopłotów, u których czerwiec jest najlepszą porą na ich dokładne formowanie. Oczywiście, czynność ta powinna odbywać się przy użyciu nożyc do żywopłotu, gdyż efekt będzie wtedy znakomity. W czerwcu panuje również wzmożona aktywność różnorakich chorób roślin oraz szkodników. W tym celu należy bacznie obserwować je każdego dnia i w razie konieczności, potraktować je środkiem chemicznym.

Najbardziej upalny miesiąc, czyli lipiec

Lipiec jest bez wątpienia najbardziej pracowitym miesiącem w roku, jeśli chodzi o opiekę nad roślinami. Oczywiście, przy tym wszystkim nie można zapomnieć o opiece nad sobą, gdyż zbyt długie przesiadywanie na słońcu w tym okresie i brak spożywania płynów może się dla nas źle skończyć. Na samym początku warto poruszyć temat koszenia. Mógł on zostać opisany niemal w każdym miesiącu, jednak lipiec wymaga od trawnika specjalnych zasad. Po pierwsze pamiętajmy, aby dla naszego trawnika dobrać odpowiednie maszyny ogrodnicze. Chodzi tutaj głównie o kosiarki i ich jednostkę napędową. Po drugie, kośmy trawę niezbyt nisko oraz nigdy nie w samo południe. Zawsze przed następnym koszeniem należy odczekać, aż trawa urośnie do takiego samego poziomu, gdyż zbyt częste podcinanie jest bardzo niekorzystne.

Lipiec jest również dobrą porą na przycinanie krzewów iglastych, które wyglądają na przerośnięte lub niezdrowe. Warto robić to za pomocą pilarek łańcuchowych. W lipcu zaczyna rosnąć sporo chwastów głównie w ogródku uprawnym. Z tego względu, konieczne jest ich usunięcie poprzez plewienie ręczne. Oczywiście w tym okresie zaczynają pojawiać się już plony na drzewach i krzewach owocowych.

Sierpniowe zadania do wykonania

Lato zaczyna powoli odpuszczać, noce stają się chłodniejsze. Wszystkie rośliny zaczynają powoli dojrzewać. Konieczne jest więc zbieranie wszystkich plonów oraz ziół. Pamiętajmy też o sierpniowym nawożeniu trawnika, gdyż w ten sposób zaczynamy przygotowywać go na następny rok. W przypadku kwiatów doniczkowych bądź roślin użytkowych, zaczynamy powoli je przycinać, a puste po zbiorach pole uprawne warto zasiać zielonym nawozem.

W dalszym ciągu regularnie kosimy i podlewamy trawnik. Jest to też ostatni dzwonek na podcinanie żywopłotów. Niektóre gatunki roślin, takie jak chociażby zimowit jesienny wymagają w tym miesiącu posadzenia ich.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie prace ogrodowe wykonuje się w okresie letnim?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz