Jakie rury do instalacji wodnej?

Myśląc o remoncie generalnym nie można zapominać o instalacjach – zarówno elektrycznych, jak i wodnych. W innym wypadku można spodziewać się przykrych konsekwencji – i to w każdej chwili. Wniosek... Czytaj dalej

Myśląc o remoncie generalnym nie można zapominać o instalacjach – zarówno elektrycznych, jak i wodnych. W innym wypadku można spodziewać się przykrych konsekwencji – i to w każdej chwili. Wniosek nasuwa się sam – instalację wodną trzeba zrobić raz, a porządnie.

Już od jakiegoś czasu króluje stal ocynkowana, która dobrze radzi sobie ze rdzą. Rury pokryte cynkiem to najpopularniejszy wybór – zarówno przy domowych instalacjach wody, jak i wśród inwestorów. O ile rdza nie stanowi tutaj żadnego problemu, tak uszkodzenia mechaniczne mogą już być poważną przeszkodą. Co prawda, dobrej jakości stal jest bardzo odporna na ewentualne zagrożenia. Warto jednak przyjąć, że skoro nowa instalacja ma nam posłużyć przez długie lata, to wypada postawić na najlepsze rozwiązanie. Najlepsze, czyli jakie?

Duplex – stal, która nie zna limitów

Połączenie zalet stali ferrytycznej i austenitycznej dało niesamowite efekty. Duplex i super duplex są jeszcze odporniejsze na korozję, a zwiększona wytrzymałość praktycznie wyklucza uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, taka stal jest na tyle wytrzymała, że można decydować się na cieńsze ściany, co pozytywnie wpływa na wagę, łatwość instalacji i stan portfela. Co lepsze, z dnia na dzień, duplex staje się coraz popularniejszy. Obecnie na rynku można znaleźć kilka ofert, które są godne uwagi. Chcecie dobrą stal? Oni ją mają https://sandc.pl/duplex-stal/ , a efekty są naprawdę dobre! Zawartość chromu zawsze przekracza 20%, a dodatki molibdenu i azotu skutecznie chronią przed chlorkami. Z pewnością dużo skuteczniej niż popularna stal austenityczna.

Skoro ta stal jest tak chętnie wybierana w przemyśle wydobywczym, papierniczym, chemicznym, a czasami nawet przy budowach mostów, to domowa instalacja nie powinna stanowić większego problemu.

Instalacja na lata

Właściwości stali ferrytycznej gwarantują odporność na korozję – wżerową, atmosferyczną, międzykrystaliczną czy naprężeniową. Dwufazowa jest także mniej skłonna do rozrostu ziarn. Struktura austenityczna w stali kwasoodpornej? Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia. Dzisiaj to wydaje się solidny kandydat na nową i trwałą instalację wodną dla Waszych domów.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie rury do instalacji wodnej?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 13 ocen

Dodaj komentarz