Jakie uprawnienia SEP można zdobyć w Polsce? Do czego się przydadzą?

Jeśli niedawno obiło Ci się o uszy, że warto zdobyć uprawnienia SEP, aby poprawić swoją sytuację zawodową, to nic dziwnego, że powoli zaczynasz się rozglądać za odpowiednim kursem. Zanim jednak... Czytaj dalej

1 września 2020
Artykuł z kategorii: Sektor budowlany, Technologie, Technologie budowy

Jeśli niedawno obiło Ci się o uszy, że warto zdobyć uprawnienia SEP, aby poprawić swoją sytuację zawodową, to nic dziwnego, że powoli zaczynasz się rozglądać za odpowiednim kursem. Zanim jednak do tego przejdziemy warto wyjaśnić, jakie uprawnienia SEP można zdobyć w Polsce.

To powinno ułatwić Ci podjęcie decyzji odnośnie do wyboru szkolenia SEP. Pamiętaj również, że konkretne uprawnienia dają możliwość wykonywania specyficznych robót w szeroko rozumianej branży energetycznej. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby nie mieć w tym zakresie żadnych ograniczeń, to powinieneś już teraz szykować się do zdobycia kompletu uprawnień SEP. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Uprawnienia energetyczne

Uprawnienia energetyczne są zdecydowanie najpopularniejszymi uprawnieniami zawodowymi w branży energetycznej, czemu też trudno się dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę lawinowy wręcz wzrost zapotrzebowania na fachowców w tej dziedzinie.

Warto wiedzieć

Uprawnienia SEP są też nazywane uprawnieniami elektrycznymi. Zaliczamy je do grupy kwalifikacji G1.

Na pewno nie będziesz zaskoczony, gdy napiszemy, że uprawnienia energetyczne bardzo się przydają w pracy elektryka. Z formalnego punktu widzenia ich zdobycie pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Posiadanie uprawnień energetycznych daje niemal pewność zdobycia bardzo atrakcyjnej pracy. W Polsce stale brakuje fachowców posiadających takie kwalifikacje, podobnie jest w większości krajów Unii Europejskiej. Jeśli więc szukasz dla siebie miejsca na rynku pracy, chcesz się przebranżowić, zapewnić sobie bezpieczeństwo ekonomiczne, to wzięcie udziału w kursie elektryka wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Uprawnienia cieplne

Kolejną grupą uprawnień SEP jest G2. Potocznie mówimy tutaj o uprawnieniach cieplnych, których posiadanie również jest bardzo dużym atutem na polskim rynku pracy. Dzięki tym kwalifikacjom możesz np. podjąć pracę w elektrociepłowni i odpowiadać za realizację najbardziej odpowiedzialnych (a więc i najlepiej płatnych) zadań.

Warto wiedzieć

Uprawnienia cieplne pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

Posiadanie uprawnień cieplnych nie jest może aż tak pożądane, jak zdobycie kwalifikacji w grupie G1, ale to się będzie sukcesywnie zmieniać. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że polska energetyka cieplna jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnych, zaawansowanych prac remontowych. Do tego będą oczywiście potrzebni wykwalifikowani fachowcy. Zdobywając uprawnienia cieplne praktycznie więc gwarantujesz sobie zawodowy spokój na wiele lat i dołączysz do wąskiego grona specjalistów, którzy mogą twardo negocjować warunki zatrudnienia.

Uprawnienia gazowe

Gdzie jak gdzie, ale w Polsce posiadanie uprawnień gazowych jest wyjątkowo cenną kwalifikacją zawodową. Mówimy tutaj o uprawnieniach zaliczanych do grupy G3, które można zdobyć po ukończeniu odpowiedniego szkolenia SEP – nie trzeba przy tym posiadać wykształcenia kierunkowego.

Osoby posiadające uprawnienia gazowe mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. Pisząc prościej: jeśli uda Ci się zdobyć te uprawnienia, będziesz bardzo poszukiwanym fachowcem z zakresu obsługi instalacji gazowych, które w naszym kraju stanowią fundament energetyki cieplnej.

Gaz jest dla Polski kluczowym paliwem – najlepiej świadczy o tym fakt, iż wydajemy ogromne środki na uniezależnienie się od dostaw z Rosji, między innymi kupując gaz skroplony od Amerykanów i Katarczyków oraz angażując się w budowę nowego rurociągu z Norwegii o nazwie Baltic Pipe.

Jeśli więc nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad czym, czy warto posiadać uprawnienia gazowe, to teraz chyba już znasz odpowiedź. Jest to bardzo cenna kwalifikacja, nie tylko na polskim rynku, która gwarantuje Ci bezpieczeństwo zawodowe na wiele kolejnych lat.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub uprawnienia gazowe możesz zdobyć dzięki zdaniu egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz odbyć kurs SEP z wybranej grupy kwalifikacji.

Wybór kursu ma decydujący wpływ na prawdopodobieństwo uzyskania uprawnień SEP. Im wyższa jakość szkolenia, tym lepsze przygotowanie kandydata. Dlatego bez wahania postaw na wysoko oceniane szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie uprawnienia SEP można zdobyć w Polsce? Do czego się przydadzą?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz