Jakie żaluzje do białych okien?

Jak wybrać żaluzje do białych okien? Na co zwracać szczególną uwagę, a co uchodzi za niepotrzebne, sztampowe i nudne? Temat wraca jak bumerang – postanowiliśmy więc przygotować kilka wskazówek, które... Czytaj dalej

7 sierpnia 2020
Artykuł z kategorii: Aranżacja salonu, Pokój, Wnętrza

Jak wybrać żaluzje do białych okien? Na co zwracać szczególną uwagę, a co uchodzi za niepotrzebne, sztampowe i nudne? Temat wraca jak bumerang – postanowiliśmy więc przygotować kilka wskazówek, które skutecznie obronią przed faux-pas.

jakie żaluzje do białych okien?

Najprostsze, a zarazem skuteczne jest dobranie żaluzji białej, lekkiej i minimalistycznej. Taki wybór podkreśli elegancję i klasę białych okien, uwzględniając przy tym ich ponadczasowy charakter. Białe żaluzje to dobry wybór, ale dość powszechny i nagminnie wykorzystywany, więc ludzie coraz chętniej zaczynają eksperymentować i szukać. Efekty? Bywają różne. Nie da się jednak zaprzeczyć, że niektóre aranżacje po prostu powalają pomysłowością i urokiem. Mowa oczywiście o tradycyjnych, poziomych żaluzjach.

W takim przypadku szerokość żaluzji jest dokładnie taka, jak szerokość całego okna. Dzięki temu Twoje żaluzje całkowicie zasłonią ramę okna. Dlaczego to tak ważne? Głównie dlatego, że dzięki temu, nie będziesz miał żadnych ograniczeń co do wyboru koloru i motywu żaluzji. Rama będzie zasłonięta, więc żaden kolor nie będzie się gryzł z Twoim oknem.

Żaluzje pionowe są spotykane sporadycznie, bo w tym przypadku trzeba się już pilnować. Takimi modelami nie zakryjesz już całej ramy, więc niezbędna będzie pewna spójność. Nie oznacza to jednak, że każdy przejaw kontrastu i ekstrawagancji będzie surowo karany. Trzeba się po prostu liczyć z tym, że na pierwszym planie będzie zarówno żaluzja, jak i rama okna. Dlatego też pewien „kompromis” będzie po prostu wskazany.

Jakie żaluzje do salonu?

Salon to pomieszczenie, któremu poświęca się najwięcej uwagi – przynajmniej w kwestii aranżacji. Dlatego też, wybierając okna, nie można skupiać się tylko na ramie. Trzeba wziąć pod uwagę ogólny charakter wnętrza i wkomponować się w jego styl. Czy to trudne? To zależy – właściciel wnętrza typowo-skandynawskiego odpowie, że nie. Dla niego oczywistym wyborem będą żaluzje drewniane i bogato zdobione. Podobne najpewniej wybierze zwolennik kuszącej klasyki. Co jednak powinien zrobić ktoś, kto wystylizował swój salon na nowoczesny, ale minimalistyczny pokój?

W takim przypadku wypada pójść za ciosem i postarać się o drobne, lekkie i delikatne żaluzje, które w żaden sposób nie będą się gryzły z ramą okna lub opustoszałą ścianą. Można więc wywnioskować, że najbardziej konsekwentni minimaliści powinni unikać kolorowych żaluzji, ale prawda jest taka, że ciekawe i kolorowe kontrasty także znajdują spore uznanie – zwłaszcza jeżeli kolorystyka nie jest przypadkowa, a same żaluzje są w odcieniu łudząco podobnym do innych ozdób z salonu.

Oczywiście nawet w przypadku minimalistów, salon powinien być na swój sposób pokaźny i ciepły. Dlatego też wskazane są przynajmniej najbardziej osobiste pamiątki i ozdoby. Zbyt powszechna pustka może zaburzyć estetykę, a żaluzje/rolety lub inne zasłony będą nazbyt rzucały się w oczy. Oczywiście to wszystko działa w obie strony – zbyt wiele dodatków i ozdób nie tylko zaburza harmonię, ale sprawia też, że pomieszczenie wydaje się optycznie mniejsze i zagracone. Dlatego też warto znaleźć umiar. Jeśli żaluzje nie będą zbytnio odstawać, nie będą zbyt intensywnie wyeksponowane, ale będą raczej pełniły rolę dodatku, to będziesz mógł mieć pewność, że dobrze urządziłeś swoje wnętrze i dobrałeś odpowiednie żaluzje do swoich okien.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie żaluzje do białych okien?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz