Jakimi środkami lepiej nie czyścić basenu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Zachowanie czystości basenu to bardzo ważna sprawa. Baseny ogrodowe to idealne miejsce do rozwoju wszelkich wirusów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Utrzymanie czystej wody jak i dna basenu jest bardzo ważne. Czyścić... Czytaj dalej

29 maja 2017
Artykuł z kategorii: Ogród

Zachowanie czystości basenu to bardzo ważna sprawa. Baseny ogrodowe to idealne miejsce do rozwoju wszelkich wirusów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Utrzymanie czystej wody jak i dna basenu jest bardzo ważne. Czyścić dokładnie basen należy kilka razy w roku – na początku sezonu i końcu ale także w trakcie trwania sezonu letniego powinno się całkowicie wymieniać wodę i czyścić basen.

Wiele basenów można czyścić nawet środkami chemicznymi, jednak trzeba się dokładnie dowiedzieć czy dana niecka basenowa może być czyszczona akurat tym środkiem, którego chcemy używać. Jeśli chodzi o basen ogrodowy, producent na pewno daje znać w instrukcji jakie czyszczenie jest najlepsze i jakiś środków należy używać a jakie są zabronione.

Rodzaje basenu a czyszczenie

Najbezpieczniej jest niewątpliwie w przypadku basenów marmurowych i betonowych. Takie są często wyłożone płytkami i ich czyszczenie jest proste i bezpieczne także środkami chemicznymi. Baseny poliestrowe również nie należą do najtrudniejszych w czyszczeniu. Jednak w tym przypadku już należy uważać nieco bardziej. Najtrudniejsze czyszczenie jest w przypadku basenów plastikowych i drewnianych. Basen plastikowy to najbardziej narażony na uszkodzenia typ basenów ogrodowych.

czyszczenie basenu

Fotografia: Materiały prasowe redakcji

Również jego czyszczenie jest problematyczne. Łatwo może on ulec pęknięciu a używaniu niektórych środków chemicznych może skutkować problemami z przeciekaniem czy nawet większymi dziurami. Producent basenów drewnianych zaś daje na pewno bardzo dokładne instrukcje co do konserwacji i czyszczenia tego typu basenu. Drewno jest bardzo podatne na zniszczenia i zużycie.

Dlatego bardzo często będzie trzeba je konserwować a czyszczenie będzie musiało się odbywać tylko i wyłącznie przy pomocy specjalnych środków do drewna. Chemikalia po prostu odpadają, ponieważ spowodują bardzo szybkie zniszczenie produktu. Impregnaty, ręczne czyszczenie i dobra konserwacja – tylko to zapewni długą żywotność produktów drewnianych i możliwość corocznego relaksu we własnym ogródku.

Utrzymanie wody w czystości

W parkach wodnych woda jest chlorowana co zabija bakterie i drobnoustroje. Jednak jeśli chodzi o baseny ogrodowe to bardzo rzadko zdarza się chlorowanie wody. Raczej trzeba liczyć na naturalne sposoby czyszczenia. Można oprócz dezynfekcji i korekty poziomu pH wody stosować środki do koagulacji. To pomaga usunąć zanieczyszczenia powodujące zmętnienie wody. Często stosuje się także elektrolizę soli. Dzięki lekkim zasoleniu woda będzie łagodniejsza dla skóry i oczu.

Co ciekawe takie zasolenie wykonuje się za pomocą najzwyklejszej soli spożywczej. Kolejną metodą są lampy UV. Dzięki dezynfekcją wody lampami UV można ograniczyć dodawanie do basenów środków chemicznych a woda będzie miała bardzo wysoką jakość. Taka woda jest po prostu zdrowsza dla skóry i włosów. Ozonowanie, aktywny tlen i chlorowanie to już sposoby na większe rodzaje basenów. Dlatego stosuje się je na pływalniach, ponieważ tylko to zapewni bezpieczeństwo i czystość wody, czasami kosztem niezbyt przyjemnego zapachu i wysuszonej skóry.

Jak na pewno basenu nie czyścić?

W instrukcji obsługi każdej niecki basenowej są zawarte informacje co do czyszczenia i tylko ich należy się stosować. Nie poleca się używania cudownych środków domowych czy mieszanin samodzielnie wykonanych. Materiały z których wykonane są baseny mogą nie być odporne na niektóre chemikalia. Nawet jeśli w basenie przypadkowo znajdą się owady takie jak mrówki czy inne robactwo nie wolno stosować żadnych środków przeciw takim owadom ani rozpuszczać ich w wodzie.

Trzeba pamiętać, że takie środki zawierają substancje żrące, które mogą reagować ze skórą. Producent basenów szczegółowo informuje o tym jak czyścić baseny a jeśli tego nie robi, to należy od razu taki fakt skonsultować z firmą, która zakłada baseny ogrodowe. Jest to ogromna inwestycja i warto postawić na dobre ale bezpieczne czyszczenie. To zapewni bardzo długą radość z korzystania z basenu ogrodowego i coroczną możliwość relaksu w upalne dni nad wodą we własnym ogródku.

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów Pool Design Company

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakimi środkami lepiej nie czyścić basenu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz