Kamień kotłowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Kamień kotłowy to powszechnie występujące zjawisko. Osad ten możemy zaobserwować nie tylko na wewnętrznych ścianach kotłów, ale też w czajnikach, garnkach, czy domowych bojlerach. Jego powstawanie spowodowane jest termicznym rozkładem... Czytaj dalej

11 grudnia 2018
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje wodne, Instalacje wodociągowe

Kamień kotłowy to powszechnie występujące zjawisko. Osad ten możemy zaobserwować nie tylko na wewnętrznych ścianach kotłów, ale też w czajnikach, garnkach, czy domowych bojlerach. Jego powstawanie spowodowane jest termicznym rozkładem wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w wodzie. W naszym artykule wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat usuwanie osadu.

kamień kotłowy

Jak powstaje kamień kotłowy?

Tego typu osad jest zjawiskiem powszechnym – nie musisz panikować, jeśli je zaobserwujesz. Jak już wspominaliśmy, to nic innego, jak osad kamienny, powstający w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu. Te zawarte są szczególnie w twardej wodzie. Co ciekawe, rozrost osadu spowodowany jest przyciąganiem innych cząstek, zgodnie z zasadą oddziaływania elektrostatycznego.

Szczególnie stare rury stalowe są podatne na osadzanie się kamienia, zwłaszcza rury wykonane ze stali czarnej. Bardziej odporne są rury gładkie, tworzone z miedzi oraz tworzyw sztucznych.

Dlaczego tak ważne jest regularne usuwanie osadu? Ponieważ prowadzi do powstawania awarii zaworów, pomp, urządzeń podgrzewających wodę oraz instalacji wytwarzających parę wodną. Ponadto, w wypadku instalacji grzewczej może dojść do:

  • niedogrzania (ale też przegrzania),

  • zmniejszenia przekroju rury,

  • zmniejszenia stabilności przepływu,

  • oscylacji poziomu wody,

  • korozji pod osadami.

Jak usuwać kamień kotłowy?

Sposobów jest oczywiście kilka, w tym w pełni domowe. Warto jednak postawić w tym zakresie na pomoc fachowców, ponieważ nieumiejętne usuwanie osadu może prowadzić do uszkodzenia instalacji. Naprawa, a w skrajnych wypadkach całkowita wymiana, jest bardzo kosztowna.

Do jednych z najpopularniejszych „domowych sposobów” na walkę z osadem kamiennym można zaliczyć zastosowanie wodnego roztworu kwasku cytrynowego lub octu spożywczego. Zamoczenie w nich elementów pokrytych osadem spowoduje jego rozpad – wtedy z łatwością można je wyczyścić. Nie zawsze jednak ta możliwość może wchodzić w grę. Wiele osób stara się także mechanicznie usunąć kamień przez skrobanie, czy obtłukiwanie. To jednak prosta droga do uszkodzenia rur, bądź całej instalacji.

Jedną z najbardziej innowacyjnych metod usuwania kamienia jest opatentowana fizyczna technologia uzdatniania wody Hydropath. O jej dokładne działanie postanowiliśmy zapytać eksperta:

To technologia wykorzystująca odpowiednio spreparowany sygnał pola elektrycznego rozchodzącego się po całej instalacji wodnej. Brzmi to skomplikowanie, jednak sama metoda stosowana jest z powodzeniem od ponad 25 lat. Do największych zalet z pewnością należy fakt, że można ją zastosować nawet w trakcie pracy samej instalacji bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia. Szybkość usuwania osadu uzależniona jest od jego grubości, twardości wody i kilku innych czynników. – mówi o kamieniu kotłowym specjalista z hydropath.pl

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kamień kotłowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz