Kiedy sadzić róże?

Róże są uważane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Te różnorodne rośliny charakteryzują się przepięknym wyglądem i subtelnym, niebanalnym zapachem. Dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu... Czytaj dalej

25 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Ogród, Porady ogrodowe

Róże są uważane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Te różnorodne rośliny charakteryzują się przepięknym wyglądem i subtelnym, niebanalnym zapachem. Dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo znajdziesz takie, które będą pasować do Twojego ogrodu. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób sadzić róże, to koniecznie zapoznaj się z treścią tekstu poniżej.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Kiedy sadzimy róże?

Róże są niesamowicie popularnymi kwiatami ozdobnymi na całym świecie. Goszczą one w dużej liczbie ogrodów – głównie przez mnogość ich wariantów kolorystycznych i zapachowych. Te piękne rośliny od wieków uchodzą za symbol miłości i romantyzmu. Kojarzą się one także z uniwersalnym pięknem i elegancją. Poniżej przedstawiamy szereg porad, które pomogą Ci w odpowiedni sposób zasadzić te przepiękne rośliny w swoim ogrodzie.

Najlepszą porą na sadzenie róży jest wczesna wiosna, czyli późny marzec lub wczesny kwiecień. Jest to okres w roku, w którym gleba zaczyna powoli odmarzać, a szeroko pojęta natura powraca do życia. Jest to zwykle dobry czas na sadzenie róży, ponieważ pozwala jej zakorzenić się jeszcze przed nadejściem lata. Róże można także sadzić jesienią – późnym wrześniem lub wczesnym październikiem. Sadząc kwiaty w tym okresie istnieje bardzo spora szansa na to, że zakorzenią się one jeszcze przed nadejściem zimy, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nimi podczas już podczas przyszłej wiosny. Warto pamiętać jednak, że róże posiadają wiele odmian, które mogą mieć swoje preferencje co do pory roku. Warto jest zatem zapoznać się z opisem gatunku róży, zanim zabierzemy się za jej kupno i sadzenie.

Jak sadzić róże?

Zanim przejdziesz do sadzenia róży, to wybierz odpowiednie miejsce do wykopania dołka. Róża powinna znajdować się w odpowiednio nasłonecznionym miejscu, które nie będzie zbytnio wietrzne. Gdy znajdziesz już dobre miejsce, to oczyść roślinę z jej uszkodzonych lub chorych części. Odetnij chore korzenie, a zdrowe przytnij do długości ok. 25 cm. Następnie ukróć wszystkie zbyt długie pędy nadziemne, pozostawiając kilka zdrowych pąków na każdym pędzie. Jeżeli masz już przygotowaną różę, to możesz zabrać się za wykopanie dołka. Wykop dziurę o rozmiarach ok. 30cm x 30 cm głęboką na tyle, aby korzenie rośliny zmieściły się w niej bez zginania. Na samym dole rozsyp odpowiedni nawóz do róży, a następnie umiesz roślinę w dziurze w taki sposób, żeby korzenie były w miarę proste i rozchodziły się w różne strony. Następnie zasyp roślinę ziemią, a po zasypaniu obficie podlej glebę wodą.

Powyżej przedstawiona metoda sadzenia róży jest dosyć uniwersalna i znajdzie swoje zastosowanie przy wielu gatunkach róż. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępna jest cała masa przeróżnych odmian, które mogą wymagać specyficznego sadzenia i pielęgnacji. Pamiętaj, aby przed zakupem róży zorientować się, jaka jest jej konkretna odmiana, aby odpowiednio przygotować się do procesu pielęgnacji swojej nowej rośliny.

Po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, kiedy oraz w jaki sposób odpowiednio posadzić róże. Nie zapominaj o dobraniu róży do odpowiedniej pory roku sadzenia oraz pamiętaj o tym, aby przed kupnem rośliny zapoznać się ze sposobami pielęgnacji jej odmiany. Sadzenie jest najważniejszym krokiem w procesie dbania o roślinę, dlatego upewnij się, że zrobisz to odpowiednio starannie.

Oceń ten artykuł

Kiedy sadzić róże?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz