Kosiarka podstawą prac ogrodowych. Jak wybrać tą najlepszą?

Kosiarki nie kupuje się codziennie. W dodatku jest to dość kosztowny zakup, dlatego jego proces powinien być przemyślany na każdym etapie. Wiesz, na co warto zwrócić szczególną uwagę? My wiemy,... Czytaj dalej

28 marca 2017
Artykuł z kategorii: Ogród

Kosiarki nie kupuje się codziennie. W dodatku jest to dość kosztowny zakup, dlatego jego proces powinien być przemyślany na każdym etapie. Wiesz, na co warto zwrócić szczególną uwagę? My wiemy, dlatego dziś chętnie podpowiemy. Gotowy?

kosiarka do ogrodu

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Lars Plougmann

Kosiarka kosiarce nie równa. Która jest tą najlepszą?

1. Poznaj oferty kilku sklepów

margines

Sklepowe magazyny wypełnione są kosiarkami różnego rodzaju – od spalinowych po elektryczne, oparte na działaniu rotacyjnym lub bębnowym. Pierwszym krokiem do zakupu kosiarki idealnej jest zapoznanie się z ofertą co najmniej kilku sklepów. Tylko w taki sposób będziesz w stanie porównać porównać zarówno ich cenę, parametry techniczne, wykonanie i samą estetykę.

Wyższy koszt kosiarki często oznacza, że producent podczas jej tworzenia postawił na zdecydowanie lepsze materiały, wykorzystał bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne i lepiej ją wyposażył. Jednak nie zawsze tak jest – miej tego świadomość, dlatego cena nie powinna być głównym wyznacznikiem procesu zakupowego.

2. Określ wielkość trawnika w swoim ogrodzie

margines

To wielkość trawnika determinuje wydajność kosiarki. Jeśli Twój ogród osiąga niewielkie rozmiary, a jego pielęgnacja do tej pory nie zajmowała Ci dłużej niż 40 minut, postaw na kosiarkę z napędem ręcznym lub elektryczną. Przy takiej powierzchni przecież żadnym problemem jest prowadzenie urządzenia podłączonego długim kablem do prądu.

Posiadasz trawnik o zdecydowanie większych rozmiarach, a elektryczne rozwiązanie ma się nijak do jego koszenia? W takim razie w Twoim przypadku sprawdzi się kosiarka spalinowa.

kosiarka spalinowa Sthil

Na fotografii kosiarka spalinowa MB 650.3 T

3. Szerokość koszenia – to też ma znaczenie

margines

Lubisz spędzać godziny na pielęgnacji trawnika w swoim ogrodzie? Jeśli tak, należysz do niewielkiego odsetka roślinnych fanatyków, a jeśli nie – podczas zakupu kosiarki zerknij na parametr określany szerokością koszenia.

Skoszenie hektara trawnika kosiarką o zasięgu 41 cm wymaga przejścia 2,5 km

To dużo? Zdecydowanie tak. Wystarczy, że kupisz kosiarkę o szerokości koszenia sięgającej 53 cm, a dystans ten obniży się do 1,9 km, przy 92 cm – 1 km.

Jak długo zamierzasz kosić?

Częste koszenie. Sprawdzi się kosiarka bębnowa

margines

Wiesz, jak działa kosiarka bębnowa? Jej mechanizm opiera się na nożach umieszczonych na bębnie, które równomiernie się obracając ścinają trawę. Ale naprawdę ścinają – nie strzępiąc jej końcówek i sprawiając, że trawnik wygląda znacznie lepiej. Sprawdza się, jeśli do zabiegów pielęgnacyjnych swojego ogrodu podchodzisz często (co najmniej dwa razy w tygodniu).

Koszenie nie częściej niż raz w tygodniu? Tylko kosiarka rotacyjna

margines

Działanie kosiarki rotacyjnej charakterystyczne jest przede wszystkim ze względu na możliwość zbierania trawy do kosza. W ten sposób pielęgnacja ogrodu odbywa się zdecydowanie szybciej, bo nie wymaga grabienia i uprzątnięcia, a przy porządkach nie częstszych niż raz w tygodniu wszystko, co zebrane zdąży się rozłożyć.

Ogród pełen dekoracji? Postaw na kosiarkę zwrotną

margines

Bogaty w ozdoby ogród to świetna sprawa pod względem ogólnej estetyki, ale podczas koszenia? Jest zdecydowanie trudniej. W takiej sytuacji pielęgnacja wymaga omijania, więc kosiarka zwrotna będzie strzałem w dziesiątkę, a trawniki pełne nierówności, pofałdowań i skarp będą łatwiejsze w koszeniu przez kosiarki wyposażone w duże koła i napęd o większej mocy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kosiarka podstawą prac ogrodowych. Jak wybrać tą najlepszą?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Ludwik pisze:

    Kosiarka spalinowa jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem, nie wlecze się za mną kabel i swobodnie mogę nią manewrować. Sprawdza się też przy mniejszych powierzchniach i pielęgnowanie działeczki nie jest problemem.

  2. Ania351 pisze:

    Ja z kosiarki rotacyjnej korzystam od lat, a mój ogród wcale nie jest przepełniony dekoracjami. Pozwala to na zdecydowanie bardziej komfortowe poruszanie się po trawniku, a podczas ostrych zakrętów nie boję się o niefortunny wypadek, bo zwrotność jest bardzo dobrym poziomie. I tyle.

  3. komac pisze:

    Przede wszystkim spalinowa wymaga porządnego paliwa do solidnego działania. Jeśli będziecie lać byle co, to żadnego efektu to nie przyniesie. Warter Fuels znacie? Na paliwie ekologicznym sprzęcik powinien działać lepiej. Ale u mnie chodziło też o to, że paliwo dłużej nadaje się do użytku. Generalnie – zmiana zdecydowanie na plus. A jak u was?

Dodaj komentarz