Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie
Kruszywa budowlane to podstawa wielu prac w budownictwie. Bez kruszywa nie jest możliwe przygotowanie betonu, zaprawy czy budowa dróg. Jakie kruszywa wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie? Kruszywa budowlane -... Czytaj dalej
Kruszywa budowlane to podstawa wielu prac w budownictwie. Bez kruszywa nie jest możliwe przygotowanie betonu, zaprawy czy budowa dróg. Jakie kruszywa wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie?
Kruszywa budowlane – do czego są stosowane?
Kruszywo budowlane wykorzystywane jest przede wszystkim jako główny składnik betonu, zaprawy czy jako produkt do budowy nawierzchni drogowych i utwardzania podłoża. Mówiąc najprościej, kruszywo budowlane jest mineralnym materiałem sypkim o drobnych bądź grubych ziarnach. Pochodzi ze skał, a jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Kruszywa są wykorzystywane podczas wielu prac budowlanych, a pozyskuje się je metodami kopalnianymi. Istnieje możliwość uzyskania kruszyw metodą recyklingu, jednak ta metoda jest o wiele bardziej skomplikowana, gdyż przed użyciem takiego kruszywa należy go przetworzyć i uszlachetnić, co zabiera sporo czasu.
Kruszywa naturalne i kruszywa sztuczne
Kruszywa naturalne powstają wskutek erozji skał. Występują w postaci małych okruchów skalnych o mineralnym pochodzeniu. Mogą przybierać formę surową bądź uszlachetnioną. Kruszywa uszlachetnione są poddawane przesiewaniu i płukaniu z zanieczyszczeń pylistych. Kruszywa naturalne wydobywa się przede wszystkim z dna jezior, rzek, a także z kopalni piasku i żwiru.
Kruszywa sztuczne powstają w wyniku termicznej obróbki oraz modyfikacji minerałów. Mogą być także pozyskiwane z recyklingu. Do produkcji kruszyw sztucznych wykorzystuje się różne materiały budowlane, które następnie poddawane są przetwarzaniu i obróbce.
Kruszywo budowlane najwyższej jakości
Jakość kruszyw budowlanych, a także ziarnistość kruszywa warunkują wytrzymałość tworzonego betonu czy zaprawy. Wyróżnia się różne rodzaje kruszyw budowlanych, a każde z nich ma swoje zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie. Kruszywa grube stosowane są do tworzenia twardszych zapraw czy nawierzchni dróg. Kruszywa drobne nierzadko znajdują swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w ogrodnictwie, jako element dekoracyjny.
Drogowe kruszywa budowlane – jakie spełniają normy?
Na jakość wykonywanych dróg duży wpływ ma rodzaj zastosowanego kruszywa i jego ilość. Teren pod budowę drogi musi być odpowiednio przygotowany. Aby droga była trwała, musi być wykonana z kruszywa o wysokiej wytrzymałości i odpowiednim współczynniku tarcia. W przemyśle drogowym zazwyczaj stosuje się bazalt, granit oraz porfiry, a więc kruszywa budowlane o zwiększonej odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne i atmosferyczne. Dostawy kruszyw możliwe są bezpośrednio na plac budowy. Transport kruszyw odbywa się przy użyciu profesjonalnych maszyn budowlanych.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie