Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie

Kruszywa budowlane to podstawa wielu prac w budownictwie. Bez kruszywa nie jest możliwe przygotowanie betonu, zaprawy czy budowa dróg. Jakie kruszywa wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie? Kruszywa budowlane -... Czytaj dalej

7 grudnia 2021
Artykuł z kategorii: Przemysł, Sektor budowlany

Kruszywa budowlane to podstawa wielu prac w budownictwie. Bez kruszywa nie jest możliwe przygotowanie betonu, zaprawy czy budowa dróg. Jakie kruszywa wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie?

Kruszywa budowlane – do czego są stosowane?

Kruszywo budowlane wykorzystywane jest przede wszystkim jako główny składnik betonu, zaprawy czy jako produkt do budowy nawierzchni drogowych i utwardzania podłoża. Mówiąc najprościej, kruszywo budowlane jest mineralnym materiałem sypkim o drobnych bądź grubych ziarnach. Pochodzi ze skał, a jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Kruszywa są wykorzystywane podczas wielu prac budowlanych, a pozyskuje się je metodami kopalnianymi. Istnieje możliwość uzyskania kruszyw metodą recyklingu, jednak ta metoda jest o wiele bardziej skomplikowana, gdyż przed użyciem takiego kruszywa należy go przetworzyć i uszlachetnić, co zabiera sporo czasu. 

Kruszywa naturalne i kruszywa sztuczne

Kruszywa naturalne powstają wskutek erozji skał. Występują w postaci małych okruchów skalnych o mineralnym pochodzeniu. Mogą przybierać formę surową bądź uszlachetnioną. Kruszywa uszlachetnione są poddawane przesiewaniu i płukaniu z zanieczyszczeń pylistych. Kruszywa naturalne wydobywa się przede wszystkim z dna jezior, rzek, a także z kopalni piasku i żwiru.

Kruszywa sztuczne powstają w wyniku termicznej obróbki oraz modyfikacji minerałów. Mogą być także pozyskiwane z recyklingu. Do produkcji kruszyw sztucznych wykorzystuje się różne materiały budowlane, które następnie poddawane są przetwarzaniu i obróbce.

Kruszywo budowlane najwyższej jakości

Jakość kruszyw budowlanych, a także ziarnistość kruszywa warunkują wytrzymałość tworzonego betonu czy zaprawy. Wyróżnia się różne rodzaje kruszyw budowlanych, a każde z nich ma swoje zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie. Kruszywa grube stosowane są do tworzenia twardszych zapraw czy nawierzchni dróg. Kruszywa drobne nierzadko znajdują swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w ogrodnictwie, jako element dekoracyjny.

Drogowe kruszywa budowlane – jakie spełniają normy?

Na jakość wykonywanych dróg duży wpływ ma rodzaj zastosowanego kruszywa i jego ilość. Teren pod budowę drogi musi być odpowiednio przygotowany. Aby droga była trwała, musi być wykonana z kruszywa o wysokiej wytrzymałości i odpowiednim współczynniku tarcia. W przemyśle drogowym zazwyczaj stosuje się bazalt, granit oraz porfiry, a więc kruszywa budowlane o zwiększonej odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne i atmosferyczne. Dostawy kruszyw możliwe są bezpośrednio na plac budowy. Transport kruszyw odbywa się przy użyciu profesjonalnych maszyn budowlanych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz