Kuchnia z wyspą. Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie? Sprawdź nasze spostrzeżenia

Wyspa kuchenna dobrze sprawdzi się tylko w otwartych i sporych pomieszczeniach? Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania nawet w mniejszych i skromniejszych kuchniach. Jakie są... Czytaj dalej

22 maja 2017
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Wnętrza

Wyspa kuchenna dobrze sprawdzi się tylko w otwartych i sporych pomieszczeniach? Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania nawet w mniejszych i skromniejszych kuchniach. Jakie są wady i zalety wyspy kuchennej? Zapoznaj się z tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Modne rozwiązanie, które staje się standardem

margines

Kuchnia z wyspą jest coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia tego pomieszczenia. I chyba nikogo to nie dziwi – wyspa jest funkcjonalna, ułatwia przygotowywanie posiłków i pomaga w organizacji pracy. Spotkać ją można także w małych pomieszczeniach, gdzie wyodrębnienie takiej części staje się główną atrakcją kuchni.

Od mniejszych, po te duże – rozmiar wyspy

margines

W zależności od powierzchni, jaką dysponujesz możesz zdecydować się na różne warianty wyspy kuchennej. Zaczynając od tych mniejszych, standardowych i zadowalających osoby z małym metrażem – 60 x 90 cm, gdzie zamontowany jest zlewozmywak. W nieco większych wersjach pojawia się także blat roboczy, ułatwiający przyrządzanie potraw (60 x 120 cm). Jeśli oczekujesz od wyspy wielu funkcji jednocześnie warto zdecydować się na te największe wersje – sięgające do nawet 180 cm długości.

nowa kuchnia

Flickr.com CC 2.0 James Buck

Doposażenie, czyli krzesła barowe

margines

Wyspa kuchenna, w zależności od pory dnia może pełnić różne funkcje, lecz nawet w tym przypadku najważniejsza jest wygoda. Blat zazwyczaj montowany jest dość wysoko i zdecydowanie nie pasują do niego typowe krzesła jadalniane. W takim przypadku najlepiej zainwestować w krzesła barowe (hokery). Zdarzają się takie modele, w których istnieje możliwość regulacji wysokości siedziska, co jest szczególnie przydatne, gdy z krzeseł korzysta wiele różnych osób w ciągu dnia.

Krzesła barowe charakteryzują się różnorodnością w formach (nowoczesne, jednoczęściowe bryły) i kolorach (od przezroczystych, po te, które zachwycają intensywnością barwy). Szeroki wybór rodzajów hokerów gwarantuje dopasowanie się ich do każdej kuchni.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

margines

Za decyzją o montażu wyspy kuchennej przemawiają zazwyczaj jej liczne zalety, których nie sposób nie zauważyć, a zaliczamy do nich:

  • fantastyczny efekt wizualny – różnorodność kolorystyczna, fakturalna, dopasowanie się do osobistych preferencji użytkownika,
    dodatkowe miejsce do przechowywania – na dole wyspy zazwyczaj montuje się szafki i półki, w których można umieścić dodatkowe przedmioty, które ułatwiają przyrządzanie posiłków,
  • skrócenie dystansu między urządzeniami AGD – ułatwienie dostępu do potrzebnych przyborów kuchennych i różnorodnych sprzętów,
    lepszy kontakt wzrokowy z domownikami – wyeliminowanie konieczności patrzenia „w ścianę”,
  • rodzinne gotowanie – dodatkowy blat roboczy umożliwia zaangażowanie wszystkich domowników z przyrządzanie posiłków.

Co należy mieć na uwadze, wybierając wyspę kuchenną? Przede wszystkim to, że nie nadaje się ona do wszystkich pomieszczeń. Nawet najmniejsza wersja takiego rozwiązania potrzebuje sporej przestrzeni pomiędzy nią, a innymi meblami kuchennymi. Zainstalowanie wyspy wiąże się z ograniczeniem wolnej przestrzeni, dlatego jeśli nie jesteś pewny takiego rozwiązania – poważnie się zastanów.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kuchnia z wyspą. Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie? Sprawdź nasze spostrzeżenia

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz