Kurs SEP krok po kroku, czyli jak się za to zabrać?

Kursy zawodowe to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby szybko i niedrogo podnieść swoje kwalifikacje, a przede wszystkim zyskać kompetencje do wykonywania specjalistycznych, świetnie płatnych prac. Ten opis idealnie pasuje... Czytaj dalej

Kursy zawodowe to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby szybko i niedrogo podnieść swoje kwalifikacje, a przede wszystkim zyskać kompetencje do wykonywania specjalistycznych, świetnie płatnych prac. Ten opis idealnie pasuje do szkoleń SEP, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Wynika to z faktu, iż ukończenie takiego szkolenia daje gwarancję znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia czy umocnienia swojej pozycji w obecnej firmie. Najpierw jednak trzeba się na kurs SEP zapisać, ukończyć go, a następnie jeszcze potwierdzić swoje kwalifikacje w ramach egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną. Jak wygląda cała ta procedura krok po kroku? Zapraszamy do naszego poradnika.

Krok 1: wybór odpowiedniego szkolenia SEP

Zacznijmy może od tej podstawowej, bardzo ważnej, a jednocześnie dość często bagatelizowanej kwestii. Wybór szkolenia SEP naprawdę ma ogromne znaczenie. Nie warto wierzyć, że każdy kurs jest taki sam, ma identyczny program, dlatego lepiej wybrać ten, który jest najtańszy. To daleko idąca nieprawda.

W rzeczywistości szkolenia SEP organizowane w naszym kraju znacząco różnią się między sobą pod względem jakości. Pamiętasz, jak wybierałeś szkołę nauki jazdy? Z pewnością zwracałeś uwagę na takie szczegóły, jak średnia zdawalność, stan samochodów czy doświadczenie instruktorów. Tym samym kluczem powinieneś się kierować na etapie szukania dla siebie szkolenia SEP.

Jeśli chodzi o najbardziej renomowanych organizatorów szkoleń na uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe, to z pewnością warto tutaj wymienić Krajowe Centrum Kształcenia. O bardzo wysokiej jakości kursów świadczy przede wszystkim świetna zdawalność, a także zaufanie pracodawców. Właściciele firm zawsze starają się wybierać organizatorów z wyższej półki, bo nie mogą sobie pozwolić na to, aby pracownicy, którym finansują szkolenia, w nieskończoność podchodzili do egzaminu SEP.

Wybierając kurs SEP zwróć również uwagę na to, gdzie jest on organizowany. Nie ma sensu męczyć się z długimi dojazdami na drugi koniec Polski, co też wiąże się z dodatkowymi kosztami. Znacznie rozsądniej będzie zapisać się na szkolenie SEP organizowane albo w swoim miejscu zamieszkania, albo w jego pobliżu. Na tym polu również na szczególną uwagę zasługują kursy Krajowego Centrum Kształcenia.

Szkolenia SEP KCK są organizowane w całej Polsce ( https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy), również w mniejszych miejscowościach, w dodatku przez cały rok. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi, z pewnością znajdziesz kurs w dogodnym terminie i bez konieczności długiego dojazdu.

Krok 2: jakie uprawnienia SEP chcesz zdobyć?

To ważne pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć jeszcze przed zapisaniem się na konkretny kurs SEP. Do wyboru masz trzy podstawowe rodzaje szkoleń:

  • Na uprawnienia energetyczne – zdanie egzaminu w grupie kwalifikacji G1 pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Na uprawnienia cieplne – pozwalają one wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Na uprawnienia gazowe – zdobycie uprawnień gazowych (grupa G3) umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Którą opcję wybrać? To już zależy w głównej mierze od Twoich zainteresowań i umiejętności, a także planów zawodowych. Pamiętaj natomiast, że możesz uzyskać komplet uprawnień SEP nawet w ramach jednego tylko kursu zawodowego.

Krok 3: ukończenie kursu SEP

Nawet najlepszy kurs niewiele Ci da, jeśli nie zaangażujesz się w uczestnictwo w zajęciach. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie skupić się na tym, co przekazuje Ci instruktor, a jeśli cokolwiek jest dla Ciebie niezrozumiałe, to nie wstydź się poprosić o wyjaśnienie. Szkolenie ma w pierwszej kolejności przygotować Cię do zdania egzaminu SEP, ale także dać Ci wiedzę i umiejętności niezbędne podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Warto więc się odrobinę wysilić i wykorzystać kurs na maksimum.

Krok 4: egzamin SEP

Podejście do egzaminu na uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe bez wątpienia jest bardzo stresujące – zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Na szczęście w większości przypadków nie ma się czego bać. Egzamin przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, natomiast wyznaczona przez organizatora szkolenia, który powinien zadbać o przyjazną atmosferę, a przede wszystkim o dobre przygotowanie kursantów do kwalifikacji.

Jeśli uda Ci się uzyskać zaliczenie, to będzie to równoznaczne z uzyskaniem uprawnień energetycznych, cieplnych i/lub uprawnień gazowych. Jako potwierdzenie otrzymasz stosowny certyfikat, którym będziesz mógł się już posługiwać np. w trakcie rekrutacji na stanowisko specjalisty. 

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Luke Jones

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kurs SEP krok po kroku, czyli jak się za to zabrać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz