Łazienka w stylu skandynawskim – inspiracje

Łazienka nie jest pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, jednak nie warto do jej projektu przykładać mniejszej wagi. Jej funkcjonalność oraz komfort użytkowania są bardzo ważne dla ogólnego zadowolenia... Czytaj dalej

11 lipca 2022
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza, Wyposażenie wnętrz

Łazienka nie jest pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, jednak nie warto do jej projektu przykładać mniejszej wagi. Jej funkcjonalność oraz komfort użytkowania są bardzo ważne dla ogólnego zadowolenia z domu czy mieszkania. Nie powinniśmy również ignorować warstwy dekoracyjnej jej wykończenia. Jeśli zdecydujemy się na wystrój w stylu skandynawskim, możemy mieć pewność, że projekt żadnej z tych kwestii nie pominie.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski jest minimalistyczny. Stawia się na biel, delikatne szarości i brązy, a bardziej urozmaicone kolory pojawiają się jedynie w dekoracjach. Do aranżacji wykorzystywane są naturalne materiały, jak drewno, bawełna, len. Celem wystroju w tym stylu jest zapewnienie mieszkańcom użytkowego, wygodnego, jasnego i bardzo przytulnego wnętrza. Ten rodzaj aranżacji sprawdzi się zarówno w małych łazienkach, jak i tych o dużej powierzchni. Więcej o tym, jak urządzić dużą łazienkę przeczytasz tutaj: https://polskiebudowlane.pl/portal/jak-urzadzic-duza-lazienke/.

Łazienka – co na ściany?

W stylu skandynawskim ściany powinny być w białym kolorze. Jeśli nie zdecydujemy się ich całych pokryć płytkami, farba powinna mieć matowe wykończenie. Z kolei podłoga w kolorze naturalnego drewna będzie ocieplała wnętrze. Możemy położyć naturalne, impregnowane drewno przeznaczone właśnie do łazienek lub postawić na płytki doskonale imitujące drewno. Zdarzają się również łazienki w stylu skandynawskim, w których podłogę wykonano z naturalnego kamienia. Wybierając to rozwiązanie, trzeba mieć świadomość, że efekt będzie bardziej surowy.

Ceramika – styl skandynawski

Ceramika sanitarna w stylu skandynawski również powinna być utrzymana w białym kolorze. Wybierając ją i planując rozmieszczenie poszczególnych elementów, powinniśmy największą uwagę zwrócić na wygodę korzystania z łazienki. Sprzęty powinny mieć prostą formę. Bardzo dobrze sprawdzą się te o obłych kształtach – nadadzą wnętrzu łagodności. Doskonale będzie się prezentowała wanna wolnostojąca, bardzo modna w ostatnim czasie. Z kolei jeśli naszym wyborem jest prysznic, postawmy na bardzo niski brodzik lub podpłytkowy. Polecany jest model kabin typu walk-in, czyli prysznic odgrodzony od reszty łazienki szklaną ściną, a pozbawiony drzwi.

Meble łazienkowe w stylu skandynawskim

Meble w łazience tak jak w pozostałych pomieszczeniach powinny być drewniane i utrzymane w bieli z fragmentami w naturalnym kolorze drewna. Wybierając konkretne modele, zwróćmy uwagę, czy będą nam pomagały w utrzymaniu porządku. Jedną z cech stylu skandynawskiego jest minimalizm, dlatego powinniśmy mieć miejsce na kosmetyki i wszelkie akcesoria, by nie tworzyły chaosu na półkach.

Dodatki do łazienki w stylu skandynawskim

Również dodatki w stylu skandynawskim powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej będzie, jeśli w tej roli wykorzystamy funkcjonalne elementy, dzięki czemu cała przestrzeń będzie stanowiła spójną całość. Wnętrze możemy urozmaicić pastelowymi lub intensywniejszymi ręcznikami. Sprawdzą się także wiklinowe lub drewniane organizery na najczęściej używane kosmetyki. Choć niewiele gatunków będzie się dobrze czuło w tak wilgotnym pomieszczeniu, warto postarać się o dopełnienie całego wystroju przez rośliny.

W skandynawskim wystroju nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu. W Skandynawii jest to typ aranżacji, który ma sprawiać, że przebywanie w domu podczas nocy polarnych będzie jeszcze przyjemniejsze. Dlatego również łazienka powinna być mocno oświetlona. W uzyskaniu takiego efektu bez wątpienia pomogą nam białe ściany i wyposażenie, od którego światło będzie się odbijało.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Łazienka w stylu skandynawskim – inspiracje

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz