Maleje zainteresowanie luksusowymi apartamentami

Trend wzrostu cen mieszkań z najwyższej półki widać w najdroższych miastach świata. Nie dotyczy on Europy, ponieważ na tym rynku doszło do przecen. Spadek cen można zaobserwować także na rodzimy... Czytaj dalej

Trend wzrostu cen mieszkań z najwyższej półki widać w najdroższych miastach świata. Nie dotyczy on Europy, ponieważ na tym rynku doszło do przecen. Spadek cen można zaobserwować także na rodzimy rynku.

W Polsce tanie luksusy

Według obliczeń analityków z firmy Knight Frank w Warszawie ceny luksusowych mieszkań spadły w ciągu roku o 6 procent. Średnio wynosi to 14,3 tysiąca złotych za metr kwadratowy netto.

Natomiast we Wrocławiu w ostatnim roku ceny wzrosły o dwa procent. Szacuje się, że luksusowe apartamenty w tym mieście kosztują średnio 12,8 tysiąca złotych za metr kwadratowy netto. W Polsce ogólnie ceny apartamentów z najwyższej półki nie są wysokie, najdroższy liczy 454 mkw i kosztuje 20–30 mln złotych. W innych miastach polski ceny nie przekraczają 10 milionów złotych.

Zupełnie inaczej wygląda to na świecie.

Ceny apartamentów na świecie idą w górę

Porównując światowe nieruchomości z najwyższej półki, a polskie można dostać zawrotu głowy. Najdroższy apartament na świecie to penthouse w drapaczu chmur Tour Odéon, w Monako. Według wyceny dewelopera Group Marzocco kosztuje 375 mln USD, czyli około 1,2 mld złotych. Na przyszłego nabywcę czeka ok. 3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni rozpościerającej się aż na pięciu piętrach. Według założeń budynek ma być gotowy latem 2014 roku. Natomiast w Miami w przyszłym roku rusza budowa Faena Hause. Planowany jest tam apartament o powierzchni około 749 metrów kwadratowych, za 50 mln USD, czyli około 150 mln złotych.

Porównując najwyższy standard w Polsce do światowego widać ogromną różnicę w cenach. Może to świadczyć o tym, że w kraju głównie oferowane są apartamenty w drapaczach chmur. Jednak na rynku trend ten ulega zmianie i coraz więcej majętnych osób szuka penthousów na miarę światowych standardów.

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by stepnout

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Maleje zainteresowanie luksusowymi apartamentami

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen
  1. Aga pisze:

    W sumie faktycznie nasz kraj wygląda marnie, ale nie mam 10 mln wolnych złotych na taki luksus.

  2. Monika pisze:

    Zazdroszczę ludziom, którzy dysponują taką kasą.

  3. Agnieszka pisze:

    Ciekawe od czego to zależy…

Dodaj komentarz