Masz basen ogrodowy? Sprawdź, jakie akcesoria będą przydatne

Źródło fotografii: unsplash.com Licencja: unsplash.com Baseny ogrodowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na letnie ochłodzenie. Żeby jednak przez długi czas cieszyć się z czystej wody, warto zadbać o odpowiedni osprzęt do... Czytaj dalej

13 września 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Źródło fotografii: unsplash.com Licencja: unsplash.com

Baseny ogrodowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na letnie ochłodzenie. Żeby jednak przez długi czas cieszyć się z czystej wody, warto zadbać o odpowiedni osprzęt do basenu. Nie zapomnij więc pompy basenowej czy też chemii basenowej.

W naszych ogródkach latem coraz więcej można spotkać basenów ogrodowych, gdzie zaznajemy relaksu na świeżym powietrzu. Czasami jednak zapominamy o odpowiedniej filtracji, która zapewnia czystość w zbiorniku. Żeby dłużej móc zażywać przyjemnych kąpieli, warto zadbać o czystość wody w basenie poprzez dodatkowe akcesoria. Które z nich są niezbędne?

Pompy basenowe – rodzaje i właściwości

Nawet do najmniejszego, dmuchanego basenu warto zadbać o klarowność wody. Pompa filtrująca to obowiązkowa podstawa do oczyszczania wody. Filtr papierowy, czyli najbardziej powszechny w przypadku małych basenów, w który wyposażone są pompy kartuszowe, zapewnia usuwanie drobnych zanieczyszczeń, choć nie pomoże zbytnio w pozbyciu się bakterii w basenie. Bardziej wydajne pod tym względem są pompy piaskowe. Ten rodzaj pompy do basenu jest dokładniejszy, ponieważ pompa piaskowa skuteczniej wybiera z wody zanieczyszczenia.

Wybierając pompę filtrującą warto zwrócić też uwagę na prędkość przepływu wody, co przekłada się na efektywność działania urządzenia. W przydomowym basenie o małej pojemności zbiornika, nawet mała pompa daje radę oczyścić zbiornik przy ciągłym obiegu, jednak większe baseny wymagają mocniejszej pompy do basenu. Czasem wystarczy wymiana filtra. Filtry basenowe stosuje się do pomp basenowych i czasami można używać ich wymiennie. Najważniejsze, aby dbać o czystość i wydajność filtrów, gdyż tylko przy regularnej wymianie możliwe jest długie cieszenie się czystą wodą. Nowoczesne i sprawdzone pompy basenowe zazwyczaj w zestawie zawierają zapasowe filtry, które pozwolą długo cieszyć się przejrzystą wodą w basenie ogrodowym.

Odkurzacz basenowy – czy warto?

Niezwykle trudne jest utrzymanie czystości dna basenu. Pompa basenowa może filtrować wodę cały czas, jednak brud, który przylega do dna, nie bierze udziału w cyrkulacji wody. Dlatego w ofercie sklepów z wyposażeniem do basenów często można spotkać odkurzacze, które niekiedy są nawet skuteczniejsze niż pompa filtrująca. Tymczasem wystarczy wpuścić do basenu ogrodowego urządzenie, które wyczyści nie tylko dno, ale również ściany dużego basenu. Dzięki temu urządzeniu można zyskać sporo wolnego czasu, który spędzilibyśmy na szorowaniu dna w basenie. Odkurzacz posiada własną pompę oraz filtr, które zapewniają efektywną pracę.

Chemia do oczyszczania wody

Oprócz pompy do basenów, czystego filtra czy odkurzacza, ważny jest również dobór odpowiedniej chemii basenowej. Podstawową jest oczywiście chlor, który zapewnia odpowiednią barwę jaką ma woda, a zatem brak drobnoustrojów. Basen bez chloru szybko zmieni kolor, rozwiną się glony, a woda będzie mętna i nieprzyjemna. Warto sprawdzić parametry w basenach, dzięki którym wiadomo, jak duża ilość chloru należy umieścić w wodzie. Zazwyczaj chlor umieszcza się w specjalnym pływaku, który nie wymaga podłączenia do prądu. Pływak będzie przemierzał cały basen, skutecznie oczyszczając całą objętość basenu.

W utrzymaniu odpowiedniego pH wody przydatne są również inne środki chemiczne. Często wykorzystuje się np. Kwas L-askorbinowy (witamina C), który jest naturalnym sposobem na doraźne wyczyszczenie wody. Najważniejszym działaniem witaminy C jest pozbycie się zabarwień w wodzie. Nie można stosować tego środka zamiast chloru, ale może być ratunkiem w sytuacji, kiedy np. dojdzie do awarii pompy w basenie.

Kolejny środek wykorzystywany do pielęgnacji wody w basenie to chemoform. Stosuje się go w sytuacji, kiedy przesadzimy z ilością zaaplikowanego do basenu chloru. Chemoform ma bowiem działanie antychlorowe i pozwala zredukować stężenie tego środka w zbiorniku. Ma postać granulatu, który wsypujemy do wody.

Mata solarna zapewni ciepłą wodę

Czysta woda jest niezwykle ważna, ale jeśli jej temperatura będzie zbyt niska, nie będziemy odczuwać przyjemności z kąpieli. O ciepłą, przyjemną wodę można zadbać na kilka sposobów. Jeśli nie chcemy dokupować kolejnych akcesoriów, należy pamiętać o odsłanianiu pokrywy basenu, kiedy tylko będą padać na niego pierwsze promienie słońca. W ten sposób można przygotować wodę do kąpieli. Wymaga to jednak systematyczności po stronie użytkowników, a także optymalnego ustawienia basenu. Zbiornik nie może znajdować się w zacienionym miejscu oraz w pobliżu drzew. W przeciwnym razie woda nie zagrzeje się, z kolei opadające z gałęzi liście mogą łatwo zabrudzić wodę.

Alternatywą może być mata solarna do basenu. Jest to specjalne przedłużenie obiegu wody w basenie o system rurek, okrytych specjalnym, czarnym materiałem, który wchłania jak największą ilość promieni słonecznych. W ten sposób woda nagrzewa się znacznie szybciej, niż kiedy słońce pada tylko na taflę wody. Tą metodą można łatwo podnieść temperaturę wody w basenie o średnicy 300 cm o 3-5 stopnia Celsjusza.

Istnieje szereg akcesoriów, które trzeba lub przynajmniej warto mieć pod ręką, jeśli planujemy letni relaks w basenie ogrodowym. Bez względu na to, jaka pompa pracuje w twoim basenie, życzymy przyjemnej kąpieli i słonecznej pogody.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Masz basen ogrodowy? Sprawdź, jakie akcesoria będą przydatne

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz