Mieszkanie od komornika. Czy tańszy zakup oznacza większy zysk?

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej często okazuje się o wiele tańszym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak duże zainteresowanie, ale czy tańszy zakup mieszkania od komornika rzeczywiście oznacza większy... Czytaj dalej

6 marca 2017
Artykuł z kategorii: Nieruchomości, Zakup nieruchomości

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej często okazuje się o wiele tańszym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak duże zainteresowanie, ale czy tańszy zakup mieszkania od komornika rzeczywiście oznacza większy zysk?

mieszkanie od komornika

Fot. Flickr.com CC 2.0 przez University of Exeter

Zakup nieruchomości na takim rodzaju transakcji wymaga niemałego przygotowania. Aby w ogóle skorzystać z takiego rozwiązania trzeba uważnie śledzić ogłoszenia i komunikaty zamieszczane na stronie głównej Krajowej Rady Komorniczej, by następnie dokładnie sprawdzić mieszkanie, które wzbudziło zainteresowanie i przeprowadzić skuteczną licytację.

Poznajmy każdy z etapów zakupu i ewentualne ryzyko

margines

Poznanie licytowanego mieszkania. Ryzyko tkwi w szczegółach

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania mają możliwość jego uprzedniego obejrzenia, zapoznania się ze stanem technicznym oraz dokumentacją przypisaną do danej nieruchomości. Są to tzw. „dni otwarte”, które trwają przez 14 dni poprzedzających sam moment sprzedaży. Jest to również czas na zapoznanie się z aktami mieszkania i ewentualną ich weryfikację.

Okazja cenowa pociąga jednak za sobą pewne ryzyko, którego większość zainteresowanych nie jest świadoma. Na nieruchomościach poddawanych tego typu zabiegom często ciąży zadłużenie poprzedniego właściciela, a w szczegółach zakupu ukryta jest umowa na wieloletnią dzierżawę. Komornik oczywiście ma w obowiązku poinformować zainteresowanego o obecności takich aspektów prawnych, ale najlepiej jest i tak sprawdzić je samodzielnie w systemie elektronicznym lub stosownym urzędzie.

Zakup mieszkania od komornika. Szansa na dobrą sprzedaż?

margines

Nie raz zdarza się tak, że zakup mieszkania od komornika staje się bardzo dobrą okazją dla inwestorów, którzy zdobyte mieszkanie sprzedają ze znaczącym zyskiem. Nieruchomość zdobyta z rąk dłużnika często wymaga generalnego remontu lub tym bardziej przystosowania do typu zabudowy, której inwestor w danym momencie potrzebuje, ale skutkuje to możliwością sprzedaży mieszkania za jeszcze większą kwotę.

Sprawa jest mniej opłacalna dla kogoś, kogo nie interesuje dalszy obrót nieruchomością, bo pieniądze włożone w jego odbudowę sprawią, że wartość okaże się równa mieszkaniu zakupionemu bezpośrednio od dewelopera.

Aby zakup ten okazał się jak najbardziej opłacalny, warto dokonać wnikliwej analizy rynku nieruchomościowego w danej lokalizacji. Czy koszt mieszkania od komornika jest rzeczywiście niższy niż w przypadku pozostałych nieruchomości, których ogłoszenia widnieją w gazetach i Internecie? Im większa różnica między dwiema propozycjami, tym większa szansa na to, że mieszkanie zakupione podczas komorniczej licytacji rzeczywiście okaże się strzałem w dziesiątkę.

Mieszkanie i poprzedni lokatorzy?

margines

W przypadku takiego zakupu trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia problemów z powodu poprzednich właścicieli. Niekiedy taka transakcja wiąże się z nieprzyjemnymi sytuacjami na polu moralnym, która w ciągu kilku dni od zakupu i przeprowadzki skutkuje koniecznością złożenia wniosku o eksmisję. W ciągu trwania każdego z etapów zakupu warto więc postawić sobie pytanie – czy mieszkanie zajmują lokatorzy?

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Mieszkanie od komornika. Czy tańszy zakup oznacza większy zysk?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz