Mur jako detal architektoniczny – ponadczasowe rozwiązanie komponujące się z różnymi stylami
Surowe, murowane powierzchnie bardzo dobrze komponują się z elementami wystroju stosowanymi m.in. w stylu industrialnym, rustykalnym i nowoczesnym. Tego rodzaju detal architektoniczny ciekawie współgra także z ogrodową zielenią. Mat. prasowe... Czytaj dalej
Surowe, murowane powierzchnie bardzo dobrze komponują się z elementami wystroju stosowanymi m.in. w stylu industrialnym, rustykalnym i nowoczesnym. Tego rodzaju detal architektoniczny ciekawie współgra także z ogrodową zielenią.
Elementy murowe charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami technicznymi to cegły klinkierowe. Wyroby tego typu umożliwiają wykonywanie obiektów dekoracyjnych, ale także pełniących określone funkcje użytkowe. Wartym uwagi rozwiązaniem umożliwiającym stworzenie imitacji muru bez użycia cegieł są płytki klinkierowe.
Efekt surowego muru – gdzie można go zastosować?
Klasyczny mur, wykonany z cegieł, sam w sobie jest ciekawym detalem architektonicznym. Efekt tego typu może zostać wykorzystany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Murowana powierzchnia może pełnić funkcję dekoracyjną, ale także spełniać określone funkcje użytkowe.
Ściany wznoszone z cegieł są charakterystyczne dla budynków ze ścianami trójwarstwowymi. W takim przypadku budulcem elewacji obiektu jest cegła klinkierowa. Klasyczne przegrody wentylowane z murowaną fasadą są bardzo wydajne pod kątem izolacyjności termicznej i akustycznej, a przy tym wysoce odporne na uszkodzenia.
Cegła klinkierowa może zostać użyta w otoczeniu budynku do wykonania ogrodzeń, ale także różnego rodzaju elementów małej architektury. W przypadku gdy dom ma ściany o budowie dwuwarstwowej, wizualny efekt muru może zostać zapewniony poprzez użycie płytek klinkierowych.
Elementy klinkierowe są chętnie wykorzystywane również wewnątrz domów. Mur bardzo dobrze prezentuje się jako detal na jednej ze ścian w danym pomieszczeniu. Efekt tego typu świetnie sprawdza się także na wyspie kuchennej oraz na powierzchni między dolnym a górnym rzędem szafek w kuchni.
Z czego wynikają wysokie parametry elementów klinkierowych?
Zarówno cegły, jak i płytki klinkierowe są wytwarzane w procesie wypalania mieszanki na bazie gliny. Elementy tego typu charakteryzują się minimalną nasiąkliwością, przez co są odporne na cykliczne zamrażanie i rozmrażanie. Znaczna wytrzymałość i sztywność wyrobu sprawia, że cegły i płytki nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Elementy nie odkształcają się ani nie kruszą pod wpływem obciążeń rozłożonych na powierzchni czy punktowych uderzeń. Powierzchnie klinkierowe są bardzo trwałe i nie zmieniają swoich estetycznych parametrów przez dziesiątki sezonów użytkowania.
Cegły i okładzina na bazie klinkieru mogą mieć różną wizualną formę. Wyroby te są zróżnicowane m.in. pod względem wymiarów i kolorystyki. Wyraziste czerwone i brązowe elementy bardzo dobre komponują się z surowym wyposażeniem i dekoracjami charakterystycznymi dla stylu industrialnego i nowoczesnego. Jasne, pastelowe cegły świetnie dopełniają styl rustykalny.
Autor
- Biuro prasowe Polskie Budowlane
Latest entries
- Aranżacja salonu23 kwietnia 2024Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać
- Budowa domu18 kwietnia 2024Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?
- Instalacje4 kwietnia 2024Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki
- Budowa domu3 kwietnia 2024Domy modułowe – jakie mają zalety?
Mur jako detal architektoniczny – ponadczasowe rozwiązanie komponujące się z różnymi stylami