Na co zwracać uwagę podczas kupna domu od dewelopera?Zakup domu od dewelopera może okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie wygodę. Kupujący w tym przypadku nie musi poszukiwać działki na budowę, wykonawców czy materiałów, ani nadzorować postępujących prac, bo wszystkie te zadania wykonuje deweloper. Warto jednak wiedzieć na co trzeba zwracać uwagę decydując się na kupno domu jednorodzinnego z rynku pierwotnego.

Zacznij od wyboru nieruchomości

Zakup nieruchomości to niemały wydatek, jaki prawdopodobnie wpływać będzie na domowy budżet przez co najmniej kilkanaście kolejnych lat. Warto więc dobrze przemyśleć wybór lokalizacji. Jest to ważne również z innego powodu – jeśli w przyszłości zmienią się nasze potrzeby mieszkaniowe, a więc np. dorosłe dzieci wyprowadzą się do własnych mieszkań, łatwiej będzie korzystnie sprzedać taką nieruchomość. Największym zainteresowaniem cieszą się duże miasta oraz dzielnice położone blisko centrum lub dobrze z nim skomunikowane. W Warszawie taka inwestycja znajduje się np. na Wilanowie – więcej informacji tutaj. Ważne jest też, aby sam budynek spełniał nasze oczekiwania dotyczące metrażu, zastosowanych materiałów, rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń czy najbliższego otoczenia. Po znalezieniu interesującego obiektu warto sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata.

mieszkanie

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Sprawdź dewelopera

Chociaż obecnie rzadko dochodzi do oszustw ze strony deweloperów, na wszelki wypadek lepiej jest zweryfikować wiarygodność firmy realizującej inwestycję. W tym celu warto poszukać informacji o dotychczasowych jej przedsięwzięciach, a także sprawdzić historię dewelopera w istotnych rejestrach. Aby ograniczyć ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości należy też zapoznać się z prospektem informacyjnym i przejrzeć księgę wieczystą samej nieruchomości. W dokumencie tym znaleźć można szczegółowe dane dotyczące położenia czy powierzchni nieruchomości – dzięki temu łatwo zweryfikować, czy podane przez dewelopera informacje dotyczące wielkości budynku pokrywają się z rzeczywistością. Jeśli tak nie jest, warto zastanowić się nad zakupem – być może rozsądniej będzie skorzystać z oferty innej firmy.

Jakie dokumenty trzeba sprawdzić?

Poza księgą wieczystą należy też przyjrzeć się pozwoleniu na użytkowanie domu wydawanemu przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W dokumencie tym zawarte są wszystkie gwarancje, jakich można oczekiwać na podstawie dziennika budowy. Zgodnie z obowiązującą Ustawą Deweloperską firma realizująca inwestycję zobowiązana jest do udzielenia gwarancji na okres co najmniej 3 lat oraz rękojmi na okres 5 lat. Jeśli deweloper proponuje krótsze terminy, trzeba zweryfikować poprawność umowy. Co prawda duża konkurencja sprawia, że oddawane do użytku budynki z rynku pierwotnego charakteryzują się wysokim standardem, jednak ostrożność jest wskazana. Zakup domu to dla wielu osób największa inwestycja w życiu, zaś sprawdzenie każdego detalu i rozwianie wszelkich wątpliwości przed sfinalizowaniem transakcji może uchronić przed poważnymi problemami w przyszłości.

Powinieneś przeczytać także:

Oceń ten artykuł

Ocen: Na co zwracać uwagę podczas kupna domu od dewelopera?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz