Na co zwrócić uwagę, wybierając przecinarkę do płytek?

Przecinarki do płytek to niezwykle powszechnie wykorzystywane narzędzia zwłaszcza przez firmy działające w branży budowlanej i remontowej. W jaki sposób skutecznie wybrać przecinarkę do płytek i na co zwrócić szczególną... Czytaj dalej

10 stycznia 2020
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Łazienka, Wnętrza

Przecinarki do płytek to niezwykle powszechnie wykorzystywane narzędzia zwłaszcza przez firmy działające w branży budowlanej i remontowej. W jaki sposób skutecznie wybrać przecinarkę do płytek i na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji?

Elektryczne przecinarki do płytek – profesjonalny sprzęt do profesjonalnych zastosowań

Na rynku znaleźć można zarówno ręczne, jak i elektryczne przecinarki do płytek. Należy jednak pamiętać, że ręczne narzędzia do cięcia glazury nie sprawdzą się podczas realizacji wymagających odpowiedniego tempa pracy i wydajności. 

kafelki
Podłoga w budynku użyteczności publicznej, fot. Polskie Budowlane

Z tego też względu profesjonaliści zazwyczaj decydują się na szybkie, precyzyjne i trwałe elektryczne przecinarki do płytek gwarantujące wysoką powtarzalność cięcia oraz doskonałe parametry pracy znacząco ułatwiające obsługę i przyspieszające tempo kładzenia glazury.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przecinarki do płytek?

Po określeniu rodzaju napędu przecinarki należy dokładnie zweryfikować parametry techniczne urządzenia oraz zestawić je z osobistymi wymaganiami, preferencjami oraz planowanym rodzajem robót. Wśród najważniejszych parametrów przecinarek należy wymienić: długość i głębokość cięcia, moc silnika, napęd tarczy, zasilanie, maksymalną średnicę kompatybilnych tarcz oraz rozwiązania konstrukcyjne.

Długość i głębokość cięcia

Funkcjonalność przecinarki do płytek w dużej mierze uzależniona jest od tego, jak długie i głębokie  cięcia może wykonywać. Pod tym względem najlepiej wypadają przecinarki stolikowe z głowicą tnącą umieszczoną na prowadnicy. Tego typu urządzenia pozwalają na wykonywanie długich i głębokich cięć, przez co sprawdzają się do cięcia płytek o bardzo wielu formatach. Przykładem może być przecinarka Tyrolit TRE250, która gwarantuje maksymalne parametry cięcia wynoszące: 60 mm głębokości, 1050 mm długości.

Moc silnika

Im wyższa moc silnika przecinarki do płytek, tym zapewni ona szybsze cięcia, tym samym zwiększając tempo i komfort pracy. Przecinarki do płytek o dużej mocy są szczególnie rekomendowane do cięcia grubej i twardej glazury, a także innych elementów budowlanych, takich jak bloczki, klinkier czy cegłę. Standardowo stolikowe przecinarki do płytek dysponują silnikami o mocy rzędu 1-2 kW – np. model Husqvarna TS 60 wyposażony w silnik elektryczny generujący 1,8 kW mocy.

Zasilanie

Elektryczne przecinarki do płytek mogą być zasilane jedno- lub trójfazowo. Warto sprawdzić rodzaj zasilania przecinarki przed jej zakupem. Bardziej wydajne i mocniejsze przecinarki zasilane są trójfazowo i dedykowane są one do najtrudniejszych i najbardziej wymagających prac. W większości przypadków do standardowych robót remontowych i wykończeniowych wystarczą jednofazowe przecinarki – np. model Altrad Belle Maxitile 260 o napięciu znamionowym 230 V.

Rozwiązania konstrukcyjne

Przecinarki do płytek zazwyczaj przemieszczane są pomiędzy miejscami, w których wykonywane są roboty budowlane. Z tego też względu warto zdecydować się na urządzenie, którego konstrukcja ułatwia transport oraz magazynowanie – np. dzięki składanym nóżkom, kółkom transportowym czy demontowalnym stole roboczym. Ciekawą ofertę wyjątkowo mobilnej przecinarki do płytek stanowi model Husqvarna TS 230 F, który po złożeniu wymiarami zbliżony jest do skrzynki narzędziowej.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Na co zwrócić uwagę, wybierając przecinarkę do płytek?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 8 ocen

Dodaj komentarz