Na jakie kwestie zwrócić uwagę, kupując mieszkanie pod wynajem?

Mało atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych nie przekonuje do powierzenia pieniędzy bankom. Nic dziwnego, że wiele osób szuka alternatywy. Chcesz zarabiać na wynajmie mieszkania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed... Czytaj dalej

4 października 2018
Artykuł z kategorii: Kredyty hipoteczne, Nieruchomości, Zakup nieruchomości

Mało atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych nie przekonuje do powierzenia pieniędzy bankom. Nic dziwnego, że wiele osób szuka alternatywy. Chcesz zarabiać na wynajmie mieszkania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem, aby nie narzekać na brak zainteresowania.

Zainteresowanie wynajmem mieszkań jest duże

Według specjalistów w najbliższych latach liczba lokatorów będzie rosnąć. To efekt m.in. konieczności posiadania wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. Szacuje się, że w 2017 r. lokatorów było ok. 2 mln, a kolejnych 200 tys. miało pojawić się w bieżącym roku[1]. Właśnie z tego względu zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajmie może być opłacalny.

drzwi zewnętrzne

Fotografia Polskie Budowlane

Deweloperzy budują nowe mieszkania w różnych częściach kraju, ale największym zainteresowaniem wśród wynajmujących cieszą się duże miasta. Nowe inwestycje powstają m.in. we Wrocławiu. Ponieważ stolica Dolnego Śląska rozwija się bardzo dynamicznie, zakup mieszkania właśnie tam może się bardzo opłacać.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie pod wynajem?

Nowe inwestycje we Wrocławiu powstają w różnych dzielnicach. Przykładowo Vantage Development S.A. buduje osiedle Promenady Wrocławskie, które powstaje zaledwie 10 minut od Rynku. Również w pobliżu centrum, a dokładniej na Popowicach, do użytku zostanie oddane komfortowe osiedle Dorzecze Legnickiej. Z myślą o klientach poszukujących spokojnego miejsca do życia powstaje Kameralna Klecina.

Ponieważ nowe inwestycje we Wrocławiu są realizowane w różnych dzielnicach, podstawową sprawą jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Ta będzie szczególnie istotna z punktu widzenia przyszłych lokatorów – mieszkanie powinno być dobrze skomunikowane z centrum miasta, a wokół powinna znajdować się potrzebna infrastruktura, np. sklepy, restauracje i szkoły.

Obok lokalizacji znaczenie ma również metraż mieszkania. Na mieszkanie powyżej 30 m kw. trudno znaleźć chętnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zamiast całego lokalu, właściciel wynajmuje pokoje, np. studentom. W przypadku Wrocławia taki model wynajmu mieszkania ma uzasadnienie, bo na terenie miasta działa wiele uczelni, np. Politechnika Wrocławska.

Nie bez znaczenia jest też położenie mieszkania w budynku. Nowe inwestycje we Wrocławiu to przede wszystkim kameralne obiekty, które są wyposażone w liczne udogodnienia, np. windę. Jeżeli zamierzasz wynajmować mieszkanie rodzinom, najlepszym wyborem będzie zakup lokalu na parterze lub pierwszym piętrze.

_____________

[1] Money.pl, https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z-wynajmu-mieszkan-korzysta-2-mln-polakow,229,0,2261221.html (dostęp 19.09.2018).

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, kupując mieszkanie pod wynajem?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz